Bankowość internetowa – jak chronić swoje pieniądze?

Z raportu Związku Banków Polskich w 2017 roku wynika, że już 16 milionów Polaków korzysta z bankowości internetowej.

Bankowość internetowa – jak chronić swoje pieniądze?

Wielu młodych ma swoje konta, ale nie miało jeszcze nigdy okazji do wizyty w placówce bankowej. Bankowość internetowa to ogrom plusów, ale również wiele zagrożeń.

Bankowość internetowa w Polsce w liczbach

Tylko od kwietnia do września 2017 roku liczba użytkowników bankowości internetowej wzrosła w Polsce o ponad 160 tysięcy. Do korzystania z bankowości internetowej przyznaje się 43 proc. badanych. Rosnące zainteresowanie bankowością elektroniczną spowodowało, że banki intensywnie stawiają na rozwój swoich systemów. Dużym sukcesem okazało się połączenie usługi bankowej z administracyjną na przykładzie wniosków o 500 plus. Klienci wielu banków mogli składać te wnioski przez internet. Bankowość internetowa umożliwia założenie Profilu Zaufanego, który jest bardzo przydatny w celu załatwienia wielu spraw administracyjnych bez wychodzenia z domu. Z roku na rok coraz mniej usług bankowych wymaga od nas wizyty w placówce, a nawet jeśli musimy podpisać jakiś dokument, to przyniesie nam go do domu kurier. Z rozwojem bankowości internetowej można również wiązać kwestie zatrudnienia w sektorze bankowym. Do listopada 2017, w ciągu ostatniego roku, liczba pracujących w sektorze zmniejszyła się o 4 tysiące osób.

Wygoda wymagająca ostrożności

W sieci, podobnie jak w świecie realnym, działają przestępcy i to oni stanowią największe zagrożenie dla bankowości internetowej – szczególnie w przypadku niedoświadczonych użytkowników. Według danych Komendy Głównej Policji tylko w 2017 roku stwierdzono aż 6 tysięcy przestępstw związanych z bankowością, z czego 1,8 tysiąca zostało opisanych jako ataki na e-bankowość i phishing. Co więcej – liczby te dotyczą wyłącznie przestępstw sprawdzonych, nie obejmują spraw, które są w toku. Rozwój technologii w bankach powoduje, że liczba przestępstw phishingowych jest ograniczana, ale i tak jesteśmy na nie narażeni.

Ostrożność ponad wszystko!

Bankowość internetowa wymaga znajomości kilku ważnych zasad, które powinny zdecydowanie ograniczyć ryzyko kradzieży naszych pieniędzy:

  • Zabezpieczenie naszego komputera – zadbajmy koniecznie o to, aby na naszym komputerze była zainstalowana aktualna wersja dobrego systemu antywirusowego. Wcale nie musi się to wiązać z wydatkiem. Jeśli np. wykorzystujemy internet UPC, to możemy za darmo skorzystać z pakietu bezpieczeństwa tego operatora. Wystarczy go zainstalować na komputerze.
  • Uważajmy na fałszywe wiadomości – oszuści każdego dnia wysyłają do przypadkowych adresatów wiadomości e-mail, w których sugerują nam np. natychmiastową zmianę hasła. Klienci łatwo dają się zaskoczyć, m.in. widząc bardzo nieoczekiwaną informację o przekroczeniu terminu spłaty raty. Banki nie wysyłają takich wiadomości. Jeśli klikniemy grafikę, to przeniesiemy się na fałszywą stronę, która powstała tylko po to, aby wykraść nam poufne informacje.
  • Korzystajmy jedynie ze sprawdzonych sieci WiFi – logowanie się do publicznych, otwartych sieci jest ryzykowne. Jeśli musimy z nich korzystać, to absolutnie nie logujmy się na jakiekolwiek konta bankowe czy nawet konta e-mail. Sprawdźmy to, czego chcieliśmy się dowiedzieć, i wylogujmy się z takiej sieci. Najlepiej korzystajmy wyłącznie z sieci należących do sprawdzonych firm i instytucji.
  • Nie zapisujmy danych do logowania w pamięci przeglądarki – pozostawienie ich w tym miejscu jest bardzo poważnym błędem. Wystarczy, że na naszym komputerze znajdzie się wirus i dane te mogą zostać przejęte.
  • Nie używajmy standardowych haseł – banki i konta e-mail wymagają ustawiania skomplikowanych haseł, ale bez względu na to, gdzie takie hasło ustawiamy, niech to nie będzie prosty ciąg znaków, np. 123456. Aplikacje wykorzystywane przez hakerów złamią takie hasło w ciągu 2 minut. Hasło do konta bankowego powinno być długie, składać się z liter małych i dużych, z liczb i znaków specjalnych. Analogicznie powinniśmy robić przy innych usługach.

Dbajmy o nasze pieniądze

Przy bezpieczeństwie bankowości internetowej pracuje wielu fachowców, a zabezpieczenia są stale rozwijane. Jednak jeśli sami nie zadbamy o ochronę swoich pieniędzy i popełnimy podstawowe błędy, to może się to dla nas skończyć bardzo źle. Banki prowadzą kampanie informacyjne – słuchajmy tego, co mają wtedy nam do przekazania.