Przebarwienia i plamki na paznokciach – co oznaczają?

Jednym z najważniejszych elementów naszego ciała świadczących o jego estetyce są paznokcie. Brud, który się pod nimi gromadzi, czy poodpryskiwany lakier nigdy nie wróży niczego dobrego.

Foto Pixabay

Czasami jednak nasze paznokcie mogą być po prostu chore i dlatego wyglądać nieatrakcyjnie. Większość chorób paznokci da się leczyć. Czasami jednak może to trwać latami. Kiedy należy uzbroić się w cierpliwość, a kiedy wystarczy chwila by ozdrowiały? Podpowiadamy.

Biały kolor

To najładniejsze ze wszelkich możliwych. Jednak niekoniecznie najłagodniejsze. Może zdarzyć się tak, że pojaśnieje cała płytka, wtedy mamy do czynienia z tak zwanym bielactwem paznokciowym. Jednak, gdy u siebie dostrzegasz jedynie punkciki to może to być związane z łuszczycą, która spotyka wiele osób, a w gorszym wypadku może zwiastować niewydolność serca, czy choroby nowotworowe.

Żółte paznokcie

Najczęściej jest to efekt malowania paznokci na kolor czerwony, a wszystko za sprawą barwników, które przechodzą do naszej płytki. Podobnie może być w przypadku zbyt dużej ilości beta-karotenu w organizmie, czy palenia papierosów. Bardziej niebezpieczną opcją jest grzybicka, która początkowo także może mieć taki kolor.

Brązowe przebarwienia

To skutek leków do stosowania na skórę, które w składzie mają cygnolinę, czy nadmanganian potasu. Zdarza się także, że powodem jest henna. Jeśli chodzi o groźniejsze przyczyny to może to być tarczyca, czy niedożywienie.

Zielone barwy

Bez wątpienia sugerują zakażenie bakteryjne, zwane potocznie grzybicą. Może tak się zdarzyć w skutek skaleczenia, źle zrobionego manicure’u hybrydowego, czy też zbyt długiego moczenia dłoni w detergentach.

Szaroniebieskie

W tym przypadku najczęściej jest to symptom zatrucia srebrem lub innym metalem ciężkim (np. miedzią – choroba Wilsona), które znajduje się w różnych środkach czystości, czy nawet amalgamatach (szarych plombach). Oprócz tego mogą być za to odpowiedzialne leki stosowane w leczeniu malarii.

Czarne lub zaciemnione

Czarne przebarwienia to zazwyczaj efekt urazu. W wyniku zderzenia dochodzi do powstania krwiaka paznokciowego, który ma ciemny, prawie czarny kolor. Jeśli zaś twoja zmiana przesuwa się wraz ze wzrostem płytki to może to być złośliwy czerniak. Warto wtedy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Izabela Żyndul