Ból mięśni i stawów jesienią. Jak temu zaradzić?

Przed nami coraz chłodniejsze dni. Podwyższona wilgotność powietrza oraz zimno nasilają ból mięśni i stawów. W jaki sposób temu zaradzić?

Ból mięśni i stawów jesienią. Jak temu zaradzić?
Ból mięśni i stawów jesienią. Jak temu zaradzić?

Nie trzeba być reumatykiem, aby odczuć zmianę pory roku. W tym czasie wiele osób skarży się na ból mięśni i stawów. Jesienne i zimowe warunki atmosferyczne nie sprzyjają. Brak światła obniża wydzielanie wielu ważnych hormonów, które wpływają na funkcjonowanie naszych mięśni i stawów. Podwyższona wilgotność powietrza oraz zimno nasilają ból u cierpiących na reumatyzm, a bóle mięśniowe potrafią prawdziwie dokuczyć podczas infekcji wirusowych czy grypy. Bóle stawów dotyczą osób w każdym wieku i w bardzo różnym stanie zdrowia – nie tylko seniorów, ale również osoby po kontuzjach. Mogą mieć zarówno charakter tymczasowy jak i wynikać z przeciążeń lub chorób przewlekłych takich jak choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa czy osteoporoza.

Choroby o podłożu reumatycznym

Choroby o podłożu reumatycznym objawiają się w różny sposób u różnych osób. Czasami jest to świdrujący ból w łokciu, czasem wykręcanie stawów w palcach i nadgarstkach, a innym razem sztywność w kolanie.

Choroba zwyrodnieniowa

W przypadku choroby zwyrodnieniowej diagnozowanej głównie u osób powyżej 60 roku życia. Chorzy odczuwają ból m.in. w łokciach, kolanach, biodrach i kręgosłupie. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza po dłuższym wysiłku i bezruchu, czyli np. rano, po przebudzeniu.

Kto najczęściej ma ten problem?

Na ból stawów uskarżają się też często osoby otyłe, ponieważ zbędne kilogramy dodatkowo obciążają stawy. Z problemem borykają się sportowcy, ponieważ zbyt forsowne ćwiczenia nadwyrężają stawy.

Podział bólu mięśni:

Ból mięśni można podzielić według objawów na czas trwania bólu, na ostry i przewlekły, a także ten dzielący się ze względu na etiologię, czyli zapalny i niezapalny.

Ból mięśni i stawów – jak sobie z nim radzić?

Godne polecenia są leki działające miejscowo, czyli maści rozgrzewające. Zwłaszcza jeżeli działają też przeciwzapalnie, jak na przykład Maść Niedźwiedzia. Można ją stosować na bolące mięśnie, stawy i obszar pleców. Preparat wnika w skórę, łagodząc uciążliwe objawy, zmniejszając dyskomfort i tworzy ochronną warstwę na powierzchni. Maść zawiera jedynie naturalne składniki i ekstrakty z ziół m.in. kamfora i czarci pazur skutecznie łagodzą ból i działają przeciwzapalnie. Lekarze zalecają również hydroterapię, czyli terapię wodą oraz lekką aktywność fizyczną. O ile nadmierny wysiłek negatywnie wpływa na stawy, to umiarkowane ćwiczenia. Gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze, delikatnie je rozciągają i minimalizują ból.

Co na bolące stawy?

Doraźnie można też sięgnąć po doustne leki przeciwbólowe, ale w przypadku nawracających dolegliwości konieczna jest wizyta u specjalisty.

Najważniejsze, aby w okresie jesienno-zimowym, nie dopuścić do zaziębienia stawów i nosić odpowiednie ciepłe ubrania. Jednak kiedy już ból wystąpi należy go wygrzać poprzez ciepłe okłady i maści rozgrzewające. Przynoszą one zwykle znaczną ulgę i zmniejszają dolegliwości.

Link w tekście jest sponsorowany