„Carrie Pilby” – 6 kroków do szczęścia

Carrie Pilby to dziewiętnastoletnia mieszkanka Nowego Jorku, która właśnie ukończyła studia na Harvardzie.

film carrie2

Pomimo niezwykłej inteligencji dziewczyna ma problem z przystosowaniem się do rzeczywistości, bo uważa, że jest ostatnią normalną osobą w świecie opanowanym przez hipokryzję i seks.

Carrie nie lubi wychodzić z domu, nie ma przyjaciół, pracy i nie chodzi na randki Za radą terapeuty zgadza się zrealizować sześciopunktowy plan działania:
1. Zrobić coś, co uwielbiała jako dziecko.
2. Przeczytać ulubioną książkę.
3. Sprawić sobie zwierzątko.
4. Zdobyć przyjaciela.
5. Iść na randkę.
6. Spędzić z kimś sylwestra.
Czy przygotowany przez terapeutę plan pomoże Carrie zmienić podejście do świata i otworzyć się na innych?
Film na podstawie bestsellerowej powieści Caren Lissner.

Reżyseria:
Susan Johnson
Obsada:
Bel Powley – Carrie Pilby
Vanessa Bayer – Tara
Nathan Lane – Dr. Petrov
Gabriel Byrne – Mr. Pilby
Colin O’Donoghue – Professor Harrison
William Moseley – Cy
Jason Ritter – Matt
Desmin Borges – Douglas P. Simpson
Scenariusz:
Kara Holden
Dean Craig
Zdjęcia:
Gonzalo Amat
Scenografia:
Curt Beech
Kostiumy:
Leslie Yarmo
Montaż:
Phillip J. Bartell
Muzyka:
Gary Calamar
Michael Penn
Producenci:
Susan Cartsonis
Brent Emery
Suzanne Farwell
Susan Johnson
Produkcja:
Braveart Films, SMF, Storefront FilmsOPIS FILMU

Wywiad z Susan Johnson

susan
Susan Johnson

Carole Horst Variety

Przy „Carrie Pilby” – twoim najnowszym filmie – pracowało wiele kobiet, które zajmowały kluczowe stanowiska. To była świadoma decyzja?

– Wraz z moimi producentami zawsze staramy się zatrudniać kobiety tak często, jak się da. Zrozumieliśmy jednak, że prawdziwa zmiana może nastąpić dopiero wtedy, gdy głównymi bohaterkami filmów będą kobiety. Kobiety i mężczyźni po równo utożsamiają się z Carrie i nie chcieliśmy się ograniczać, robiąc film tylko dla kobiet. Uważam, że powinniśmy tworzyć więcej kobiecych bohaterek. Często i konsekwentnie. Kobiety od zawsze były świetnymi twórcami, są dobre w opowiadaniu i przekazywaniu historii. Niestety, większość rzeczy, które na mnie wpłynęły w kwestii artystycznej były męskie, a to błąd. Nie odzwierciedla to też świata, w którym żyjemy.

Szef twojej firmy zajmującej się sprzedażą filmów – Mimi Steinbauer – również jest kobietą.

– Agenci sprzedaży muszą mówić językiem innym niż my. Kobiety są w stanie sprzedać film lepiej – nawet taki jak „Carrie Pilby” – i przekonać innych, że spodoba się nie tylko żeńskiej części widowni.

„Carrie Pilby” to twój pełnometrażowy debiut jako reżyser.

– Zaraz po szkole średniej zaczęłam pracę przy produkcji filmów – na początku jako asystentka, zarówno producentów jak i reżyserów. Od zawsze krążyłam między jedną a drugą profesją, aż do momentu, gdy otrzymałam reżyserskie stypendium na American Film Institute. Wtedy zrozumiałam, że to reżyseria jest moją największą pasją.

Jak doszło do powstania filmu?

– Od kiedy pamiętam myślałyśmy z producentką Suzanne Farwell o wspólnym projekcie, który ona mogłaby wyprodukować, a ja wyreżyserować. Suzanne podrzuciła mi „Carrie Pilby” i ja z miejsca się w tej książce zakochałam. Bardzo ciężko znaleźć historię, która opowiada o kobiecie i może być kierowana też do męskiej publiczności. „Carrie Pilby” ma bardzo różnorodne grono fanów. Do projektu ściągnęłyśmy jeszcze producentkę Susan Cartsonis. Zaraz po tym ruszyłyśmy z kampanią na Kickstarterze, żeby zebrać fundusze na zatrudnienie scenarzysty, który byłby w stanie rozwinąć naszą historię.

Jak udało się zebrać wszystkie środki na produkcję filmu?

– Wiedziałyśmy, że zebranie pieniędzy na film taki, jak nasz – czyli z kobietą jako główną bohaterką – będzie zależne od obsady. Zaczęłyśmy od zebrania całej ekipy aktorskiej. Było jasne, że film nie powstanie, jeżeli nie znajdziemy idealnej Carrie. Gdy zobaczyłyśmy „Wyznania nastolatki” było jasne, że nasze poszukiwania się skończyły. Bel Powley jest niezwykle utalentowaną aktorką. Potrafi zagrać zarówno w komedii, jak i w dramacie, co jest niezwykłe w jej wieku. Wielu doświadczonych aktorów ma z tym problem. Każdy dzień na planie był wielką przyjemnością, bo widziałam, że postać jest dokładnie taką, jaką ją sobie wyobrażałam przez lata rozwijania projektu.

