7 trików, dzięki którym zapłacisz mniej za kosmetyki

Statystycznie na podstawowe kosmetyki do pielęgnacji wydajemy kilkaset złotych rocznie na osobę, chemia gospodarcza to często drugie tyle.

Dla większej rodziny to już dość istotna pozycja w domowym budżecie. Na szczęście jest kilka sposobów, żeby kwoty wydawane na chemię i kosmetyki obniżyć i to znacznie.

Jak wynika z danych zebranych przez GfK Polonia na początku 2017 roku, przeciętnie na kosmetyki z sześciu najważniejszych kategorii wydajemy 341 złotych. Nie ma podobnych danych na temat chemii gospodarczej, ale też nie są to małe kwoty, zwłaszcza dla większych rodzin. Eksperci szacują, że nasze wydatki na te branże będą rosnąć. Jak mimo wszystko płacić mniej, nie rezygnując jednocześnie z niczego?

1. Planuj zakupy

To podstawa racjonalnego gospodarowania budżetem, która sprawdza się przy każdego rodzaju zakupach. Przed zakupami spisuj, co jest potrzebne. Nie zaszkodzi zrobić listy produktów, które się kończą i które trzeba będzie kupić niedługo. I dopiero z taką kartką w ręce rób zakupy. Dzięki temu łatwiej ci będzie nie ulec chwilowym zachciankom i promocjom na produkty, których nie potrzebujesz. Nie, trzeci tusz do rzęs ani czwarta pomadka do ust nie są niezbędne. Skończ najpierw te produkty, które masz w domu. To rozwiązanie oszczędne, proekologiczne, bo nie wyrzucasz niezmarnowanych kosmetyków do śmieci, ale też dobre dla twojego zdrowia. Stare cienie do powiek, chomikowane przez dwa lata w szafce w łazience nie tylko nie będą się dobrze trzymać na powiece, ale też mogą wywołać nieprzyjemną reakcję uczuleniową.

2. Kupuj w internecie

Sklepy w sieci mają tę przewagę, że mają znacząco niższe koszty funkcjonowania, co przekłada się na ceny produktów. Poza tym w internecie jednak nie ulega się tak łatwo pokusom. Robiąc zakupy siedzisz wygodnie w domu, nigdzie się nie spieszysz i masz czas, żeby zastanowić się, czego naprawdę potrzebujesz. Spróbuj! Ceny produktów w drogeriach internetowych mogą być o kilka lub nawet kilkanaście procent niższe niż w sklepach stacjonarnych. A przy większych zakupach zwykle dostawa jest darmowa.

3. Poluj na wyprzedaże

Branża kosmetyczna rządzi się swoimi prawami. Tu nie ma wyprzedaży sezonowych. O tym, kiedy i co ma niższą cenę, decydują zarządcy sklepów. Ma to swoje dobre strony – to oznacza, że promocje mogą być zawsze. Jeśli nie w jednej drogerii, to innej. Jeśli nie w stacjonarnej, to internetowej. Bywają promocje, dzięki którym kosmetyki można kupić nawet o połowę taniej. Żeby jednak nie przegapić żadnej takiej okazji, trzeba cały czas być z ofertą wybranych sklepów na bieżąco.

4. Zapisz się na newsletter

Wybierz kilka drogerii, które odwiedzasz lub takie, z których planujesz korzystać. Zapisz się na ich newslettery i polub ich fanpage na Facebooku. Warto, ponieważ dzięki temu będziesz dowiadywać się o wszystkich akcjach promocyjnych z wyprzedzeniem. Poza tym często firmy przygotowują specjalne zniżki dla swoich stałych klientów i komunikują je właśnie w ten sposób – za pośrednictwem maili lub mediów społecznościowych.

5. Załóż kartę lojalnościową

Duże sieci drogerii maja swoje programy lojalnościowe, do których warto dołączyć. Wymaga to co prawda podania swoich danych osobowych, a często także kontaktowych. To chyba jednak niewielka cena za możliwość robienia tańszych zakupów oraz za specjalne promocje i konkursy? Założenie i korzystanie z karty lojalnościowej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a często umożliwia np. kupowanie wybranych produktów w niższych cenach. Wiele ofert jest przeznaczonych specjalnie dla mam z małymi dziećmi – jeśli jesteś mamą lub wkrótce nią zostaniesz, sprawdź która drogeria ma najkorzystniejszy dla ciebie program lojalnościowy.

6. Korzystaj z kodów rabatowych

Regularnie śledź w internecie strony, które zbierają informacje o zniżkach i pozwalają na korzystanie ze specjalnych kodów rabatowych. Np. kody rabatowe Ezebra, które można znaleźć na stronie blip.pl ( https://blip.pl/ ) pozwalają na zakup kosmetyków w znacznie niższych cenach. To także miejsce, w którym można sprawdzić informacje o wszystkich aktualnie trwających w sklepie promocjach i wyprzedażach.

7. Kupuj więcej sztuk

Kiedy już trafisz na fajną promocję swoich ulubionych produktów, kup je na zapas. Jeśli korzystasz z drogerii internetowej, możesz zrobić zakupy wspólnie z przyjaciółkami, sąsiadkami czy koleżankami z pracy. Dzięki temu obniżysz koszty dostawy lub nie zapłacisz za nią wcale.

 

Artykuł sponsorowany