1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych

Pierwszego listopada wspominamy naszych zmarłych bliskich. Odwiedzamy groby, zapalamy znicze, znajdujemy czas na wyciszenie i modlitwę. Skąd pochodzi to święto i jak je obchodzimy?

foto.goszka/pixabay

1 listopada celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie oraz w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów oraz w niektórych odłamach luteranizmu. Uroczystość ma już ponad tysiącletnią tradycję. Zgodnie z nauką kościoła katolickiego to dzień, w którym oddajemy cześć świętym. Dla katolików to nie jedyne święto w tym okresie. Na 2 listopada przypada tzw. Dzień Zaduszny (zaduszki). Zgodnie z tradycją to czas na wspomnienie wszystkich zmarłych. W Kościele rzymskokatolickim wierni odmawiają modlitwy za dusze przebywające w czyśćcu. Podobnie jak 1 listopada, Dzień Zaduszny obchodzony jest od ponad 1000 lat.

Ze względu na to, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, większość rodaków głównie w tym dniu odwiedza groby. Co ciekawe, w czasach PRL komunistyczne władze chciały mu nadać zupełnie świecki charakter, nazywając 1 listopada świętem Wszystkich Zmarłych, zamiast Wszystkich Świętych. W tym dniu wierzący udają się na nabożeństwa, odmawiają modlitwy i odwiedzają groby bliskich. To jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku. Dla ateistów ten dzień również ma szczególny wymiar. Poprzez zapalanie zniczy, wizyty na cmentarzu okazują szacunek nieżyjącym i podtrzymują pamięć o nich.

Na wielu nekropoliach odbywają się kwesty, które mają na celu renowacje zaniedbanych grobów i pomników. Co roku wielu artystów przyłącza się do akcji i zbiera pieniądze na największych cmentarzach w Polsce. Po raz kolejny odbędzie się zbiórka w Toruniu na cmentarzu św. Jerzego w w godz. 9-15. W tej najstarszej nekropoli w mieście  spoczywa wielu zasłużonych torunian, wśród których nie brakuje profesorów i założycieli UMK duchownych, dawnych włodarzy oraz działaczy społecznych. W czwartek w godz. 9-19 odbędzie się kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi  z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa, polityków, dziennikarzy, samorządowców oraz pracowników oświaty. W Warszawie tegoroczna kwesta na Starych Powązkach odbędzie się 1, 3 i 4 listopada. W żebraczej roli wystąpi plejada znanych osób, m.in. Hanna Bakuła, Alicja Majewska, Ewa Wiśniewska, Artur Barciś, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Kowalewski, Katarzyna Dowbor, Krzysztof Daukszewicz, Emilia Krakowska, Marian Opania, Jerzy Zelnik, Anna Seniuk, Jan Englert, Wojciech Pszoniak, Damian i Maciej Damięccy. Na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie będzie trwała kolejna kwesta organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa 1 listopada  trwa w godz. 10-19, 2 listopada od 9.30 do 16. -Po raz pierwszy będziemy rozdawać osobom przekazującym datki bardzo ładne widokówki ze zdjęciami zabytkowych nagrobków – mówi przewodnicząca OKRK Małgorzata Jantos.

1 listopada nie dla wszystkich grup zawodowych jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscach, szczególnie na trasach do większych cmentarzy policjanci będą przeprowadzać wzmożone kontrole drogowe w ramach akcji „Znicz 2018”, która ruszyła w środę 31 października i zakończy się dopiero 3 listopada.