Alicja Sowińska – wieloletnia wykładowczyni i znawczyni tematu przestępczości gospodarczej

"Zwyciężają ci, którzy wiedzą, kiedy walczyć, a kiedy nie" - Sun Tzu, Sztuka Wojny

kobieta-sukcesu-alicja-sowinska3
Alicja Słowińska. Zdjęcia prywatne

 Alicja Słowińska – zawodowy Detektyw związany z zawodem od 2004 roku. Wieloletni wykładowca i znawczyni tematu przestępczości gospodarczej, bezpieczeństwa informacji oraz ekspert z dziedziny spraw najbardziej bolesnych i trudnych – rozwodów i zdrad. Prekursorka pierwszej w kraju infolinii dla osób, które potrzebują porady i wsparcia w chwili ujawnienia pierwszych symptomów zdrady.

O działalności

Detektywistyka to trudny i ciężki zawód. Nie można wykonywać go, jeżeli nie mamy w sobie powołania do niego. Praktycznie zabiera cały nasz dzień dzisiejszy i kolejny, i wszystkie następne.
Moja rodzina przyzwyczaiła się już do tego, że gdy wychodzę z domu nie określam czasu powrotu, a moje prywatne życie odbywa się pomiędzy sprawami, które właśnie prowadzę. Każdego dnia obserwuję początkowo obce mi osoby, by po pewnym czasie żyć ich życiem. Poznaję ich nawyki, przyzwyczajenia niekiedy udaje się zrozumieć pobudki, którymi się kierują.

SONY DSC
Alicja Słowińska. Zdjęcia prywatne

Życiorys

Urodziłam się i mieszkam we Wrocławiu. Jest wiele pięknych miast i miasteczek w Polsce, ale Wrocław to szczególne miejsce. Skończyłam kilka kierunków studiów: Ekonomię i Zarządzanie oraz Prawo. Zawsze lubiłam się uczyć, a jak okazało się z czasem, by wykonywać dobrze zawód detektywa, trzeba uczyć się stale bardzo różnych rzeczy. We wczesnej młodości interesowałam się kulturoznawstwem, w ostatniej dekadzie zaś poszerzyłam swoją  wiedzę o techniki perswazji, manipulacji, zdobywając w tym temacie znaczące umiejętności .

Uwielbiam

Mój wolny czas, którego mam niezwykle mało, dzielę pomiędzy chwilę z moją wspaniałą córą, wędrówkami po Bieszczadach, uprawą lawendy  i jazdą motocyklem. W trakcie całego tygodnia najbardziej cenię sobie nasze sobotnie lub niedzielne śniadania, które trwają nawet dwie godziny. Siedzimy, plotkujemy, omawiamy cały miniony tydzień, opowiadamy sobie o tym co nas miłego spotkało w tym czasie lub planujemy jak poradzić sobie z kłopotami, które czasami również  pojawiają się na horyzoncie .

kobieta-sukcesu-alicja-sowinska
Alicja Słowińska. Zdjęcia prywatne

Odniosłam sukces

Na swój sukces, choć trudno mi ten stan tak nazwać,  pracowałam od pierwszego dnia, gdy zdecydowałam się o własnym „być tu i teraz”. Najbardziej wspierała mnie w tym właśnie moja mała córeczka, która dzisiaj ma 24 lata i dalej jest dla mnie małą dziewczynką. To wsparcie, to nie tylko przytulanki i miłe słowa, to również pyszne obiadki, które gotowała. Ja niestety zaliczam się do kobiet, które nie potrafią gotować. Dzisiaj z perspektywy czasu sądzę , że to wcale nie jest wada!

