Cezary, czyli 'francuskie Oscary’: 13 nominacji dla „120 uderzeń serca”. Film w kinach 11 maja.

31 stycznia ogłoszono nominacje do Nagród Cezara, francuskich odpowiedników Oscarów. Członkowie Francuskiej Akademii Filmowej przyznali „120 uderzeń serca” (120 battement par minute) nominacje we wszystkich najważniejszych kategoriach: Najlepszy Film, Reżyser (Robin Campillo), Scenariusz Oryginalny (Robin Campillo), Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Adèle Haenel), Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Antoine Reinartz), Najlepszy Aktor Debiutujacy (2 nominacje: Nahuel Pérez Biscayart oraz Arnaud Valois) oraz Zdjęcia, Montaż, Dźwięk, Kostiumy, Scenografia i Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa.

Od lewej: Arnaud Valois, Adele Haenel i Nahuel Perez Biscayart, młodzi aktorzy ze „120 uderzeń serca”, podczas MFF w Cannes 2017. Cała trójka została nominowana do Cezarów. Źródło: Pascal Le Segretain / Getty Images Europe

„120 uderzeń serca” był tegorocznym kandydatem Francji do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Na zeszłorocznym MFF w Cannes film otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Ceremonia wręczenia nagród Cezara odbędzie się 2 marca w Paryżu.

„120 uderzeń serca” doceniło również środowisko – nie tylko francuskiej – krytyki filmowej, przyznając tytułowi 6 nominacji do Nagród Lumières, w kategoriach: Najlepszy Film, Reżyser (Robin Campillo), Scenariusz (Robin Campillo), Aktor (Nahuel Pérez Biscayart), Debiutujący Aktor (Arnaud Valois) oraz Muzyka. Uznawane za ‘francuskie Złote Globy’ dla najlepszych produkcji francuskiej kinematografii minionego roku, Les Prix Lumières przyznawane są przez przedstawicieli międzynarodowej prasy pracujących na stałe w stolicy Francji. Laureatów Nagród poznamy 5 lutego.

Nominacją do Nagrody Cezara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny zostało uhonorowane „The Square”. W tej samej kategorii zdobył wcześniej nominację do Oscara. Być może również francuska Akademia doceni czarną szwedzką komedię, laureata Złotej Palmy zeszłorocznego MFF w Cannes. Film w reżyserii Rubena Östlunda cieszy się uznaniem krytyki filmowej oraz widzów na całym świecie. „The Square” już od 9 lutego na VoD i 1 marca na DVD.

Najbliższe pokazy prasowe „120 uderzeń serca”:
26 lutego (poniedziałek), godz. 10:00 | Kino Muranów
14 marca (środa), godz. 10:00 | Kino Muranów

„120 uderzeń serca” w kinach od 11 maja.

 

Opis filmu:

Grand Prix MFF w Cannes 2017. Nagrody Cezara 2018: 13 nominacji (m.in. w kategorii: Najlepszy Film, Reżyser, Scenariusz Oryginalny). Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. „120 uderzeń serca” to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

– Na siłę „120 uderzeń serca” składa się szereg obrazów – metafor. Punkt wyjścia to doskonały scenariusz. Jednak film zawdzięcza swój idealny kształt talentowi Campillo, który w doskonały sposób potrafi oddać nastroje zarówno zbiorowe, jak i poszczególnych bohaterów. – Pedro Almodovar, przewodniczący jury MFF w Cannes 2017.

Nagrody:

  • Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017
  • Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku,
  • Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii:
  • Najlepszy montaż.
  • MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna.
  • Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk