Choroby skóry przenoszone drogą płciową – Wakacyjna miłość

Wakacje rozpoczęte. Trzeba przyznać, że upalne dni częściej skłaniają nas do uprawiania seksu. Uważajcie na przygodny seks, bo skutki będą bolesne.

choroby przenoszone droga plciowa
Oto kilka chorób, które są wynikiem wakacyjnej przygody. Pamiętajcie o tym!

Rzeżączka – tryper

Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób wenerycznych, które występują na Świecie. Powodem rzeżączki jest zakażenie bakterią Neisseria gonorrhoae. Zarazić się można praktycznie tylko i wyłącznie na drodze kontaktu płciowego.

Objawy: pierwsze objawy pojawiają się 2 do 7 dni od kontaktu z osobą chorą na rzeżączkę.
Przebieg zakażenia jest nieco inny u kobiet i mężczyzn.

Mężczyźni: ostry stan zapalny cewki moczowej objawiający się:

  •   zaczerwieniem ujścia cewki
  • dolegliwościami bólowymi podczas oddawania moczu
  • ropnym wyciekiem z cewki moczowej /najważniejszy i najbardziej charakterystyczny objaw/

Powikłania nie leczonej rzeżączki u mężczyzn :

  •  zapalenie gruczołu krokowego
  • najądrzy
  • bezpłodność
    Kobiety: rzeżączka ma przebieg dość łagodny, z tego powodu jest często niezauważona przez pacjentki. Prawie połowa kobiet może mieć przebieg całkowicie bezobjawowy!! Na ogół infekcja dotyczy:
  •   cewki moczowej
  • szyjki macicy
  • rzadko zakażenie dotyczy bezpośrednio błony śluzowej pochwy

W przypadku zakażenia cewki dochodzi do:
a/ ostrego rzeżączkowego zapalenia z cewki moczowej
– występują bardzo skąpe objawy np nieznaczne upławy
b/ zapalenie szyjki macicy-objawy:

  • upławy
  • nadżerka szyjki

    Powikłania :

  •   ostre ropiejące zapalenie gruczołu Bartholina
  • zapalenie przydatków macicy
  • niedrożność jajowodów
  • zapalenie otrzewnej
  • bezpłodność
    Niekiedy rzeżączka może umiejscowić się poza narządami płciowymi np. w obrębie gardła, odbytu, spojówek, powiek. Po stwierdzeniu u siebie powyższych objawów lub podejrzenia kontaktu z chorą osobą należy udać się niezwłocznie do lekarza wenerologa – dermatologa. Dokładne rozpoznanie ustala się na podstawie objawów klinicznych oraz po stwierdzeniu obecności bakterii w wymazie ze zmian chorobowo zmienionych / wymaz z cewki, z ok. szyjki macicy lub innego ogniska /. Badanie wenerologiczne jest bezbolesne. Do dermatologa – wenerologa nie jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

KIŁA

Kiła czyli syfilis spowodowana jest zakażeniem bakteriami Treponema pallidum – krętek blady. Warto wiedzieć, że kiła od samego początku zakażenia jest CHOROBĄ DOTYCZĄCA CAŁEGO ORGANIZMU Z CZĘSTYMI OBJAWAMI NA SKÓRZE. W początkowym okresie infekcji może zajmować tylko i wyłącznie narządy płciowe.
Nie leczona kiła prowadzi do szeregu bardzo ciężkich powikłań w obrębie układu krążenia, układu nerwowego, skóry, stawów. Kiła ma bardzo specyficzny przebieg z okresami zaostrzeń /objawów/ przeplatających się z okresami bezobjawowymi /remisji/. Tu zajmiemy się tylko i wyłącznie wczesnym okresem kiły – kilka tygodni po zakażeniu.

