Dieta dwutygodniowa dzięki której możesz schudnąć 3 do 4 kilogramów. Część I.

Lato to okres wielu spotkań, wesel, a także zjazdów rodzinnych. Podobne okazje często powodują, że odpuszczamy sobie myślenie o jakiejkolwiek diecie. 

Dieta dwutygodniowa dzięki której możesz schudnąć 3 do 4 kilogramów. Część I. Foto: Pixabay

Polska tradycja kulinarna obfituje w tłuste, ciężkostrawne potrawy. Przy okazji rodzinnych imprez czy wyjazdów często pozwalamy sobie na łakomstwo i zapominamy o dietach, a nawet o regułach zdrowego odżywiania. 

Tradycja świąteczna i biesiadowa w Polsce to zawsze szczodre porcje i stół uginający się w nogach pod ciężarem mięs, ciast i innych smakołyków. Mamy w zwyczaju świętować i wypoczywać na siedząco przy wielogodzinnych obiadach. W rezultacie po tego typu szczególnych okazjach jesteśmy rozleniwione (do tego stopnia, że czasem czujemy się zmęczone, a nie wypoczęte), a nawet o kilka kilogramów cięższe.

Jak się za to zabrać?

Najczęściej właśnie po tego typu okazjach lub wyjazdach decydujemy się zgubić szybko zdobyte kilogramy. Popełniamy przy okazji wiele błędów, np. zabierając się do odchudzania bez należytego przygotowania, często bezskutecznie i czyniąc szkody naszemu organizmowi.

Wszystkim nam po okresie przejadania się mięsem, kalorycznymi dodatkami i słodyczami dobrze zrobi dieta, dzięki której nie tylko zrzucimy zbędne kilogramy, ale także odtrujemy nasz organizm. Lżejszy jadłospis po okresie łakomstwa da trochę wytchnienia wątrobie i trzustce.

Należy pamiętać, że nie możemy przestawić się z tłustego jedzenia na ścisłą dietę z dnia na dzień. Organizm zawsze należy wdrożyć do nowego sposobu odżywiania. Przez kilka dni przed dietą należy zredukować porcje, aby pozwolić żołądkowi lekko się obkurczyć, nawet jeśli nadal jemy kaloryczne produkty.

Co jeść, a czego unikać?

Aby zgubić niewielkie ilości kilogramów (2-5) często wystarczy ograniczyć spożycie tłuszczów i węglowodanów, a część posiłków zastąpić warzywami. Przy walce z nadprogramową wagą istotne jest także zupełne odstawienie żywności przetworzonej.

Według naukowców dzienne zapotrzebowanie ludzkiego ciała na białko wynosi 1 gram na każdy kilogram wagi, jednak maksymalna zalecana dawka białka wynosi 90 gramów dziennie. Proteiny spożyte powyżej tej ilości szkodzą wątrobie.

Jak organizować posiłki?

Najważniejszym elementem planowania posiłków na diecie jest ich regularność. Odstępy powinny wynosić 3-4 godziny. Nie należy dopuścić do tzw. „wilczego głodu”, który sprawia, że tracimy samokontrolę i zjadamy znacznie więcej niż potrzebujemy.

Ilość posiłków należy dopasować do planu swojego dnia tak, aby ostatni zjeść maksymalnie 3 godziny przed snem. Popularna zasada 5 posiłków ma sens, jeśli jesteśmy aktywni od samego rana do wieczora. W przypadku gdy wstajemy później (np. o godzinie 10) lepiej będzie pominąć jeden posiłek w ciągu całego dnia zamiast „wciskać” go do jadłospisu w późnych godzinach wieczornych.

Dieta dwutygodniowa dzięki której możesz schudnąć 3 do 4 kilogramów. Część I. Foto: Pixabay

Jak obserwować efekty?

Nie waż się codziennie! Pomiar wagi bywa zwodniczy przy obserwacji efektów diety. Masa ciała może się zwiększać lub zmniejszać zależnie od momentu cyklu miesięcznego, a także w skutek zatrzymywania wody w organizmie.

Racjonalne będzie ważenie się co 2-3 dni i mierzenie obwodów ciała.

Dieta dwutygodniowa dzięki której możesz schudnąć 3 do 4 kilogramów. Część I. Foto: Pixabay