Ciepło włóczki zimową porą , czyli powrót mody na robótki na drutach

cieplo wloczki zima1
Już wkrótce znów docenimy piękno i ciepło własnoręcznie wykonanych włóczkowych szalików i swetrów. Przydadzą się podczas spacerów w mroźne, zimowe wieczory czy szaleństw na nartach z przyjaciółmi i rodziną.

Kolorowe czapki i nauszniki dla maluchów czy dziergane kaszkiety dla nastolatek to obecnie najnowszy trcieplo wloczki zima3end w modzie. Robótki ręczne – do niedawna zapomniane – obecnie stały się pasją 24 milionów Amerykanów, w tym wielu gwiazd z pierwszych stron gazet. Moda na robótki przeżywa najprawdziwszy BOOM nie tylko w USA, ale także w Polsce!
Obok oryginalnego pomysłu najważniejsze są doskonałej jakości włóczki – fantazyjne, o interesujących splotach i bogatej kolorystyce (np. włóczki Schachenmayr, Gedifra) lub tradycyjne (np. Red Heart) oraz cała gama niezbędnych dodatków pasmanteryjnych (wszystkie znajdziemy w bogatej ofercie firmy Coats Polska).

Wszystko to, co wykonamy sami, cieszy nas bardziej niż najdroższy przedmiot kupiony w sklepie. Oprócz satysfakcji z misternie wydzierganego na drutach swetra, szalika czy torebki, robótki ręczne to coraz modniejsze hobby, doskonały relaks, a nawet… metoda terapeutyczna.
Są obecne w polskiej kulturze od pokoleń. Kiedyś tajniki dzierganych rękodzieł przekazywano sobie ustnie, głównie na dworach i w klasztorach. Dziś stały się atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, miłośniczki fachu są coraz młodsze, a zalety robótek zaczęli doceniać nawet mężczyźni(!).
Zawsze sądziłaś, że nie masz do nich cierpliwości. Nie chciałaś się denerwować, więc nawet nie próbowałaś. Ale… zastanawia cię, co takiego zachwyciło Julię Roberts, Madonnę czy Cameron Diaz, że robótki stały się ich pasją? Jak znajduje na nie czas Madeleine Albright? Także w Polsce miłośniczek szydełka i drutów nie brakuje. Obok licznych lokalnych grup czy kółek zainteresowań wyrosła pokaźna internetowa społeczność: mnożą się wypowiedzi na forach, gdzie coraz młodsze internautki poszukują kursów robienia na drutach, szydełkowania i najnowszych wzorów. Są też blogi opisujące wyjątkowość wykonanych własnoręcznie drobiazgów. Koronka, haft, frywolitka, druty czy szydełko dziś nabierają zupełnie innego, młodzieńczego wymiaru.
cieplo wloczki zima2
Gdy nadchodzi zima – sztrykujemy!
Wśród całej gamy technik robótek ręcznych największą popularnością cieszą się robótki na drutach, czyli dzierganie lub – z poznańskiej gwary – sztrykowanie.
Rozpoczynając przygodę z dzierganiem musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia – najlepiej akcesoria marki PRYM, dostępne w ofercie firmy Coats. Podstawowym sprzętem potrzebnym do pracy będą druty. Warto poświęcić na ich wybór trochę czasu. Powinny być elastyczne, niezbyt długie, o zaokrąglonych końcach, dopasowane z jednej strony do naszych umiejętności, z drugiej zaś – do włóczek, z których chcemy korzystać.
Na rynku dostępne są obecnie druty różnej grubości (od cienkich, średnich, aż po bardzo grube) – a każdy rodzaj (oznaczony odpowiednio numerami od 2 do 12) przystosowany jest do innego rodzaju włóczkowych elementów stroju czy dodatków. Najcieńsze są używane do delikatnej wełny, z której wykonujemy drobne elementy stroju, średniej grubości są przeznaczone do robienia ściągaczy, dzianin sportowych czy ażurowych splotów, grube – dawniej kościane, dziś z tworzyw sztucznych – wykorzystujemy do włóczek skręconych z kilku nitek. Tzw. drut okrągły, połączony żyłką, jest idealny do pracy przy serwetkach czy kloszowych spódnicach.

