Czy możliwe jest stworzenie firmy bez jej rejestracji?

W Polsce większość osób ma problem z utrzymaniem się na odpowiednim poziomie z jednej pensji z pracy na etacie. Dlatego coraz więcej osób próbuje na własny rachunek robić coś dodatkowo, z czego będą mieli kolejną wypłatę.

Czy możliwe jest stworzenie firmy bez jej rejestracji?

Może to być świadczenie usług sprzątania, opieki nad dziećmi, wykonywanie tłumaczeń językowych, tworzenie własnoręcznie różnego rodzaju przedmiotów i wiele, wiele innych. Zanim jednak zdecydujesz się na taką dodatkową pracę, to musisz pamiętać, że powinna  być ona legalna, czyli przynajmniej związana z odprowadzaniem podatków z dodatkowego przychodu. Dla wielu osób świadomość takiej konieczność jest ogromną przeszkodą do rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Jednak powinny one wiedzieć, że w takim przypadku nie zawsze występuje konieczność założenia własnego działalności gospodarczej.

 

Kiedy można mieć firmę, nie prowadząc działalności gospodarczej?

Istnieje możliwość zarabiania na swojej działalności bez konieczności opłacania wysokich „zusów”. Mowa o działalności nieewidencjonowanej , której nie trzeba rejestrować. Jednak nie każda osoba może z tego skorzystać. Przede wszystkim w działalności nieewidencjonowanej jest ograniczona wysokość przychodu. Nie może on przekraczać połowy wynagrodzenia minimalnego. W 2018 roku na takiej działalności można zarobić nie więcej niż 1050 złotych miesięcznie. Dodatkowym warunkiem jest wykazanie, że wciągu ostatnich nie wykonywało się żadnej działalności gospodarczej. Istotne dla wielu osób może być także to, że w działalności nieewidencjonowanej nie jest możliwe uzyskiwanie koncesji, licencji i pozwoleń.

Działalność nieewidencjonowana nie jest też zwolniona z podatków. Choć nie płaci się „zusów” i podatku VAT, to jednak przychody podlegają opodatkowaniu w wysokości 18%, który będzie stanowił niedopłatę na koniec roku podczas rozliczania PIT.

Każda osoba rozważająca wystartowanie z własnym biznesem powinna wziąć tę opcję pod uwagę. Z biegiem czasu, gdy przychody z własnej działalności będą większe można będzie przejść na działalność rejestrowaną. To dobry sposób na start, bez obciążenia wysokimi kosztami, co także zwiększa szansę, że nasz pomysł na biznes się powiedzie.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/firma-bez-rejestracji.