Być księżniczką w Arabii Saudyjskiej

Już 12 sierpnia premiera najnowszej książki Jean Sasson "Łzy księżniczki": fascynująca opowieść saudyjskiej księżniczki Sułtany o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr.

Łzy Księżniczki. Jean Sasson
„Łzy Księżniczki” – Jean Sasson

OPOWIEŚĆ SAUDYJSKIEJ KSIĘŻNICZKI O ŚWIECIE, W KTÓRYM WOLNOŚCIĄ CIESZĄ SIĘ TYLKO MĘŻCZYŹNI I PUSTYNNY WIATR

Sułtana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia. Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu. Nawet teraz, w XXI wieku. Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sułtany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców. Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sułtany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem.

Sułtana o swoich doświadczeniach

Gdyby wszystkie kobiety z Bożym błogosławieństwem stanęły ręka w rękę, być może któregoś dnia na tron saudyjski wstąpiłaby królowa. Dwadzieścia dwa lata temu zrobiłam niebezpieczny krok, podejmując współpracę z moją przyjaciółką, amerykańską pisarką Jean Sasson, żeby moja historia i historia innych Saudyjek mogła ujrzeć światło dzienne w wielu krajach na świecie. Po raz pierwszy kobieta z arystokratycznego rodu przemówiła własnym głosem, żeby cały świat zobaczył, jak w naszym kraju kobietę pozbawia się wolności osobistej. Choć nasze pustynne królestwo wzbogaciło się na handlu ropą naftową i zaczęło się modernizować, prawa obowiązujące kobiety wywodzą się z głębokiego średniowiecza. Liczne społeczne i prawne ograniczenia utrudniają nam życie. Matka obawiała się o moją przyszłość, bowiem, jak twierdziła, Arabia Saudyjska nie jest krajem, który nieposłuszne młode kobiety wita z otwartymi ramionami.

(Wstęp do książki: Łzy księżniczki)

Bestsellerowa autorka „New York Timesaˮ! Jean Sasson
Dorastała w maleńkim miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych. W 1978 roku udało jej się dostać pracę w najbardziej prestiżowym szpitalu na Bliskim Wschodzie: w Królewskim Szpitalu Specjalistycznym i Centrum Badań w Rijadzie. Dzięki dyrektorowi szpitala doktorowi Nizarowi Feteih nawiązała znajomość z członkami saudyjskiej rodziny królewskiej, między innymi z królem Khalidem i następcą tronu księciem Fahdem. W 1983 roku blisko zaprzyjaźniła się z księżniczką Sułtaną. Po latach ta znajomość pozwoliła jej napisać słynną trylogię o księżniczce. We współpracy z Sultaną powstała też czwarta książka, Łzy księżniczki, opisująca zmiany kulturowe dotyczące sytuacji kobiet w pustynnym królestwie. Jean spędziła w Arabii Saudyjskiej dwanaście lat. Nim opuściła Rijad w 1991 roku, poznała wiele Arabek i nawiązała z nimi przyjaźnie. Największy sukces odniosła trylogia o księżniczce – seria opowieści o jej przyjaciółce, księżniczce Sułtanie al-Saud. Trylogia znalazła się na liście stu najważniejszych książek napisanych przez kobiety na przestrzeni ostatnich ośmiu wieków i sprzedała się na całym świecie w milionach egzemplarzy. Jean Sasson stała się ekspertką w dziedzinie Bliskiego Wschodu, zapraszaną przez amerykańskie i międzynarodowe stacje telewizyjne oraz cytowaną w światowej prasie. Jej książki cieszą się uznaniem wśród czytelników na całym globie, co znajduje odbicie w jej gigantycznej popularności w sieci.

• Mieszkam w kraju, w którym kobietom nadal nie wolno prowadzić samochodu.
• Mieszkam w kraju, w którym duchowni zadecydowali, że kobietę należy wychłostać za to, że odwoziła swojego syna do szkoły.
• Mieszkam w kraju, w którym nie wszyscy mężczyźni chcą skazywać niepokorne kobiety na karę śmierci.
• Mieszkam w Arabii Saudyjskiej – najbogatszym królestwie świata, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr

Fakty, w które aż trudno uwierzyć:

W 2007 roku ojciec zabił swoją młodą córkę jedynie za to, że czatowała z obcym mężczyzną na Facebooku. Kobietom, które siadają za kółkiem, jak i tym, którzy je popierają, może grozić nawet do pięciu lat więzienia. Studentka z Uniwersytetu Króla Sauda w Rijadzie zmarła, gdyż władze uniwersyteckie nie dopuściły do niej ekipy pogotowia ratunkowego, ponieważ składała się z mężczyzn.
Saudyjka prowadziła samochód. Skazano ją na baty, bo Saudyjkom nie wolno prowadzić samochodów.
Dwie z czterech córek króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha ojciec więzi od 13 lat. Kobietom odmawia się świeżej wody, podaje przeterminowaną żywność.

Wybrane recenzje

Druzgocąca i bardzo, bardzo smutna książka. People
Przerażająca opowieść (…), barwny obraz koszmaru rozgrywającego się w klimatyzowanych wnętrzach. Entertainment Weekly Obowiązkowa lektura dla wszystkich, których interesują prawa człowieka. USA Today
W tej wciągającej książce (…) urodzona w Ameryce Jean Sasson opisuje historię życia saudyjskiej księżniczki, którą poznała podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej i daje nam możliwość wglądu w potworne warunki, w jakich żyją nawet najbardziej uprzywilejowane kobiety na Bliskim Wschodzie. Publishers Weekly o Księżniczce