A jak wygląda kwestia twoich przyszłych projektów?

– Czytam i oglądam co tylko wpadnie mi w ręce. Jest tyle świetnych rzeczy, inspiracje można znaleźć na każdym kroku. Chciałabym, żeby ktoś zaprosił mnie do swojego projektu. Zawsze wnoszę coś niepowtarzalnego i wartościowego z tego tylko względu, że jestem kobietą.

Główna rola:

film carrie
Bel Powley

Bel Powley to brytyjska aktorka urodzona 7 marca 1992 roku. Pierwsze kroki przed kamerą stawiała w serialach i filmach telewizyjnych, m.in.: M.I.High, Murderland, Benidorm, The Cabin. W 2015 roku zagrała główną rolę w filmie Wyznania nastolatki / The Diary of Teenage Girl. Film opowiada historię Minnie, która nawiązuje romans z chłopakiem swojej matki. Zarówno film, jak i rola Bel Powley zostały docenione na całym świecie. Film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego Independent Spirit Awards, na Festiwalu Filmowym w Edynburgu oraz Grand Prix (sekcja Generacja 14+) na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Powley dostała nagrodę dla najlepszej aktorki Gotham Awards oraz nominację do nagrody BAFTA dla najlepszej młodej aktorki. W tym samym roku Brytyjka zagrała jeszcze u boku Nicolasa Hoult oraz Kristen Stewart w filmie Przebudzeni / Equals oraz w filmie Randka z królową / A Royal Night Out. Aktorka występuje często w teatrze – zarówno w Londynie, jak i w Nowym Jorku.
W najbliższym czasie aktorkę będzie można zobaczyć w filmach Wildling, A Storm in the Stars, Ashes in the Snow oraz w reżyserowanym przez Kirsten Dunst The Bell Jar.

Pozostali aktorzy:

Colin O’Donoghe (Professor Harrison)
Colin O’Donoghe urodził się 26 stycznia 1981 roku w Droghedzie w Irlandii. Karierę zaczął od występów w telewizji oraz w teatrze. W 2003 roku otrzymał nagrodę Irish Film and Television Award dla najlepszego młodego aktora za rolę Normana Questeda w telewizyjnym filmie Do domu na święta. W 2009 roku wystąpił w trzecim sezonie serialu Dynastia Tudorów jako książę Filip z Bawarii. W 2010 roku aktor przeniósł się do Los Angeles i zagrał u boku Anthony’ego Hopkinsa w filmie Rytuał. Od 2012 roku występuje w serialu Dawno, dawno temu, gdzie gra Kapitana Killiana „Hook’a” Jones’a.
Nathan Lane (Dr. Petrov)
Nathan Lane urodził się 3 lutego 1956 roku w New Jersey. W 1997 roku otrzymał nominację do Złotych Globów za rolę Alberta Goldmana w filmie Klatka dla ptaków / The Birdcage. W 2006 roku otrzymał kolejną nominację za główną rolę w filmie Producenci / The Producers. Aktor ma na koncie występy w takich filmach jak: Rodzina Addamsów 2 (1993), Polowanie na mysz (1997), Austin Powers i Złoty Członek (2002), Królewna Śnieżka (2012). Aktor udzielił głosu Timonowi z Króla Lwa oraz postaci ze Stuarta Malutkiego. Lane wystąpił w wielu serialach, m.in.: w Seksie w wielkim mieście, we Współczesnej Rodzinie i American Crime Story (2016). Aktor otrzymał 6 nominacji do nagrody Emmy.
  Gabriel Byrne (Mr. Pilby)
Gabriel Byrne urodził się 12 maja 1950 roku w Dublinie. W 2009 roku został nagrodzony Złotym Globem za najlepszą męską rolę w serialu HBO Terapia. Za wykreowanie postaci doktora Paula Westa w tym serialu był także dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy. Aktor zagrał w ponad 60 filmach pełnometrażowych, wśród których warto wymienić takie tytuły, jak: Podejrzani (1995), Małe kobietki (1994), Truposz (1995), Człowiek w żelaznej masce (1998), Wróg publiczny (1998), Statek widmo (2002), Vanity Fair. Targowisko próżności (2004), Głośniej od bomb (2015).
Vanessa Bayer (Tara)
Vanessa Bayer urodziła się 14 listopada 1981 roku w Orange w Ohio. Najbardziej znana jest z programu Saturday Night Live, w którym występuje już o siedmiu lat. W 2015 roku zagrała u boku Amy Schumer w głośnej komedii Wykolejona. Ostatnim filmem, w którym można było zobaczyć aktorkę była Firmowa gwiazdka, w którym zagrała u boku takich gwiazd, jak Jennifer Aniston czy Jason Bateman.
Jason Ritter (Matt)
Urodził się 17 lutego 1980 roku w Los Angeles. Jest dzieckiem aktorów Nancy Morgan i Johna Rittera. Jason Ritter znany jest z występu w takich serialach jak: Joan z Arkadii, Nasza klasa, Parenthood (nominacja do nagrody Emmy w 2012 roku), Another Period czy Dziewczyny. Aktor wystapił także w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, m.im.: Freddy kontra Jason (2003), Szczęśliwe zakończenia (2005), Kult (2006), Pięć filmów o szaleństwie (2013), Nie jesteś sobą (2014), The Intervention (2016).