Dlaczego sprzątamy za mężczyzn?

Podział domowych obowiązków to odwieczny problem i częsty powód kłótni. W przytłaczającej większości domów to kobiety wykonują domowe obowiązki – przyznaje to aż 91% polskich małżeństw.*

dlaczego wyreczamy mezczyzn
Dlatego sprzątamy za mężczyzn. Edith Anne Oliveira Santo

Dlaczego polscy mężczyźni tak niechętnie włączają się w prace domowe? A co ciekawsze – dlaczego zamiast zachęcić ich do pomocy kobiety po prostu ich wyręczają?

Różnica płci

Jednym z powodów mogą być podstawowe różnice między kobietami a mężczyznami – to kobiety z natury są bardziej troskliwe i opiekuńcze, zwracają także uwagę na otaczającą je przestrzeń. – Z naszych badań i doświadczenia jasno wynika, że kobiety wcale nie lubią sprzątać, kobiety lubią, gdy jest posprzątane – mówi Ewelina Stępniak, specjalista z firmy Spontex. Mężczyźni często wkładają mniejszy wysiłek w domowe prace i wykonują je byle jak, co zmusza kobiety, które lubią czystość do „poprawiania” tego, co w założeniu miał zrobić partner. Rozwiązaniem takiej sytuacji mogłoby być zaakceptowanie tej niedokładności lub nauczenie partnera staranniejszego wykonywania domowych obowiązków. Kobiety jednak próbują udowodnić swoją samodzielność, dlatego nie proszą mężczyzn ponownie o pomoc – to częsty błąd, który powoduje, że z domowymi obowiązkami zostają same. Dbałość o wspólny dom powinna należeć do obojga partnerów, którzy ten dom tworzą.

Wyręczanie nie pomaga

Wydawać by się mogło, że mężczyźni zdają sobie sprawę z tego, jak ważny dla związku jest równy podział domowych obowiązków – w ankiecie organizacji Pew Research Center w pytaniu o receptę na udane małżeństwo, „podział domowych obowiązków” znalazł się bardzo wysoko, bo już na trzecim miejscu – zaraz za wiernością i udanym życiem seksualnym. – Problem podziału domowych obowiązków wiąże się często z prestiżem – mężczyźni domowe zajęcia uważają za niegodne ich czasu. Takie podejście sprawia, że kobiety nie tylko czują się niedoceniane, ale są również przemęczone i sfrustrowane, a to z kolei rzutuje na wzajemną relację partnerów – mówi Anna Wiśniewska, psycholożka. Co zrobić, by zaangażować mężczyznę w domowe prace, tak by je z nami dzielił, a nie jedynie w nich pomagał?

Szukanie rozwiązania

Można spróbować kilku sposobów – przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i nie denerwować się, np. gdy mężczyzna stłucze wazon ścierając kurze. Często jest to jedynie taktyka, mająca na celu zwolnienie go z obowiązku. Niedokładne sprzątanie Można też chwalić partnera za dobrze wykonaną pracę – co prawda sprzątanie nie jest oddawaniem nam przysługi, jednak początki mogą być trudne, dlatego przyda się każda zachęta. – Mężczyźni to więksi fani gadżetów niż kobiety, dlatego czasami zakup odpowiednich akcesoriów do sprzątania – jak mop z systemem wyciskającym, czy myjka z teleskopowym kijem ułatwią zachęcenie partnera do domowej pracy – podpowiada Ewelina Stępniak.

Dialog to podstawa

Fakt, że coraz więcej organizacji poświęca uwagę zagadnieniu podziału obowiązków i pochyla się na konsekwencjami, jakie przynosi jego brak dowodzi, że jest to czynnik, który znacząco wpływa na relacje partnerów. Pragnienia i potrzeby obu stron są równie ważne – dlatego tak istotne jest rozmawianie o nich, nawet jeśli dotyczy to z pozoru tak trywialnych spraw, jak potrzeba pomocy w odkurzaniu mieszkania.

*Anna Mateja i Krzysztof Burnetko, „Wszystko o Ewie” (wyd. Fundacja Batorego).

Źródło: Mapa Spontex Polska