cieplo wloczki zimaNajważniejsza przy dzierganiu jest jednak dobrej jakości włóczka i jej wybór wymaga szczególnej uwagi. W zależności od tego, jakie dzieło chcemy stworzyć, do wyboru mamy włóczki fantazyjne o niepowtarzalnych splotach i bogatej kolorystyce (np. włóczki Schachenmayr, Gedifra) lub włóczki tradycyjne (Red Heart firmy Coats Polska).
Podczas dziergania na pewno przyda się też szydełko (do naprawiania pomyłek w wzorze), igła dziewiarska (do zszywania poszczególnych elementów), agrafki, krótkie druty oraz centymetr, nożyczki, ołówek i notes. Przydatny może się okazać także licznik do rzędów czy nożyczki przystosowane specjalnie do potrzeb osób leworęcznych czy pozbawione zawartości niklu igły dla alergików. Całą gamę potrzebnych artykułów pasmanteryjnych znajdziemy w bogatej ofercie firmy Coats Polska pod marką PRYM.

Włóczkowy świat…
Wbrew obiegowej opinii możliwości wykorzystania dzierganych przedmiotów są niemal nieograniczone, a ich miłośnicy wciąż dzielą się nowymi pomysłami. Zimą bardzo popularne są ciepłe, wełniane swetry i poncha, kolorowe czapki, rękawiczki i szaliki. Modne są też wszelkiego rodzaju dziergane dodatki – wykończenia rękawów, spódnic i kołnierzy płaszczy (szczególnie we wszystkich odcieniach szarości) oraz … pomysłowa włóczkowa biżuteria – najnowszy trend tego sezonu! Możemy także spróbować zaskoczyć naszego mężczyznę – nic nie zastąpi bowiem ręcznie wykonanego szalika ulubionej drużyny piłkarskiej czy ciepłego, wełnianego swetra. Naszego malucha przed zimowym szaleństwem na śniegu możemy opatulić w miękkie, włóczkowe ubranka, czapeczkę, rękawiczki i ciepłe skarpetki. Do domu zimową porą przydadzą się natomiast wełniane pledy czy poszewki na poduszki.
Aby zawsze były piękne…
Własnoręcznie wykonane włóczkowe dzieła wymagają szczególnej pielęgnacji. Musimy pamiętać, że nie tylko swetry, ale także wszystkie inne włóczkowe elementy powinniśmy prać bardzo ostrożnie. Najlepiej robimy to ręcznie, w letniej wodzie z dodatkiem dostępnych na rynku produktów zmiękczających i konserwujących wełnę, a przy okazji nadających ubraniom piękny zapach. W praniu minimalizujemy wszelkie tarcia (gąbkami czy szczotkami), aby nie rozciągnąć delikatnych włókien. Lekko odciśnięty strój wymaga też odpowiedniego suszenia w pozycji poziomej, aby rzeczy nie straciły oryginalnego fasonu.
Nie zapominajmy też o regularnym wietrzeniu szaf, w których przechowujemy włóczkowe wyroby, aby nie dopuścić do pojawienia się moli.
Sposób na jesienną melancholię
Pamiętajmy, że dzierganie – znów bardzo modne dzisiaj hobby – ma także zbawienny wpływ na nasz organizm, pozwalając wyciszyć się po długim i stresującym dniu. Poza tym robótki rozwijają spostrzegawczość i poczucie estetyki oraz świetnie wyrabiają sprawność rąk. Eksperci terapii zajęciowej podkreślają efekty lecznicze robótek ręcznych, które – regularnie wykonywane – wpływają na poprawę kondycji psychofizycznej.
Pozostaje więc tylko zaopatrzyć się w najlepszej jakości kolorowe włóczki, kordonki, nici, koraliki, tasiemki, całą gamę pasmanteryjnych dodatków, odrobinę wyobraźni i … do dzieła!