Co wyklucza z bycia dawcą szpiku?

„Mam tatuaż, więc pewnie nie mogę być dawcą”. „Choruję na niedoczynność tarczycy, szkoda, bo chciałbym się zarejestrować w bazie dawców…”. „Chciałam wpisać się do bazy dawców szpiku, bo bardzo, chcę pomagać, ale jestem teraz w ciąży, więc i tak nie mogę nic oddać…”- takie poglądy i opinie czytamy w Internecie bardzo często.

co wyklucza bycie dawca

Tymczasem warto takie kwestie sprawdzać bezpośrednio u źródła, bo w wielu przypadkach okazuje się, że informacje znalezione na przypadkowych stronach w Internecie okazują się nieprawdziwe i tak naprawdę potencjalnymi dawcami szpiku możemy zostać bez żadnych przeszkód.

Ośrodkiem do którego możemy się zwrócić z pytaniem o możliwość rejestracji jako potencjalny dawca szpiku jest Fundacja DKMS Polska w bazie której w ciągu 6 lat zarejestrowało się ponad 780 tysięcy osób. Wciąż jednak są osoby, które sugerując się informacjami znalezionymi na przypadkowych stronach w Internecie zniechęcają się do rejestracji. W ich głowach natychmiast pojawiają się pytania i wątpliwości. „Byłem w dzieciństwie operowany, czy to mnie wyklucza?”, „Przecież mam tatuaż – ludzie z tatuażami nie mogą być dawcami”, „Przeszłam żółtaczkę pokarmową, pewnie nie pozwolą mi oddać szpiku” to tylko niektóre z obiekcji, z którymi Fundacja spotyka się dość często w rozmowach z kandydatami na potencjalnych dawców komórek macierzystych. Czy są to jednak rzeczywiste przeszkody, czy tylko rozpowszechnione przekonania, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością?

Istnieje lista chorób i zabiegów, które rzeczywiście uniemożliwiają zostanie dawcą. Informacje na temat tych chorób można znaleźć na stronie internetowej {Fundacji DKMS Polska (www.dkms.pl/faq)}. Na liście znajdziemy schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym (zawały, migotanie przedsionków, zatorowość płucna), chorobami zakaźnymi (HIV, WZW typu B i C), transplantacjami lub przebytymi chorobami nowotworowymi.

Ważnym punktem są także choroby związane z funkcjonowaniem układu krwiotwórczego, takie jak talasemia, anemia aplastyczna, hemofilia, czy trombofilia oraz choroby autoimmunologiczne (np. nadczynność tarczycy, choroba Leśniowskiego-Crohna, stwardnienie rozsiane). Z innych schorzeń znajdziemy na spisie też m.in. określone zaburzenia psychiczne i endokrynologiczne, czy też uzależnienia.

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Część schorzeń przed rejestracją trzeba skonsultować z lekarzem najlepiej pisząc lub dzwoniąc bezpośrednio do Fundacji. Takie choroby to np. arytmia serca, część chorób zakaźnych, niedoczynność tarczycy, astma, alergia. Lekarz indywidualnie ustali, czy dane schorzenie lub zabieg nie stanowią wykluczenia dla potencjalnego dawcy. Część ze schorzeń wymaga bowiem kilkumiesięcznej obserwacji. Inne w zależności od ich przebiegu czy chorób towarzyszących, rzeczywiście mogą nas wyeliminować na zawsze z listy dawców szpiku kostnego. Tylko po uzyskaniu pozytywnej decyzji lekarskiej, możemy przejść do kolejnych kroków na drodze do rejestracji w bazie {Fundacji DKMS Polska (http://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca)}

Często powtarzanym błędnym poglądem jest ten, że choroby nowotworowe w rodzinie stanowią barierę dla oddania szpiku. Tymczasem jest to nieprawda. Jeśli kandydat na potencjalnego dawcę jest osobą zdrową to nie musi się niczym martwić i może dołączyć do bazy. Tak samo jest w przypadku tatuażu, którego posiadanie nie jest przeciwwskazaniem do rejestracji. Na etapie bycia potencjalnym dawcą, wykonanie tatuażu nie powoduje nawet czasowej blokady. Wiele pytań dotyczących możliwości rejestracji jako potencjalny dawca mają również kobiety w ciąży. Część z nich sądzi, że rejestracja w takim stanie jest wykluczona. To również jest błędny pogląd. Kobiety będące w ciąży mogą rejestrować się do bazy potencjalnych dawców. W takim przypadku trzeba jednak na formularzu zgłoszeniowym podać planowana datę porodu. Na czas ciąży i 6 miesięcy po porodzie zgłaszająca się kobieta jest wówczas blokowana, a po tym czasie staje się aktywnym dawcą komórek macierzystych.

Najważniejsze dla {Fundacji DKMS Polska (https://www.youtube.com/user/DKMSPolska)} jest zdrowie i bezpieczeństwo tak dawcy jak i biorcy dlatego dba o to, aby po odnalezieniu bliźniaka genetycznego nie było już żadnych innych przeszkód stojących na drodze do pobrania i przeszczepienia komórek macierzystych. Dlatego na tym etapie każdy dawca przechodzi dokładny wywiad lekarski oraz szereg badań mających wykluczyć jakiekolwiek ryzyko związane z bezinteresownym oddaniem komórek macierzystych.  Każdy dawca po pobraniu jest również objęty specjalnym programem monitorowania jego stanu zdrowia aż do 5 lat po pobraniu.  Pamiętajmy, że nie warto jest szukać przeszkód w byciu dawcą szpiku – warto natomiast szukać informacji w sprawdzonych źródłach i znajdować odpowiedzi na swoje pytania!