Co różni kwas i botoks? Odpowiadamy!

Odwieczny spór - botoks czy kwas? Jednak nie są to równoważne sobie preparaty, które dają takie same efekty. Co je różni?

Foto Pixabay

Przed nami pora roku, która swoją temperaturą motywuje nas do odkrywania pewnych partii ciała. Stąd też wszelkie pomysły na odmłodzenie się, bądź poprawienie niektórych miejsc. I tutaj zaczynają się poszukiwania. Niektóre Panie nie wierzą w magię lasera i korzystają wymiennie z toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego.

Czym jest toksyna botulinowa?

To prościej mówiąc botoks. Jest to jad kiełbasiany wykorzystywany w medycynie estetycznej od wczesnych lat 60. Substancja białkowa wytwarzana z bakterii ma działanie lecznicze (np. zwalcza nadpotliwość czy opryszczkę). Jednak jej najpopularniejszym zastosowaniem jest uzupełnianie zmarszczek mimicznych.

W związku z tym, że jest to toksyna, która w określonej dawce może prowadzić do śmierci, to wykazuje także właściwości trujące. Trwale łączy się z nerwami i mięśniami prowadząc do porażenia skurczu mięśnia, dzięki czemu może zapobiegać pewnym dolegliwościom za które odpowiadają nerwy.

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Jest to substancja bardzo często stosowana w kosmetyce, ale również w medycynie. Z jego pomocą leczy się niektóre choroby oczu, czy wątroby.

Co ciekawe kwas hialuronowy występuje w naszym organizmie naturalnie jako sól sodowa, której największe stężenie znajduje się w skórze, oczach, czy mazi stawowej. Jest także w naszych płynach ustrojowych i tkance łącznej oraz naczyniach krwionośnych. Za podstawę istnienia kwasu uznaje się wiązanie wody, które wraz z wiekiem słabnie i dlatego właśnie pojawiają się zmarszczki. Bardzo ważne jest więc uzupełnianie niedoborów poprzez różne kremy, czy zastrzyki.

Co różni te dwie substancje?

  1. Zastosowanie
  • Botoks stosuje się do podniesienia powiek, uwydatnienia policzków oraz na lwią zmarszczkę (pionowa bruzda po środku czoła)
  • Kwas hialuronowy powinien być stosowany w pozostałych obszarach twarzy

2. Efekt

  • Botoks paraliżuje nerwy przez co uzupełniane miejsca są dość sztywne i martwica zakończeń nerwowych zaburza mimikę twarzy.
  • Kwas jednak ładnie „wtapia” się w naszą skórę i pracuje z nią cały czas

3. Występowanie

  • Botoks to inaczej jad kiełbasiany, który jest substancją obcą dla naszego organizmu
  • Kwas występuje w naszym organizmie naturalnie, dlatego jego przyswajanie jest dużo lepsze

 

Izabela Żyndul

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Kwas hialuronowy

- Botulina

- Różnice