Fakty i mity na temat laseroterapii

Coraz częściej zaawansowane technologie laserowe zastępują zabiegi z użyciem skalpela. Na czym polega tajemnica sukcesu wyspecjalizowanego światła? Z najpopularniejszymi faktami i mitami na temat laseroterapii rozprawiają się eksperci.

Fakty i mity na temat laseroterapii

Laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych metod medycyny estetycznej – FAKT

Laser stwarza ogromne możliwości: poprawia elastyczność skóry, odwraca proces fotostarzenia, rozjaśnia przebarwienia, zamyka naczynka, likwiduje rumień, a także przyspiesza proces leczenia trądziku. Co ważne, przynosi doskonałe rezultaty – szybkie, trwałe, często o wiele lepsze niż inne zabiegi medycyny estetycznej. – Laseroterapia to technologia, która cały czas się rozwija – lasery emitują coraz krótsze impulsy, są coraz bardziej precyzyjne. Przykład: laser Nordlys. To pierwsze submilisekundowe urządzenie, które wykorzystuje technologię selektywnego pasma światła. To pozwala redukować ryzyko efektów ubocznych i zwiększa komfort zabiegu – mówi Dorota Kliszewska, mgr fizjoterapii, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Wybór ośrodka leczniczego ma znaczenie – FAKT

Ważne, aby wybrany przez nas ośrodek posiadał kilka typów wysokiej jakości urządzeń laserowych – nigdy nie jest tak, że jednym urządzeniem można rozwiązać wszystkie problemy. Dodatkowo pacjent powinien znajdować się pod nadzorem lekarza, a zabieg przeprowadzić osoba z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. Nowoczesny, atestowany i serwisowany sprzęt, w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem specjalistów, umożliwia dobranie odpowiedniej metody leczenia. – Na rynku nie brakuje tanich laserów, które są bolesne, obarczone większym ryzykiem powikłań, a pacjent potrzebuje długiego czasu na powrót do formy. Wątpliwości powinny wzbudzać niektóre oferty serwisów zakupowych – mówi Dorota Kliszewska. Zdarza się, że urządzenia w takich gabinetach są nieatestowane, nieserwisowane, a przez to nie gwarantują bezpieczeństwa i skuteczności. – Pytajmy o to obsługi.  Warto wybrać ośrodek, który jest na bieżąco z technologiami laserowymi – dodaje ekspert.

Wybór lasera ma znaczenie – FAKT

Zabiegi laserowe dobierane są indywidualnie, dlatego kurację poprzedza wywiad z pacjentem oraz diagnoza. – Dzisiejsza medycyna dysponuje wyspecjalizowanymi urządzeniami, które umożliwiają szczegółowe ,,rozpoznanie” potrzeb skóry. Wówczas, w zależności od wskazań, zaleca się odpowiednie zabiegi. Coraz częściej specjaliści proponują kuracje łączone (z wykorzystaniem kilku laserów), które wykazują się największą skutecznością – mówi dr n. med. Marcin Frączek, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.

Jesień i zim jest najlepszym okresem na terapie z wykorzystaniem laserów – FAKT

O ile latem silne nasłonecznienie może spowodować podrażnienia skóry, o tyle jesienią i zimą ryzyko maleje. –To idealny moment, aby swobodnie zaplanować zabiegi odmładzające z wykorzystaniem lasera, również te likwidujące przebarwienia, a nawet głębokie zmarszczki – mówi Dorota Kliszewska, mgr fizjoterapii. Zaawansowane technologie laserowe pozwalają również zamknąć kłopotliwe naczynka jeszcze przed silnymi mrozami lub usunąć niechciane owłosienie. Zabiegi wymagają serii powtórzeń, zatem kurację zakończymy do pierwszych wiosennych promieni słońca.

Laserów nie należy łączyć z innymi zabiegami – MIT

Eksperci są zgodni: lasery świetnie sprawdzają się wkomponowane w złożone kuracje odmładzające. Można je łączyć z innymi laserami – dobierając w zależności od parametrów urządzeń ale też z zabiegami kondycjonującymi skórę (np. mezoterapia). Dobrym przykładem terapii złożonych są te z wykorzystaniem precyzyjnych laserów frakcyjnymi. – Stosowane naprzemiennie (co 5-6 tygodni) zabiegi delikatnym laserem ablacyjnym erbowo-jagowym i nieablacyjnym laserem erbowo-szklanym dają efekt silnego odmłodzenia, bez konieczności przerwy w codziennej aktywności – mówi Dorota Kliszewska. Coraz częściej łączy się zabiegi laseroterapii z innymi technikami. Przykładowo laser frakcyjny CO2 skomponowany z liftingiem Ulthera i osoczem bogatopłytkowym nowej generacji i-PRF to recepta na kompleksowe odmłodzenie wymagającej i trudnej do korekty okolicy szyi.