10 sposobów jak zniszczyć sobie uśmiech

Uśmiech to obecnie jeden z największych atutów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Otwiera wiele drzwi, ociepla wizerunek. By jednak móc się szeroko i szczerze uśmiechać nie wystarczą same chęci.

Dwa razy w roku wizyta u dentysty, szczotkowanie po każdym posiłku, nawet używanie pasków wybielających to może nie wystarczyć, by zachować piękny uśmiech na lata. Są rzeczy, które mogą nam skutecznie zniszczyć zęby.

„Kawa i papierosy”, czyli ostrożnie z używkami

Wino czy papierosy to dla zębów zabójstwo. I przebarwienia to bynajmniej nie największa szkoda, którą mogą wyrządzić naszym zębom. – Papierosowy dym zawierający substancje smoliste powoduje osadzanie się na zębach lepkiego nalotu, na którym gromadzą się bakterie. To prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, próchnicy, a nawet utraty zęba. Równie negatywne skutki ma picie wina, zwłaszcza czerwonego. Regularne spożywanie wina może uszkodzić szkliwo zębów. Wino ma odczyn kwaśny, który powoduje rozpuszczanie wapnia zawartego w szkliwie. Poza tym wino sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego. Dlatego jeśli chcemy uchronić szkliwo przed erozją, nie narażajmy zębów na stały kontakt z winem. Rozumiem, że są koneserzy, którzy lubią się delektować każdym łykiem, ale zamiast wolno sączyć trunek, pijmy go zdecydowanymi łykami, wtedy kontakt z substancjami niszczącymi nasze zęby będzie krótszy – radzi lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prodenta w Gliwicach.Także kawa i herbata mogą uszkodzić zęby. Ich kwasowy odczyn nie tylko sprzyja rozwojowi próchnicy, ale także tworzy szorstki, lepki nalot na zębach, który sprzyja rozwojowi próchnicy. Inne niebezpieczeństwo związane jest z temperaturą tych napojów. Pijąc je bardzo gorące, możemy nie tylko poparzyć błony śluzowe w jamie ustnej, ale od wysokiej temperatury może nam popękać szkliwo. Dlatego, by zneutralizować negatywny wpływ kawy i herbaty na nasze zęby można dolać trochę mleka, które zneutralizuje kwasy i zmniejszy ryzyko przebarwień. Stomatolodzy nie zalecają także szczotkować zębów bezpośrednio po wypiciu wina bądź kawy czy herbaty, a odczekać godzinę, by szkliwo mogło się zmineralizować. Myjąc zęby bezpośrednio po wypicia wina można bowiem je uszkodzić. – Z przebarwieniami jest natomiast o wiele łatwiej, bo zawsze zęby można wybielić. Sposobów jest wiele – począwszy od wybielania nakładkowego, które pacjent przeprowadza w domu po metody ekspresowe dostępne w gabinecie – mówi dr Nowak.