Choroba na całe życie – atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Uczulenia i alergie to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Do najczęściej występujących chorób alergicznych zalicza się AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Schorzenie to znane jest także jako wyprysk atopowy lub egzema.

Choroba na całe życie - atopowe zapalenie skóry u dorosłych
Choroba na całe życie – atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Wbrew powszechnej opinii, na zapalenie skóry cierpią nie tylko dzieci, ale również dorośli. Szacuje się, że atopowe zapalenie skóry u dorosłych to problem około 15% Polaków. Mówi się, że AZS to choroba na całe życie.

Na pewno jest to schorzenie o charakterze nawrotowym. Rzadko kiedy znika całkowicie. A jeśli już, to i tak pozostawia po sobie ślad w postaci bardzo suchej i skłonnej do podrażnień skóry. Atopowe zapalenie skóry lubi przechodzić też w inne choroby alergiczne. Wystarczy wymienić tu chociażby astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny.

Skąd ta choroba?

Zazwyczaj zapalenie skóry rozpoczyna się w wieku niemowlęcym. Wiele dzieci „wyrasta” z choroby, a wiele zmaga się z nią przez całe życie. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych może mieć podłoże genetyczne, a może wynikać z szeregu innych czynników. Bardzo często związane jest z alergią pokarmową i nietolerancją niektórych składników pokarmowych (kakao, orzechy, jaja, mleko krowie, pszenica). Wśród przyczyn choroby wymienia się także czynniki psychologiczne, szczególnie stres oraz wpływ otaczającego środowiska: kurz, sierść i ślinę zwierząt. Do ujawnienia się choroby mogą doprowadzić również: ekspozycja na dym tytoniowy, ekspozycja na zanieczyszczenie środowiska, klimat, a zwłaszcza niskie temperatury, niska wilgotność oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Mało kto zdaje sobie sprawę, że otyłość i częste terapie antybiotykami również zwiększają ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry.

Jakie są objawy atopowego zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych daje takie same objawy, jak zapalenie skóry u dzieci. Różnicę zauważa się tylko w lokalizacji zmian skórnych. O ile u dzieci wszelkie zmiany lubią lokalizować się na twarzy, za uszami i na główce, o tyle u dorosłych najczęściej występują one w zgięciach łokci i kolan, a także na przedramionach, dłoniach i stopach. Czasami schorzenie atakuje również stawy, powierzchnię palców, nadgarstki, plecy i szyję. Skóra atopowa jest nadmiernie sucha. Towarzyszy jej uporczywy i napadowy świąd, który lubi nasilać się wieczorami i nocą. Swędzenie skóry bywa tak intensywne, że zaburza jakość i komfort życia, a także powoduje nadpobudliwość. Zmiany skórne w atopowym zapaleniu skóry mają charakter suchych i łuszczących się grudek oraz blaszek na rumieniowym podłożu. Wśród typowych objawów AZS wymienia się także zmiany zapalne i wysiękowe. Suchość skóry w atopowym zapaleniu skóry u dorosłych sprzyja stanom zapalnym skóry, co z kolei doprowadza do zaburzeń snu i drapania, powoduje dyskomfort i rozdrażnienie oraz prowadzi do problemów emocjonalnych związanych z własnym wyglądem.

Co może zaostrzyć zmiany skórne?

Zaostrzeniu zmian skórnych w AZS sprzyja wiele czynników. Może to być bezpośredni kontakt z czynnikiem drażniącym – środkami czystości, perfumowanymi kosmetykami, wełną, proszkiem do prania. Również częste mycie, niedobór snu i stres emocjonalny mogą zaostrzyć istniejące zmiany. Na kondycję skóry wpływają także nagłe zmiany temperatury otoczenia, mała wilgotność powietrza (np. w zimie), spożywane pokarmy (mleko, pszenica, soja, ryby, orzechy) oraz ekspozycja na alergeny wziewne (roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych).

Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry atopowej

Skóra atopowa wymaga szczególnej troski. U podstaw codziennej pielęgnacji powinno stać intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Skórę warto nawilżać zarówno w kąpieli – dodając do niej preparaty natłuszczające i nawilżające, jak również poza nią – sięgając po kremy i balsamy o właściwościach nawilżających. Należy również pamiętać, że skóra atopowa nie przepada za długimi kąpielami. Wylegiwanie się w wannie należy ograniczyć do 10 minut, a w ciągu ostatnich 2 minut, do wanny powinien być dodany olejek lub płyn do skóry atopowej. W sezonie jesienno-zimowym, seanse w wannie należy zamienić na szybkie prysznice. Uwaga! Do mycia ciała nie wolno używać ani zwykłych mydeł, ani też aromatyzowanych żeli i płynów. Po kąpieli należy jak najdelikatniej wysuszyć skórę, unikając tarcia jej szorstkim ręcznikiem. Do 5 minut po kąpieli należy posmarować skórę emolientem. Takie postępowanie sprzyja zatrzymywaniu wody przez skórę.

Leczenie atopowego zapalenie skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest złożone i trudne, a polega głównie na dostarczaniu skórze substancji niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania, odbudowie bariery naskórkowej, ograniczeniu stanu zapalnego skóry oraz eliminacji alergenów i niekorzystnych czynników środowiskowych, które mogą zaostrzać przebieg choroby. Zaleca się usunięcie z otoczenia alergenów oraz prawidłową pielęgnację, która zadba o dobrą kondycję skóry i zapewni odbudowę bariery naskórkowej. Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest opanowanie świądu i zakażenia, a także łagodzenie stanu zapalnego. Skuteczne może okazać się także leczenie farmakologiczne, prowadzone przez lekarza dermatologa-alergologa. Przy łagodnej postaci AZS stosuje się specjalne maści lub kremy. Doskonałym rozwiązaniem są maści i kremy, które skutecznie walczą z objawami zapalenia skóry, ale nie niszczą skóry. Numerem jeden BEPANTHEN Sensiderm. Jest to krem na atopowe zapalenie skóry o wielokierunkowym działaniu. Łagodzi on zaczerwienienie, suchość i intensywne swędzenie skóry. Ogromnym atutem kremu BEPANHEN Sensiderm jest to, że przywraca zdolność skóry do ochrony organizmu przed czynnikami szkodliwymi oraz zapewnia optymalne warunki do naturalnego procesu regeneracji skóry.

Jak poprawić jakość życia dorosłych z AZS

Aby życie z AZS nie było zbyt dokuczliwe i bolesne, wart wprowadzić do niego kilka zmian. Przede wszystkim z najbliższego otoczenia należy usunąć wykładziny i dywany, a także zasłony i firany będące źródłem kurzu i chowających się w nim roztoczy. Ograniczyć należy również wszelkie bibeloty, na których może gromadzić się kurz. Aby zminimalizować swędzenie skóry, należy często wietrzyć i odkurzać mieszkanie (najlepiej odkurzaczem z filtrem przeciwalergicznym). Ubrania należy prać w łagodnych detergentach, specjalnie do tego przystosowanych proszkach i płynach. Ograniczyć należy ekspozycję na słońce. Trzeba pamiętać, że podczas opalania dochodzi do przegrzewania organizmu, a na powierzchni skóry wydziela się pot, który może ją drażnić i powodować nasilenie objawów choroby. Dlatego ze słońca należy korzystać z umiarem, stosując kremy z wysokimi filtrami UV. Uwaga! Osoby cierpiące na atopowe skóry u dorosłych nie powinny nosić odzieży wykonanej z wełny oraz tkanin sztucznych. Wełna i tkaniny sztuczne drażnią skórę mechanicznie i powodują zaostrzenie zmian skórnych. Ubrania dla osób z AZS powinny być wykonane z miękkich i delikatnych tkanin, np. naturalnej bawełny.

Artykuł sponsorowany