Alergiczny nieżyt nosa, jak z nim żyć?

Alergie stanowią bardzo ważny, ale często bagatelizowany problem zdrowotny. Alergiczny nieżyt nosa często mylony jest z pierwszymi symptomami przeziębienia.

Foto Pixabay.com

Czy alergia minie sama?

Otóż nie! Często bagatelizujemy katar i kichanie, bo przecież bez gorączki nie wróżą nic złego. Prawda jest jednak inna. Nieleczony nieżyt nosa może prowadzić do poważnych powikłań dróg oddechowych, ma wpływ na zatoki, a nawet uszy. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że to alergia, należy udać się do lekarza i wykonać testy. Jeśli jest to tak zwana alergia pyłkowa, wystarczy kupić uniwersalne leki w aptece.

Nigdy nie miałam alergii, więc mi to nie grozi!

To, że w dzieciństwie nie dokuczały nam żadne alergie, nie ma żadnego znaczenia. Często schorzenie to dopada nas w późniejszym wieku. Może być spowodowane dietą, jakością powietrza, bądź osłabieniem organizmu. Nigdy nie wiadomo, kiedy alergia zawita w naszym organizmie. Dlatego należy być czujnym i monitorować swój stan zdrowia.

Skąd wiadomo, że to nieżyt nosa?

Głównymi objawami są:

  • wodnista wydzielina wyciekająca z nosa
  • uczucie zatkanych zatok przynosowych
  • kichanie
  • łzawienie oczu
  • świąd

Najczęściej występują razem, rzadko kiedy u kogoś objawia się samym katarem.

Skąd bierze się nieżyt nosa?

Przyczyn może być bardzo dużo. Na pewno duży wpływ ma powietrze, które ostatnio nie rozpieszcza nas czystością, a co za tym idzie, jest w nim masa alergenów. Dodatkowo kwitnące rośliny podrażniają nasze drogi oddechowe. W zależności od tego, na co jesteśmy uczuleni, alergia może pojawić się w różnych okolicznościach.

 

Czy da się z tym żyć?

Nieżyt nosa może znacznie wpływać na nasze życie. Przez ciągłą dekoncentrację zmniejsza się efektywność w pracy i w szkole. Jednak jest to coś, czego straty można minimalizować zażywając leki.

Dlatego ważne jest monitorowanie. Siebie i środowiska.

Izabela Żyndul