Objawy :
Dwa – trzy tygodnie po kontakcie z chorą osobą pojawia się w miejscu wtargnięcia bakterii bardzo charakterystyczny naciek zapalny -objaw pierwotny. Jest to niebolesne stwardnienie z równocześnie przebiegającym powiększeniem i obrzękiem otaczających węzłów chłonnych. Objaw pierwotny najczęściej umiejscowiony jest w obrębie narządów płciowych, ale u ok. 10 % ludzi może umiejscawiać się poza płciowo /np. odbyt, język , dłonie, usta itp.  Objaw pierwotny czasami się nie pojawia lub jest tak mały, że pacjent go nie zauważa. Po 6 –8 tygodniach od zakażenia objaw pierwotny samoistnie zanika, bez pozostawienia śladu. Jeśli do tego momentu osoba chora nie była zdiagnozowana i leczona może się zdarzyć, że dopiero w trakcie przypadkowych badań dowie się, że jest chora na kiłę. Od trzeciego miesiąca objawy zakażenia kiłą są wielce niecharakterystyczne / np. wysypki skórne / i przemijające. Starzy dermatolodzy nie bez powodu mówili, że kiła jest „małpą wszystkich chorób”. Dlatego tak ważny jest pierwszy okres zakażenia. Jeśli pojawi się na naszych narządach płciowych „ dziwne zgrubienie”, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych to natychmiast powinniśmy udać się gabinetu wenerologicznego. W celu rozstrzygnięcia rozpoznania kiły wykonuje się specjalistyczne badania krwi.

Rzęsistkowica

infekcja TRICHOMONAS VAGINALIS /rzęsistek pochwowy/ tzw. rzęsistkowica
Bardzo częste schorzenie występujące w Polsce u ok. 30 % kobiet Do zakażenia może dojść nie tylko w wyniku kontaktu płciowego, ale także po używaniu wspólnego ręcznika , kąpieli we wspólnej wodzie itp. OBJAWY:
Mężczyźni: najczęściej bez objawów, niekiedy niezbyt dokuczliwe pieczenie cewki moczowej.
Kobiety: krwawe wybroczyny, duża ilość żółtawej, pianowatej , cuchnącej wydzieliny.
d/ NGU /nierzeżączkowe zapalenia cewki moczowej/
Najczęstszym sprawcą tego rodzaju zakażeń są Chlamydie. Zakażenie może dotyczyć cewki moczowej najądrzy, odbytnicy, a u kobiet szyjki macicy i jajowodów . W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenie układu oddechowego.

Objawy infekcji są nieswoiste :

  •  pieczenie cewki moczowej
  • niekiedy świąd
  • zaczerwienie ujścia cewki.Charakterystyczny jest czas wystąpienie objawów od momentu zakażenia . Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po ok. trzech tygodniach od kontaktu z chorym partnerem seksualnym.

Zakażenie wirusem HIV

Można w skrócie powiedzieć , że współczesne problemy z HIV są porównywalne z epidemiami kiłą w poprzednich stuleciach. Infekcja wirusem HIV prowadzi z biegiem czasu do rozwoju pełno objawowej, śmiertelnej choroby AIDS. W związku z faktem, że początkowy okres zakażenia wirusem jest najczęściej bezobjawowy, duże znaczenie ma znajomość tzw. grup ryzyka, czyli osób, u których częściej występuje zakażenie wirusem. Kontakty seksualne z osobami z tej grupy zwiększają ryzyko zachorowania na AIDS. W okresie wakacyjnym należy zwrócić baczna uwagę na osoby z następujących grup ryzyka :

  1. narkomani wstrzykujący sobie narkotyki dożylnie
  2. homoseksualiści i biseksualiści.
    Współżycie płciowe z osobami z tych grup bardzo mocno zwiększa ryzyko zarażenia się wirusem HIV. W celu oceny czy dany organizm jest zarażony wirusem krwi wykonuje się specjalistyczne badania krwi. W przypadku podejrzenia zakażenia należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższą poradnią wenerologiczną lub stacją San-Epid.
    BARDZO WAŻNE: /dotyczy wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową /
    W przypadku rozpoznania choroby wenerycznej leczenie musi być prowadzone u obojga partnerów seksualnych.

lek. med. Artur Markowski
www.pcme.pl