Co zwierzę chce nam przekazać za pomocą łap? Rozszyfrujmy „psi język”!

W zadaniu właścicieli leży to, by nauczyć się poprawnie odczytywać znaki.

Instagram foliee_

Czworonogi komunikują się w przeróżny sposób. Najpopularniejszym jest dotyk łapami. Tym sposobem przekazują wiadomość zarówno nam jak i innym zwierzętom. Zwłaszcza młode psy dzięki temu zachęcają do kontaktu i zabawy.

Psy z zachowania są podobne do małych dzieci. Jeśli jesteśmy zajęci czymś, w co pies nie jest zaangażowany, będzie się uporczywie domagać uwagi. Każdy na pewno chociaż raz spotkał się z tym, że małe dziecko szarpało ubranie mamy lub taty, żeby o sobie przypomnieć. U psów ten mechanizm działa dokładnie tak samo. Najważniejsze jest, by nie ulegać temu za każdym razem. Nasza częsta reakcja będzie dla psa przyzwoleniem, żeby pies to powtarzał. Stanie się to jego nawykiem i bez pomocy behawiorysty ciężko będzie go oduczyć. Specjaliści są zdania, by ignorować takie postępowanie i gdy zwierzę się uspokoi, zaproponować mu zabawę.

Taka forma komunikacji może oznaczać również to, że pupil cierpi lub jest głodny.

Poczucie winy

Sporo właścicieli spotkało się z tym, że pod ich nieobecność stęskniony pupil potrafił nabałaganić w mieszkaniu. Jeśli w dosadny sposób wyraziliśmy niezadowolenie, pies zrozumiał, że zrobił coś niewłaściwego. Zwierzęta traktują nas jak członków stada i zależy im na tym, byśmy byli szczęśliwi. W ramach rekompensaty łapa położona na kolanach powinna poprawić nadszarpnięte relacje. Jest to psi sposób na przeprosiny i nawet najbardziej wściekły właściciel temu ulegnie.

Forma miłości

Psy podobnie jak ludzie, pragną miłości i interakcji z innymi. Jeśli zwierzę uzna, że nie głaszczesz go wystarczająco często, to przejmie inicjatywę i położy na tobie łapy. W ten sposób przekazuje „Kocham cię”.
Czworonogi wyczuwają nasze zmartwienia i złe emocje. Swoim dotykiem chcą nas uspokoić i przypomnieć, że są obok nas i wspierają.
W roli właściciela leży nauka odczytywania znaków, które zwierzę chce nam przekazać. Należy zwracać uwagę w jakich okolicznościach pies zaczepia łapami.

Dlaczego mój pies nadmiernie liże łapy?

Jeżeli twój pies od dłuższego intensywnie liże lub wygryza łapy, powinieneś się tym zainteresować. Gdy zaczyna przy tym kuleć, a tamte miejsca są czerwone bądź nieprzyjemnie pachną, niezbędna będzie interwencja weterynarza.
W czasie zimy lub upalnego lata, skóra zwierzaka może stracić odpowiedni poziom nawilżenia.
Przyczyną może być również alergia, czego konsekwencją będzie atopowe zapalenie skóry.  Warto wraz z lekarzem przyjrzeć się diecie psa, ponieważ tam często występuje problem.
Lizanie łap może towarzyszyć uszkodzeniom opuszek. Powodem może być podłoże psychologiczne. Psy tak jak ludzie mogą mieć zaburzenia kompulsywne i w ten sposób próbują się uspokoić.

W każdym z tych przypadków konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii.

Instagram dogs.lovers