Co działa na katar?

co dziala na katar
Co działa na katar?

Zatkany nos, wodnista lub wodnisto-śluzowa wydzielina, kichanie, a nawet ból głowy – zdecydowana większość z nas doskonale zna te objawy, które są głównymi oznakami nieżytu nosa. Według Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP), na różne typy kataru cierpi aż 14,5 miliona naszych rodaków. W jaki sposób można złagodzić jego uciążliwe następstwa?

Katar katarowi nierówny

Obecnie wyróżnia się trzy główne typy nieżytu nosa, wywołane bakteriami, wirusami lub czynnikami alergicznymi. W zależności od rodzaju zakażenia, główne objawy kataru mogą ulegać pewnym modyfikacjom. I tak w przypadku infekcji wirusowej, wydzielina z nosa jest obfita, wodnista i bezbarwna. Co ciekawe, od czasu zakażenia do czasu wystąpienia symptomów mija dosłownie kilka godzin – kataru wirusowego możemy więc nabawić się w ciągu jednego chłodniejszego dnia.

Drugi typ nieżytu nosa spowodowany jest infekcją bakteryjną, która bardzo często jest następstwem niedoleczonego zakażenia wirusowego. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, objawy kataru najczęściej nasilają się, wydzielina nosowa jest gęstsza i ma żółte lub żółto-zielone zabarwienie – to najbardziej widoczny znak, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Poza wirusami i bakteriami, za pojawienie się objawów kataru odpowiadają również alergeny, które powodują reakcję układu immunologicznego, która polega na uwolnieniu mediatorów stanu zapalnego. Najczęstszymi alergenami w naszym klimacie są: kurz domowy, sierść zwierząt, a także pyłki roślin i zarodniki grzybów mikroskopowych.

Leczenie kataru

Leczenie kataru spowodowanego zakażeniem wirusami polega przede wszystkim na poprawie komfortu życia chorego – odpowiednia pielęgnacja znacznie przyspieszy proces zdrowienia i ułatwi organizmowi walkę z zakażeniem.
Infekcja bakteryjna wymaga już bardziej zaawansowanych metod leczenia, ponieważ w takim przypadku często dochodzi do rozprzestrzeniania się bakterii. Przed rozpoczęciem procesu leczenia warto zasięgnąć porady specjalisty – w przypadku pojawienia się dodatkowych objawów takich jak gorączka, konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.

W przypadku kataru alergicznego, terapia powinna rozpocząć się od próby ograniczenia kontaktu z alergenem wywołującym nieprzyjemne objawy. „Gdy objawy kataru alergicznego są nasilone oraz gdy towarzyszy im niedrożność przewodów nosowych (zatkanie nosa), niezbędne jest włączenie leków działających obkurczająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa” – tłumaczy specjalista otolaryngolog, dr n. med. Piotr Rapiejko. Najlepsze są preparaty zawierające w swoim składzie ksylometazolinę – substancję o wysokim profilu bezpieczeństwa i wysokiej skuteczności działania. Poza tym, w procesie leczenia wykorzystywane są również leki na bazie sterydów lub preparaty przeciwhistaminowe stosowane bezpośrednio na śluzówkę nosa.