ABC odżywiania sportowców i amatorów różnych treningów

Nie od dziś wiadomo, że uprawianie sportu, zarówno zawodowo, jak i amatorsko, wiąże się z odpowiednią dietą. Organizm pracuje intensywniej i wymaga dodatkowych składników odżywczych, by zachować wysoką formę. Dobór optymalnej diety warto jednak skonsultować z fachowcem.

ABC odżywiania sportowców i amatorów różnych treningów.
ABC odżywiania sportowców i amatorów różnych treningów.

Sport to szlachetne zajęcie. Wymaga harmonijnego połączenia ducha i ciała, by osiągnąć zamierzony cel. Nie można trenować do upadłego, gdyż grozi to fatalnymi następstwami dla całego organizmu.

Dieta adekwatna do sportu

Wymagane jest rozumne podejście nie tylko do kwestii samych ćwiczeń, ale i diety sportowca. Inne nawyki żywieniowe powinny charakteryzować ciężarowca a inne sprintera. Różnice w sposobie żywienia powinny być więc podyktowane dziedziną uprawianego sportu, tak by zapewnić organizmowi stałe dostawy najpotrzebniejszych składników. Przyjmuje się, że dla ogółu sportowców, tych zawodowych i amatorów, najważniejsze składniki diety to: białko, węglowodany, odpowiednie tłuszcze oraz witaminy. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że dieta sportowca nie różni się niczym od diety przeciętnego zjadacza chleba. Nic bardziej mylnego, bowiem sekret tkwi w proporcjach poszczególnych składników odżywczych.*
Osoby uprawiające sporty siłowe spożywają ogromne ilości białka (od 50-75% więcej niż zwykli ludzie), by zregenerować i odbudować mięśnie po dużym wysiłku. Tymczasem dla biegaczy priorytetem po treningu będzie uzupełnienie węglowodanów.

Skonsultuj się z dietetykiem

Dieta diecie nierówna i to, co sprawdza się u ćwiczącego kolegi, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Dlatego, w celu osiągnięcia lepszych efektów treningu, dobrze udać się do dietetyka, który w oparciu o stan naszego zdrowia i możliwości organizmu ustali optymalną dietę. Powinna ona na bieżąco dostarczać najpotrzebniejsze składniki odżywcze, a także uzupełnić niedobory mikro- i makroelementów. Równie dobrze można na ten temat porozmawiać ze swoim trenerem, który posiada wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że produkty, które spożywamy, dostarczają to, czego organizm potrzebuje najbardziej. Możemy być spokojni, jeśli w przepisanej diecie znajdziemy: jajka, płatki zbożowe, ryby, nabiał, drób (będące źródłem białka), słodkie ziemniaki (zaopatrujące organizm w szereg witam i ważnych minerałów) oraz pieczywo i makarony pełnoziarniste (dostarczające węglowodany).

– Właściwie dobrana i zbilansowana dieta oraz jej suplementy pozwalające zintensyfikować trening wpływają na efekty ćwiczeń oraz regenerację organizmu po dużym wysiłku – mówi Paweł Lisowski, aktywny sportowiec i zdobywca II miejsca w kulturystyce do 90 kg z 2013 r., właściciel sklepu z odżywkami swiatsupli.pl.

Postępuj mądrze

 Niestety wiele osób intensywnie trenuje, konstruuje dietę i zażywa suplementy na własną rękę, bez konsultacji z fachowcami lub, co gorsza, na podstawie zasłyszanych informacji. A wszystko to w celu jak najszybszego osiągnięcia zamierzonych efektów. Take postępowanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Może to bowiem zachwiać równowagą elektrolitową organizmu, a w konsekwencji skutkować wadliwą pracą serca i nerek, prowadzić do przetrenowania i wycieńczenia organizmu, a także omdleń i zawrotów głowy spowodowanych zażywaniem niewłaściwych odżywek dla sportowców. Należy pamiętać, że na wysoką kondycję i formę trzeba zapracować, a to wymaga czasu i cierpliwości. Tylko wtedy organizm bez przeszkód będzie rozwijał się i wzmacniał jednocześnie.

Sport to zdrowie, jak głosi stara maksyma, więc każdego roku liczba sportowców powiększa się. Zarówno o tych zawodowych, jak i amatorów. Jednakże sport to wysiłek, a ten nieodmiennie wymaga uzupełnienia zużytych składników odżywczych. Różne dyscypliny sportowe charakteryzują się odmiennym sposobem żywienia i innymi proporcjami suplementów diety, których zażywanie najlepiej skonsultować z trenerem lub dietetykiem. Dla wzmocnienia efektów treningu warto też sięgnąć po odżywki i witaminy dla sportowców, dzięki którym osiągniemy lepsze wyniki, nie narażając się na kontuzje. Należy pamiętać, że jedynie kompleksowe podejście do tematu pozwoli uzyskać wymarzone rezultaty.

* źródło: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-sportowcow