„Dobra żona” – debiut reżyserski Mirjany Karanović

Aktorka Mirjana Karanović, znana z takich filmów Emira Kusturicy, jak „Underground”, „Grbavica”, „Życie jest cudem” czy „Jagoda w supermarkecie”, debiutuje po drugiej strony kamery dramatem na bazie własnego scenariusza.

"Dobre żony" - debiut reżyserski Mirjany Karanović
„Dobra żona” – debiut reżyserski Mirjany Karanović

Fabuła

Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat.

Pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób. W tym samym czasie, rutynowe badania wykazują, że ze zdrowiem Mileny również nie jest najlepiej.

Film trzyma w ryzach pełna godności i wolna od próżności kreacja Karanović – The Hollywood Reporter

O reżyserce

Mirjana Karanović – przyszła na świat 28 stycznia 1957 roku w Belgradzie. Jest najpopularniejszą serbską aktorką. Ma na koncie ponad 80 ról w kinie i telewizji. Grała w najważniejszych filmach kręconych w ostatnich czterech dekadach w krajach byłej Jugosławii. Światowy rozgłos przyniosła jej rola matki w dramacie Ojciec w podróży służbowej (1985) Emira Kusturicy, z którym spotkała się jeszcze m.in. na planie słynnego Undegroundu (1995). W Grbavicy (2006) Jasmili Žbanić sportretowała ofiarę wojny w Bośni i Hercegowinie. Za tę przejmującą kreację otrzymała kilka nagród na światowych festiwalach. Dobra żona jest jej debiutem reżyserskim – późnym, niemniej ciepło przyjętym przez publiczność i krytykę w Europie i za oceanem.

Mirjana Karanović
Mirjana Karanović

Wpis znaleziono dzięki:

- Mirjana Karanović

- Dobre żony

- Premiera filmowa