Zawsze starałam się, robiąc coś, być najlepszą, robić więcej niż inni. Stąd zrodził się niedawno pomysł na pierwszą w  kraju infolinię dla osób,  które w najbardziej trudnej chwili swojego życia dostrzegają, że tak naprawdę są sami, porzuceni, zdradzeni czasem załamani i bezsilni. Nie umiem w swojej pracy po zrealizowaniu zadania, zamknąć przysłowiowych drzwi , zapomnieć i przejść do następnego zlecenia. Właściwie jestem do dyspozycji swoich Klientów przez 24 godziny na dobę.

kobieta-sukcesu-alicja-sowinska4
Alicja Słowińska. Zdjęcia prywatne

Ludzie wokół mnie

Moi Klienci to przedsiębiorcy dużych i małych firm, duże korporacje oraz normalni przysłowiowi Kowalscy. Niestety często realizuję sprawy, w których życie pewnej osoby wywraca się do góry nogami, świat wali się na głowę. Kiedy ludzie tracą majątek, życie najbliższych, kiedy rozpadają się małżeństwa i związki.  Sprawy, których nie lubię najbardziej to te, kiedy dzieci popełniają samobójstwa, a rodzicom trzeba wytłumaczyć, dlaczego ich dziecko nie chciało już żyć.
Jednak całe szczęście, że jest i druga strona medalu,  że są sprawy które pomagają coś naprawić.

Moja radość

Bardzo mnie cieszy, gdy z okazji różnych świąt otrzymuję wiadomości mailowe lub sms-y z życzeniami oraz z podziękowaniem za wsparcie. Często przewija się słowo – miała Pani rację. I to jest właśnie ten moment, dla którego tak dużo czasu poświęcam pracy. Pamiętam jak po 6 latach od zamknięcia sprawy dostałam od pewnego  Pana  z Pomorza, maila, w którym pisał, że na początku nie wierzył w moje słowa, a w dniu pisania do mnie wiadomości jego życie całkowicie się zmieniło i było, jak twierdził lepsze niż kiedykolwiek.

Największa przeszkoda w drodze do sukcesu

Najbardziej w wykonywaniu mojego zawodu przeszkadza mi brak obiektywizmu wśród potencjalnych klientów. Większość osób odwiedzających mnie, przychodzi uzbrojonych w wiedzę filmową i w wiarę o niemal nadprzyrodzonych zdolnościach detektywa. Kilkakrotnie w trakcie kariery zawodowej spotkałam się ze stwierdzeniem, że skoro nie potrafię rozwikłać zagadki w kilka dni, nie posiadam magicznych gadżetów jak Bond to chyba nie jestem profesjonalistką. Cóż, kwituję to uśmiechem i przechodzę to następnej pracy.
Dzisiaj wiem, że wykonywanie zawodu detektywa, które jest trudne, wyczerpujące i czasochłonne, nie ogranicza się jedynie to realizacji wyznaczonego zdania. To również potrzeba bycia z innymi w trudnych chwilach, umiejętność  pokazania różnych dróg i rozwiązań, wreszcie wsparcie, którego często tak mało i coraz mniej jest wśród ludzi.

Rada dla kobiet, które chcą odnieść sukces

Cóż, trudno podać radę, tak jak podaje się coś na tacy. Każda osoba , każde życie jest inne i każda sytuacja wymaga innego sposobu rozwiązania. Wydaje mi się jednak, że ważnym jest zawsze by wydobyć z siebie to co najlepsze i umieć pokazać innym. Należy pamiętać o tym, że można być pomocnym, miłym i pełnym empatii. Warto dać się lubić. Warto zatrzymać się na chwilę, gdy nie wiemy, co mamy zrobić, i którą drogę wybrać. Pośpiech nie  jest dobrym doradcą.

Najważniejsze dla mnie

To nasi bliscy, którzy nas otaczają , którzy są tu i dziś, z których czerpiemy chęć by wstać następnego dnia i czekać na to co jeszcze może dobrego nas spotkać. Pamiętajmy, nauczmy się rozmawiać ze sobą, wybaczać sobie i innym popełnianych błędów i idąc dalej dobrze zamknąć za sobą drzwi.

Redaktor naczelna: Monika Rebelak/Obcasy.pl