10 porad dotyczących malowania ścian

Lubisz zmiany? Myślisz o remoncie? A może wystarczy jedynie pomalować ściany w Twoim mieszkaniu lub domu?

10 porad dotyczących malowania ścian

Malowanie ścian może się to okazać najprostszym sposobem na odświeżenie wystroju i nadanie pomieszczeniom zupełnie innego charakteru. Należy jednak zrobić to dobrze, skorzystać z dobrych porad, żeby sprawić, ze ta czynność będzie jeszcze prostsza i przyjemna. Oto 10 przydatnych wskazówek dotyczących malowania ścian!

Wybór odpowiedniego koloru przy malowaniu ścian

Kolor ma ogromne znaczenie, gdyż nie tylko wpływa na optyczne wrażenia dotyczące gabarytów pomieszczenia, ale potrafi całkowicie zmienić ich charakter. Pamiętajmy, że w ogólnej zasadzie odcień musi, przede wszystkim, pasować do obranego przez nas kierunku (np. nie użyjemy kontrastujących, wyrazistych połączeń żółci i zieleni w stylu skandynawskim), współgrać ze stylem mebli i wyposażenia. Jeśli chcemy łączyć kolory, poprzestańmy na maksymalnie dwóch, ale pamiętajmy też by dobrze je ze sobą zestawić.

Od mody o wiele ważniejszy jest fakt, czy dany kolor naprawdę nam się podoba. Czasem coś na pozór dziwnego i ekstrawaganckiego, sprawdzi się znakomicie, a coś uniwersalnego jeszcze bardziej zobojętni już neutralny charakter pomieszczenia. Warto mieć na uwadze to, że jeśli nie lubimy robić remontu zbyt często, dobrze jest dobrać odcienie broniące się po czasie i pasujące do wszystkiego. Uniwersalna biel, szarości, czy neutralne błękity sprawdzą się niemal zawsze. Warto jednak zwrócić uwagę, jak będą oświetlone nasze ściany. Czy naturalne światło słoneczne będzie na nich pracować i z jaką intensywnością?

Przygotuj przestrzeń, zabezpiecz meble

Przed przystąpieniem do zasadniczej części prac trzeba dobrze przygotować „teren”. Zabezpieczenie mebli oraz innych elementów, które nie będą malowane to podstawa. Zdejmijmy zasłonki i firanki, szczelnie zakryjmy podłogi, jeśli nie zamierzamy ich malować. A jeżeli mamy taką możliwość, usuńmy z pokoju meble, ozdoby, które zajmują miejsce.

Nie stosujmy jednak zabezpieczeń prowizorycznych. Koszt folii malarskiej, która jest lekka, ale bardzo wytrzymała, a dzięki temu łatwa w użyciu, nie jest wysoki. Do tego dobrze dobrana taśma malarska, która nie pozostawia śladów i możemy śmiało uznać, że żadnych szkód nie będzie.

Przygotuj ściany do malowania

Samo położenie farby na nierówne ściany z odpadającym tynkiem nie jest dobrym pomysłem. Należy zeskrobać nieczystości, usunąć stary, suchy tynk i zaszpachlować ubytki. Nasza ściana nie musi być równa jak lustro, jednak jeśli zamierzamy oświetlić ją np. taśmami led, zastanówmy się, czy owe nierówności nie będą nam później przeszkadzać. Przed malowaniem gruntujemy specjalnym płynem, który służy do tego celu. Tak przygotowana ściana przyjmie farbę o wiele lepiej.

W starszych budynkach, gdzie nie są zastosowane gładkie powierzchnie z płyty gipsowej, ściany mogą być w charakterystyczny sposób nierówne. Ale nie należy traktować tego jako wadę. Odpowiednio podświetlone, będą później budować staroświecki klimat. Pamiętajmy jednak, by owego wrażenia nie zabić źle dobranym kolorem. W tym wypadku najlepsza będzie bezpieczna biel.

