Eksfoliacja kwasami – jak przeprowadzić ją skutecznie, ale bezpiecznie dla skóry?

Złuszczanie naskórka jest zabiegiem niezwykle skutecznym i przynoszącym trwałe rezultaty. Tuż po wykonaniu peelingu cera staje się przyjemnie gładka oraz miła w dotyku, w ten sposób także pozbywamy się suchych, odstających skórek.

Eksfoliacja kwasami. Foto: Pixabay

Systematyczne peelingi przynoszą znacznie lepsze efekty: cera staje się promienna, ma wyrównany koloryt, zostają zredukowane zmiany trądzikowe, a także dochodzi do pobudzenia odnowy naskórka i jego rewitalizacji, czego efektem jest skóra bardziej jędrna i elastyczna.

Złuszczanie powierzchni skóry możemy podzielić na dwie grupy: peelingów mechanicznych i chemicznych.

Złuszczanie mechaniczne:

Najczęściej spotykanymi rodzajami peelingów mechanicznych są te z drobinkami: grubo oraz drobnoziarniste. Wielkość drobinek należy dobrać w zależności od preferencji i potrzeb naszej skóry – w większości przypadków cery lepiej oddziałują na peelingi drobnoziarniste a gruboziarniste lepiej pozostawić do złuszczania naskórka w obrębie ciała.

W gabinetach kosmetycznych zabiegami polegającymi na mechanicznym złuszczaniu naskórka są mikrodermabrazja (złuszczanie naskórka następuje pod wpływem przeciągania po powierzchni skóry głowicy z końcówką zakończoną korundem lub diamentem), oxybrazja (złuszczenie następuje pod wpływem kontaktu ze skórą silnego strumienia powietrza) oraz peeling kawitacyjny (martwe komórki naskórka zostają usunięte dzięki ultradźwiękom).

Złuszczanie chemiczne:

Peelingami chemicznymi są substancje rozpuszczające komórki naskórka (peelingi enzymatyczne) oraz substancje rozpuszczające wiązania pomiędzy komórkami naskórka (eksfoliacja kwasami). Peelingi enzymatyczne są najdelikatniejszym rodzajem peelingu i są polecane nawet dla najbardziej wrażliwych oraz alergicznych cer. Natomiast peelingi chemiczne (zarówno enzymatyczne jak i kwasowe) są polecane głównie w terapii cer problematycznych, by nie roznosić bakterii ze zmian trądzikowych, ale także w celu rewitalizacji cery dojrzałej czy rozjaśniania przebarwień.

Co należy wiedzieć o kwasach?

Decydując się na złuszczanie kwasami należy zachować szczególną ostrożność – są to substancje wyjątkowo szybko oddziałujące na skórę i nieostrożne lub zbyt częste ich stosowanie może podrażnić skórę a tym samym przyczynić się do pogorszenia jej stanu.

Rozpoczynając swoją przygodę z eksfoliacją kwasami warto poddać się serii zabiegów gabinetowych – kosmetolog lub dermatolog dobierze odpowiedni kwas oraz jego stężenie w zależności od problemu i kondycji naszej skóry. Bardzo istotny jest także czas pozostawania kwasu na skórze a także jego późniejsza neutralizacja, które umożliwiają uzyskanie pożądanych rezultatów. Po zakończeniu pełnej kuracji łatwiej jest samodzielnie podjąć się stosowania kosmetyków z kwasami i tym samym oceniać, czy skóra prawidłowo na nie oddziałuje.

Jakie produkty wybierać?

Wybierając kosmetyk z kwasem warto wybierać preparaty, które nie pozostają na skórze – kremy z kwasami mogą mieć nieprzewidywalne działanie, ponieważ kwas pozostawiony na skórze – nawet w niewielkim stężeniu – oddziałuje na nią przez cały dzień, co stwarza duże ryzyko podrażnień, nadreaktywności cery, a także nasilenia jej procesów obronnych w tym wzmożenie wydzielania łojotoku, a tym samym – nasilenie zmian trądzikowych. Dobrym rozwiązaniem są żele przeznaczone do mycia twarzy z dodatkiem kwasów, ponieważ skóra ma styczność z kwasem jedynie przez kilka chwil. Mimo tak krótkiego (ale codziennego) kontaktu jesteśmy w stanie uzyskać maksimum efektów, ponieważ w przypadku złuszczania bardziej liczy się systematyczność niż siła działania.

Normalizujący żel myjący do twarzy z kwasem salicylowym, Vianek. Foto: materiały prasowe

Wpis znaleziono dzięki:

- Pielęgnacja twarzy

- Złuszczanie

- Kwasy