Biznesmeni wśród polskich sportowców

Polscy sportowcy wykazują się talentem nie tylko w dyscyplinach, które uprawiają, ale i w biznesie. Wielu z nich prowadzi świetnie prosperujące firmy. Niektórzy zdecydowali się zainwestować w dość nietypowe biznesy.

13.09.2015 Warszawa, Centrum Expo XXI. Konferencja prasowa firmy Olimp - Olimp Live&Fight, po³¹czona z pokazem mody. N/z Mariusz Pudzianowski
Mariusz Pudzianowski. GA

Jednym z lepszych biznesmenów wśród polskich sportowców jest Mateusz Kusznierewicz, żeglarz regatowy, uczestnik pięciu igrzysk olimpijskich i zdobywca pierwszego w historii polskiego żeglarstwa złotego medalu olimpijskiego. Mateusz prowadzi kilka różnych biznesów. Jednym z nich jest firma Premium Yachting, oferująca rejsy po Zatoce Gdańskiej i organizację imprez żeglarskich. Na pokładach dwóch jachtów, będących w ofercie firmy, można nie tylko wypłynąć na rekreacyjne jedno lub dwudniowe rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej z rodziną lub przyjaciółmi, ale także zorganizować regaty czy wziąć udział w imprezach żeglarskich. Dla żeglarzy, którzy chcą wypłynąć w dalsze rejsy istnieje możliwość popłynięcia na Bornholm lub zimowe wyprawy na Wyspy Kanaryjskie.

Nowoczesny pomysł

Kolejnym biznesem sportowca jest Akademia Kusznierewicza, zajmująca się organizacją obozów żeglarskich i multisportowych, wakacyjnych rejsów po Mazurach, szkoleniach i egzaminach żeglarskich oraz imprezach dla firm. Pod okiem profesjonalnych instruktorów uczestnicy mogą wypłynąć w rekreacyjny rejs lub zorganizować regaty na najnowocześniejszych, komfortowych i bezpiecznych jachtach należących do floty Akademii. Mateusz Kusznierewicz jest także pomysłodawcą urządzenia ZOOM.ME. Wyświetlają się na nim zdjęcia wysłane ze smartfonów  za pośrednictwem dedykowanej, darmowej aplikacji. Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, wysłać je przez aplikację bezpośrednio na ZOOM.ME. Użytkownik ZOOM.ME nie musi nic robić, zdjęcie wyświetla się automatycznie.

Wesele u Pudziana

Świetnie na polu biznesowym radzi sobie Mariusz Pudzianowski, zawodnik MMA oraz utytułowany Strongman. W rodzinnej miejscowości – Białej Rawskiej – prowadzi salę bankietową „U Pudziana”. Można tu zorganizować: wesele, bankiet, konferencję, spotkania firmowe, sympozja. Mariusz Pudzianowski jest także właścicielem firmy transportowej – Team Mariusz Pudzianowski Transport i Spedycja. Realizuje przewozy drogowe całopojazdowe w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego.

Na własny biznes zdecydował się również piłkarz Jakub Błaszczykowski. W Opolu otworzył centrum rozrywki Kubatura. W jej skład wchodzą: pub sportowy z 15-metrowym barem i unikatowymi sportowymi pamiątkami, czterema certyfikowanymi stołami bilardowymi WIK Olimpic II, siedmioma telewizorami i mnóstwem miejsca do kibicowania; 10-torowa kręgielnia; klub muzyczny oraz sala bankietowo-konferencyjna.

Biznes na nazwisku

Zainwestować zarobione podczas sportowej kariery pieniądze zdecydował się Dariusz Michalczewski. Bokser, mistrz świata zawodowców federacji WBO, WBA, IBF w kategorii półciężkiej oraz WBO w kategorii junior ciężkiej oraz mistrz Europy amatorów w kategorii półciężkiej, jest twórcą i właścicielem znaku towarowego Tiger Energy Drink, bezalkoholowego napoju energetyzującego. Zyski z posiadania marki Dariusz Michalczewski przekazuje na działalność założoną w 2003 roku Fundacji „Równe Szanse”. Producentem napoju jest obecnie wadowicka firma Maspex.

Własny biznes otworzył także kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. Jest właścicielem firmy Hołowczyc Management. Oferuje ona m.in. możliwość zamówienia Krzysztofa jako gościa specjalnego na różnego rodzaju eventy, np. spotkania firmowe, konferencje, imprezy motoryzacyjne. Koszt udziału Krzysztofa Hołowczyca w imprezie wynosi 20–30 tys. zł w zależności od wymagań scenariusza. Firma Hołowczyca oferuje także eventy motoryzacyjne oraz szkolenia dla kierowców przygotowujących się do rajdowej jazdy samochodem terenowym.

Autor:
Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.