Pasy na ścianie i wzory z taśmy malarskiej

Często decydując się na odświeżenie ścian, myślimy o odcięciu pasa bieli przy zetknięciu ściany i sufitu. W wielu stylach występują też wzory geometryczne, szachownice, poziome odcięcia w połowie ścian. Naklejanie taśmy jest niezwykle łatwe, a jej papierowy charakter łatwy do urwania lub odcięcia w dowolnym miejscu, sprawia, że trudno tu o pomyłkę. Możemy więc wykonywać ten proces po kawałku. Poziomica (która posłuży nie tylko do poziomowania, ale także jako długa linijka) i ołówek, którym nakreślimy linię pomocniczą będą jak najbardziej na miejscu. Więcej o ciekawych rozwiązaniach z użyciem taśmy malarskiej znajdziemy tu: https://www.jula.pl/porady/pasy-na-scianie-i-wzory-z-tasmy-malarskiej-jak-to-zrobic/

Jak uniknąć smug podczas malowania ścian?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na uniknięcie smug podczas malowania. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na: odpowiednie przygotowanie ściany, ilość nakładanej przez nas farby (nie za dużo, nie za mało), dobrze dobrane narzędzia. Pamiętajmy również, by porządnie wymieszać farbę, a czynność ową powtarzać w trakcie malowania. Więcej: https://www.jula.pl/porady/jak-pomalowac-sciany-i-sufit-bez-smug/

Dobór odpowiednich narzędzi

Nie istnieją narzędzia uniwersalne i absolutnie do wszystkiego. Na rynku mamy mnóstwo rodzajów wałków, pędzli. Przy dobrze należy wziąć pod uwagę charakter powierzchni, ewentualne zagięcia, rogi, trudno dostępne miejsca, ale także rodzaj farby, na jaki się zdecydujemy. Pamiętajmy, że na rynku mamy dostępne nie tylko farby olejne, ale także lateksowe i akrylowe. Więcej o tym, jak prawidłowo dobrać wałek znajdziemy tutaj: https://www.jula.pl/porady/Malowanie-walkiem-jaki-walek-do-malowania-sciany-sufitu-mebli/

Zacznij od pomalowania sufitu

Tak jak samochód zaczynamy myć od dachu (żeby brud nie ściekał), tak pomieszczenie zaczynamy malować od sufitu. W ten sposób unikamy zacieków oraz innych przykrych niespodzianek. Istnieje jeszcze jeden plus. Gdy już pomalujemy sufit, reszta będzie o wiele łatwiejsza.

Umyj wałek przed użyciem

Niezależnie od tego, czy używamy starego czy nowego wałka, należy go umyć. Stary- by upewnić się, że nie ma zaschniętych drobinek z poprzedniego malowania. Nowy- by pozbyć się małego mieszku, który mógłby zostać na malowanej powierzchni.

Pamiętaj o zakamarkach

Warto pamiętać o tym, że jest mnóstwo małych zakamarków, o których też trzeba pamiętać, np. za kaloryferem, lub widocznymi elementami hydrauliki (małe rurki). Jeśli podejdziemy do sprawy kreatywnie, możemy wydobyć owe struktury kontrastującym kolorem. Wówczas będą one stanowić dodatkowy element ozdobny. Nie należy jednak ich omijać, bowiem może okazać się, że z pewnej perspektywy stary kolor będzie się przebijać. Do tego będzie nam potrzebny mały pędzelek.

Zabezpiecz kuwetę malarską folią lub reklamówką

Jeśli chcemy sobie oszczędzić czasu przy sprzątaniu po malowaniu, warto wcześniej pomyśleć o tym, by zabezpieczyć kuwetę malarską folią lub reklamówką. Dzięki temu farba nie będzie zasychać w kuwecie, mieszać się ze świeżą farbą, a później łatwo będzie posprzątać.

Artykuł partnera