Czy ulewanie powinno być powodem do zmartwień?

Karmienie niemowląt i małych dzieci to nie lada wyzwanie. Nic dziwnego, że świeżo upieczeni rodzice dokładają wszelkich starań, by zapewnić swoim pociechom warunki do prawidłowego rozwoju, a tym samym starają się jak najlepiej odżywiać maluchy.

Czy ulewanie powinno być powodem do zmartwień?
Czy ulewanie powinno być powodem do zmartwień?

Niestety mimo najszczerszych chęci rodziców i zaangażowania zdarza się, że w karmieniu dziecka pojawiają się pewne nieprawidłowości. Jedną z nich jest z pewnością powszechne u maluszków ulewanie.

Co to jest ulewanie?

Ulewanie pokarmu to częściowe zwracanie posiłku przez niemowlęta. W odróżnieniu od wymiotów, tylko część treści zostaje zwrócona, a proces ten nie jest gwałtowny. Sama nazwa dolegliwości wskazuje, że pokarm zostaje delikatnie ulany z przewodu pokarmowego dziecka. Według danych statystycznych problem dotyczy co drugiego malucha. Dr med. Piotr Dziechciarz reprezentujący Klinikę Pediatrii przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wyjaśnia, że „Ulewanie u dzieci jest najczęściej spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym. Refluks żołądkowo-przełykowy jest to przemieszczanie się treści żołądkowej wstecznie do przełyku. Występuje u około połowy niemowląt i zwykle jest zjawiskiem fizjologicznym. Mimo że wymioty mogą być oznaką wielu chorób, to – jeśli dziecko nie ma innych objawów sugerujących chorobę (zobacz poniżej) oraz prawidłowo się rozwija i przybywa na wadze – nie ma powodów do niepokoju”.

Przyczyny refluksu u niemowląt i małych dzieci

Podstawową przyczyną refluksu u niemowląt i małych dzieci jest niedojrzałość układu pokarmowego. Niedojrzałość objawia się natomiast osłabieniem napięcia zwieracza przełyku, co z kolei sprawia, że treści pokarmowe przedostają się z powrotem do jamy ustnej i ulewają się przez usta. Wspomniana część układu pokarmowego osiąga swoją dojrzałość zazwyczaj po czwartym miesiącu życia maleństwa. Kolejną przyczyną ulewania pokarmu u małych dzieci jest przejedzenie. Malutki żołądek nie jest w stanie pomieścić dużej ilości treści pokarmowych, dlatego zostają one zwrócone. Zdarza się również, że dziecko jedząc łapczywie lub nieporadnie, połyka powietrze, co także jest przyczyną ulewania się pokarmu.

Mleko początkowe a ulewanie

Mleko mamy jest uznawane za najlepsze pożywienie dla małych dzieci, jednak niektóre niemowlęta z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią. W takiej sytuacji do diety dzieci włącza się pokarm początkowy. Ulewanie w wyniku karmienia mlekiem modyfikowanym nie jest niczym niepokojącym i należy traktować je jako normalne zjawisko, które najprawdopodobniej pojawiłoby się także w przypadku karmienia mlekiem mamy. Warto jednak dokładnie obserwować swoje dziecko, ponieważ może okazać się, że niektóre składniki preparatu źle wpływają na rozwijający się układ pokarmowy maleństwa. Każdą niepokojącą sytuację należy zatem skonsultować z lekarzem pediatrą.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Według dr med. Piotra Dziechciarz standardowe ulewanie pokarmu nie powinno być powodem do niepokoju, jednak jeśli zauważymy, że znaczna część posiłku zostaje zwrócona, a sytuacja powtarza się notorycznie, warto zgłosić się do specjalisty. Wszak zwracanie treści pokarmowych może doprowadzić do niedożywienia dziecka, a co za tym idzie – do zahamowania rozwoju maleństwa. Warto zasięgnąć opinii lekarza również wtedy, kiedy ulewaniu towarzyszą dodatkowe objawy.

Specjalista z Kliniki Pediatrii przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wymienia niektóre z nich:

  • Wymioty z zawartością żółci;
  • Krwawienie do przewodu pokarmowego (krwiste wymioty, krwiste stolce);
  • Wymioty chlustające;
  • Początek wymiotów >6. m.ż.;
  • Zahamowania przyrostu masy ciała i wzrostu;
  • Biegunka;
  • Zaparcie;
  • Gorączka;
  • Apatia;
  • Bardzo duży niepokój dziecka;
  • Powiększenie wątroby/śledziony;
  • Uwypuklenie ciemiączka – bądź małogłowie;
  • Drgawki;
  • Tkliwość lub wzdęcie brzucha;

Wspomniane dolegliwości mogą być sygnałem poważnej choroby, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. Ponadto wizyta u lekarza rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące ulewania pokarmu oraz pomoże w diagnostyce wielu schorzeń.

Zdrowie dziecka jest najwyższym priorytetem dla jego rodziców. Odpowiednie karmienie jest jego gwarancją, jednak czasami zdarza się, że odżywianie niemowląt nie jest łatwym zadaniem. Zdarza się bowiem wiele sytuacji, które niepokoją rodziców. Jedną z nich jest ulewanie, które, choć powszechne, powoduje lęk o zdrowie dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że zwracanie pokarmu przez malucha nie musi być objawem choroby. Kluczem do sukcesu jest tu ciągła obserwacja pociechy oraz regularne konsultacje z pediatrą, który oceni, czy dziecko rozwija się właściwie. Na temat ulewania można przeczytać również na stronie https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/ulewanie-i-refluks- u-niemowlat- i-dzieci- dlaczego-dziecko- ulewa

Artykuł sponsorowany