Czy fetysz stóp może zniszczyć związek?

Fetyszyzm jest zjawiskiem, które pozwala uzyskać satysfakcję seksualną pod wpływem kontaktu z wybranym obiektem. Bodźcem pobudzającym może być określona sytuacja, przedmiot nieożywiony lub część ciała partnera. Poznaj opinię eksperta-psychoseksuologa Bianci- Beaty Kotoro.

Czy fetysz stóp może zniszczyć związek?

Jak się okazuje, stopy to najczęstszy fetysz wśród osób aktywnych seksualnie. Fascynacja przejawia się w różnych formach. Przyjemność może sprawiać sam dotyk lub całowanie, lecz także wąchanie czy tak zwany footjob (pocieranie penisa stopą, w celu wywołania podniecenia seksualnego i doprowadzenia partnera do orgazmu). Jak wytłumaczyć fetysz stóp? Co decyduje o upodobaniach partnera i czy mają swoje odzwierciedlenie w psychice?

Preferencja seksualna a fetysz

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego fetyszyzm stanowi zaburzenie psychiczne. Czy upodobania partnera to jeszcze fantazje czy już obsesja? Fascynacja przeradza się w fetysz, kiedy:

  • silnie podniecające fantazje seksualne, impulsy lub zachowania, dotyczą wykorzystania obiektów nieożywionych
  • impulsy lub zachowania powodują dyskomfort lub upośledzenie w społecznym, zawodowym lub innym obszarze funkcjonowania
  • fetysze nie ograniczają się do elementów garderoby kobiecej lub urządzeń zaprojektowanych w celu mechanicznej stymulacji narządów płciowych
  • Fetyszyzm polega na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym, czyli fetyszem. Obiektem tym może być przedmiot – na przykład but na obcasie, osoba, część ciała – na przykład stopa, miejsce, zapach… Fetyszyzm staje się dewiacją w momencie, gdy do osiągnięcia satysfakcji seksualnej danej osobie wystarcza sam przedmiot, a obecność partnera i relacji z nim przestaje się liczyć, staje się wręcz niepotrzebna – komentuje Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoseksuolog i terapeuta.

Fetyszyści stóp na świecie

Okazuje się, że wśród fetyszów najczęściej spotykany jest ten związany ze stopami. Nikogo nie dziwi już fakt obecności na portalach społecznościowych kont z przeznaczeniem dla wielbicieli stóp. Fascynacja cieszy się popularnością i dotyczy coraz szerszego grona zwolenników. Powstają profile np. na Instagramie, które są zapełnione zdjęciami nóg kobiet. Skąd takie zainteresowanie i dlaczego akurat stopy?

fot. instagram.com/stopkinastolate

Zainteresowanie nogami w całości lub samymi stopami było od dawien, dawna. Przede wszystkim stopy nie są tematem tabu – stąd ludzie łatwo się przyznają do takich upodobań, które nie są społecznie piętnowane czy negatywnie oceniane. Poza tym telewizja, prasa, różne reklamy zwracają coraz częściej uwagę na zadbane stopy, pomalowane paznokcie, podwyższony obcas. Z badań naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego wynika jednoznacznie, że najpopularniejszym fetyszem są buty i stopy, a potem dopiero bielizna, tatuaże czy włosy– zdradza Bianca-Beata Kotoro.

Czy fetyszyzm stóp może zniszczyć związek?

Bliskość i kontakt seksualny z partnerem pozytywnie wpływają na relację oraz są dopełnieniem uczucia, łączącego partnerów. Ważne, aby każda ze stron była wrażliwa na upodobania partnera. Dzięki temu w kontakcie seksualnym zostanie zachowana równowaga i obopólna satysfakcja. Co jednak, kiedy fetyszysta dąży do zrealizowania swojej wizji? Czy obsesja na punkcie stóp może pogorszyć jakość związku?

– Normę zawsze wyznacza dana para i jej obopólna zgoda na dane zachowania. Dopóki żadna ze stron nie odczuwa dyskomfortu związanego ze specyficznymi upodobaniami partnera, do tego momentu wszystko gra. W relacjach seksualnych wiele zależy od ustalenia i wypracowania własnej normy partnerskiej, czyli zachowań, które są przez nas akceptowane lub nie. Dotyczy to zarówno stałych związków, jak i krótkotrwałych relacji opartych wyłącznie na seksie. O patologii mówimy w momencie, kiedy jedna ze stron sprawia drugiej cierpienie fizyczne i/lub psychiczne– mówi Bianca-Beata Kotoro.

Fetysz stóp – zwalczać czy pielęgnować?

Jak zachować się w sytuacji, kiedy fetysz wpływa całościowo na życie seksualne? Dbając o zrealizowanie fantazji, można doprowadzić do niezadowolenia partnera i poświęcenia mu niewystarczającej uwagi. Jednostronna przyjemność może okazać się destrukcyjna dla związku. Czy osoby borykające się z tym dylematem powinny spróbować zwalczyć upodobania? Jaki konsekwencje dla par oraz psychiki fetyszysty niosą ze sobą wyszukane fantazje?

– Jeżeli pewne zachowania lub przedmioty traktujemy jedynie jako urozmaicenie życia seksualnego, a partner nie stawia oporu przed rezygnacją z nich – to nie mamy powodów do niepokoju. Problem pojawia się, gdy upodobania partnera wywołują u nas negatywne odczucia. Przede wszystkim wstyd, zażenowanie, smutek, czy ból i pomimo rozmów on nie potrafi zrezygnować z danych praktyk. Terapia i pomoc specjalisty jest konieczna, gdy do osiągnięcia satysfakcji seksualnej partner nie potrzebuje już osoby, a jej miejsce zajmuje dany fetysz. Przecież związek to relacja i oddziaływanie na siebie dwóch osób. Tu musi być zgoda i akceptacja, aby można było mówić o dobrym i satysfakcjonującym pożyciu seksualnym. – komentuje Bianca-Beata Kotoro.