Eksperci alarmują: choroby weneryczne kolejną plagą XXI wieku

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, a szczególnie w krajach wysokorozwiniętych, zagrożenie chorobami wenerycznymi powinno być problemem zgoła marginalnym.

Young female tech or scientist loads liquid sample into test tube with plastic pipette. Shallow DOF, focus on the hand with the tube.
Eksperci alarmują: choroby weneryczne kolejną plagą XXI wieku

Rozwinięta edukacja seksualna, mnogość kampanii społecznych i edukacyjnych, dostępność środków antykoncepcyjnych i powszechna na pozór wiedza z zakresu zabezpieczania się przed niechcianą ciążą i chorobami – wszystko to, choć powinno redukować ilość zachorowań do minimum, pozostaje niestety w zupełnej sprzeczności z zatrważającymi statystykami na temat poziomu wciąż rozprzestrzeniających się chorób wenerycznych.

chlamydia-klient
Grafika pobrana z euroClinix.pl

Inwazja chlamydii

Jak pokazują najnowsze dane, w istocie z zabezpieczaniem się nie jest u Europejczyków najlepiej. A w zasadzie jest dużo gorzej, niż większość z nas podejrzewa. W samej tylko Europie Zachodniej rokrocznie odnotowuje się aż 17 milionów zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, a trzeba dodać, że liczby te stale rosną. W ciągu ostatniej dekady poziom zachorowań na jedną z najbardziej powszechnych chorób z tej kategorii czyli chlamydię wzrósł trzykrotnie, co nie pozostawia wątpliwości, iż dotychczasowy problem owych wstydliwych schorzeń zmienia się w prawdziwą plagę.

Według raportu sporządzonego przez Światową Organizację Zdrowia, sytuacja jest poważna, a prawdopodobieństwo, że ulegnie poprawie w następnych latach – niewielkie. Od początku tego stulecia bowiem zapadalność na większość chorób wenerycznych systematycznie rosła, by w roku 2010 osiągnąć niespotykanie jak dotąd wysoki poziom – wielokrotność wyników sprzed dekady. W niechlubnej czołówce zestawienia autorstwa WHO, prócz znanej kiły, znalazły się trzy najbardziej powszechne, a zarazem najniebezpieczniejsze choroby przenoszone drogą płciową: opryszczka narządów płciowych, rzeżączka oraz na pierwszym miejscu chlamydia, której zachorowalność w ciągu ostatnich lat rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Istnieją trzy gatunki chlamydii, jednak tylko tą wywoływaną przez bakterię chlamydia trachomatis jesteśmy w stanie zarazić się drogą płciową. Stanowi ona poważny problem medyczny, gdyż ze względu na rozmaite, mylone z innymi chorobami objawy, nie jest natychmiast diagnozowana. Chlamydia sprzyja niepłodności, ciąży pozamacicznej, powstawaniu nadżerek szyjki macicy i zapalenia jajowodów, ale też może wywołać  pozornie zupełnie niezwiązane z narządami płciowymi dolegliwości – zapalenie spojówek, gałki ocznej, czy też reaktywne zapalenie stawów to tylko niektóre z chorób, do jakich prowadzą powikłania chlamydii. Najczęstsze objawy, które pojawiają się dopiero po tygodniu lub nawet dwóch, to zaburzenia miesiączkowania, upławy, ból przy oddawaniu moczu oraz krwawienie po stosunku. Konieczna jest wówczas antybiotykoterapia.

Jak się zabezpieczyć

Badania na temat rozprzestrzeniania się chlamydii, rzeżączki czy kiły nie pozostawiają cienia wątpliwości – są one istną plagą XXI wieku. Pojawia się zatem nurtujące pytanie: jak ustrzec się przed inwazją chorób wenerycznych, które mimo dostępności antykoncepcji i szerokiej wiedzy na temat ich występowania i zapobiegania im, z roku na rok stają się coraz poważniejszym i coraz bardziej powszechnym problemem współczesnych społeczeństw? Odpowiedź powinna być nam wszystkim znana: należy się zabezpieczać. I nie mamy tu na myśli zabezpieczenia przez niechcianą ciążą w postaci antykoncepcji hormonalnej. Tabletka nie uchroni nas bowiem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. A zatem konieczna jest ostrożność, a co za tym idzie używanie prezerwatyw. Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed chorobami wenerycznymi, które nie tylko wiążą się z wieloma bolesnymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale prowadzą do groźnych powikłań, które mogą zrujnować nam zdrowie.

http://simplestyle.pl/statystyki-dotyczace-chorob-wenerycznych.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/chlamydie-trzy-gatunki-rozne-choroby_36762.html