chyba sie starzeje…..

  • Autor
    Odp.
  • kasiak33
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 15
    • Bywalec

    nie wiem czy to przez ten zimny wrzesien czy przez to ze nieuchronnie zbliza sie zima ale coraz czesciej zaczynam myslec o starosci. ale konkretniej to o tym co ja zrobie jak juz bede na emeryturze, ostatnio rozmawialam z kolezanka z pracy o tym, jej rodzice przeszli na emeryture wlasnie i dostaja 570 zl miesiecznie, przeciez to nie sa zadne pieniadze, na co wydac te pieniadze, jak to nawet na rachunki ledwo bedzie wystarczylo. slyszalam o jakis tam OFE filarach drugim i trzecim ale konkretnie nie wiem o co chodzi. pomozecie?

    manola
    Member
    • Tematów: 3
    • Odp.: 123
    • Zapaleniec

    O OFE proponuję poczytać informacje np. na stronach PZU albo zadzwonić na infolinię – tam Ci powinni rzeczowo wytłumaczyć 🙂

    kasiak33
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 15
    • Bywalec

    dzieki, już myslalam ze tylko ja mysle tak pesymistycznie, ale widze ze nie jestem sama, szczerze mowiac nieco mnie to pocieszylo, teraz już wiem ze jest jeszcze ktos kto mysli o starosci sorki a tym w jaki sposob nie dozyje do tej starosci, ja się tak latwo nie poddaje, bede walczyc nawet za te nedzne pieniadze z zusu, tak na serio to może jednak nie będzie tak zle, pod warunkiem ze zadabamy o to wczesniej, bylam już na tej stronie pzu i szczerze mowiac nie widze tam niczego co mogloby mnie zaineresowac, albo nie potrafie szukac nie wiem, gadalam ze swoja kolezanka, ona zastanawia się nad III filarem, co kolwiek to znaczy, z tego co mi mowila chce dokladac 350 zl miesieczniej do emeryury a pozniej dostanie wyplate razem z jakas premia, ciekawe czy w rzeczywistosci tez to tak wyglada kolorowo?

    dziewucha
    Member
    • Tematów: 6
    • Odp.: 182
    • Zapaleniec

    III filar to po prostu odkładanie na emeryturę tylko że zamiast do skarpety to do jakiegoż towarzystwa lub funduszu, tak jak na zus tylko dobrowolnie i z tą różnicą że odkładając w zusie na emeryturę, jeżli wczeżniej zemrzemy nikt z naszych bliskich nie otrzyma odłożonych przez nas pieniędzy,
    no i pieniądze w zusie nie są inwestowane, tylko idą na bieżące emerytury

    natchnęłyżcie mnie i chyba też powinnam pomyżleć nad III filarem bo z II filaru g..no będzie, niestety moja sytuacja finansowa nigdy nie jest stabilna, to że teraz mam pracę nie oznacza że tak będzie do emerytury, nie ma chyba teraz pewnej pracy… może lokaty długoterminowe są lepszym rozwiązaniem? kurcze fundusze padają, banki padają nie ma nic pewnego…

    jesień 😥

    kasiak33
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 15
    • Bywalec

    minelo juz troche czasu odkad poruszylam ten temat i musze powiedziec ze nieco sie rozejrzalam, spotkalam sie z kolezanka z opracy, ktorej kolezanka jest przedstawicielka iNG, ona mi wszystko wytlumaczyla. musze powiedziec ze calkiem zachecajaco to wyglada. odklada sie 3500-400 zl miesiecznie a potem dostaje sie wyplate jednorazowa jak juz sie jest na emeryturze. tak jak mowisz mozna tez odkladac na lokaty ale wtedy podobno zysk jest mniejszy, niz w przypadku inwestowania w ta Emeryture Premium. dziewucha, my z mezem tez sie nad tym zastanawialismy co z tym zrobic, bo w sumie teraz pieniadze sa, ale co zrobic jak nie bedzie ich pozniej, dlatego stwierdzilismy ze ja to sobie wykupie, a w razie czego jak strace prace to moze jakos z jednej pensji zaciskajac pasa tez uda nam sie na to wplacic. jak w tej reklamie: o dodatkowy Tysiak do emerytury trzeba zadbac samemu

    dziewucha
    Member
    • Tematów: 6
    • Odp.: 182
    • Zapaleniec

    nie wiem czy dobrze zrozumiałam 350-400 zł miesięcznie? to trochę sporo, no przy mojej pensji nierealne,

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    jest mnóstwo funduszy emerytalnych
    liderami są CU, ing, generali

    Szczegóły dotyczące oferty znajdziecie np. na stronie [usunięto_link] która informuje też o zbliżającym się losowaniu.
    Pod linkiem [usunięto_link] możesz sprawdzić czy Ciebie to dotyczy.

    Mnie wylosowali i w stycznia mija mi dwa lata.
    Teraz mogę zmienić ofe bezpłatnie i przymierzam się do CU. Myżlałam też o ing, jednak rankingi pokazują niewielka przewagę CU.
    Kochane, radzę się zawsze zastanowić, żeby nie pluć sobie w brodę!

    dziewucha
    Member
    • Tematów: 6
    • Odp.: 182
    • Zapaleniec

    Mirabelka ale ty mówisz chyba o II filarze, a my tu o III dobrowolnym rozmawiamy, czyli o dodatkowym filarze bo II to jest obowiązkowy

    Mirabelka
    Member
    • Tematów: 32
    • Odp.: 587
    • Zasłużony

    dziewucha no faktycznie 🙂

    Jeżli chodzi o III filar to ja mam AXE oszczedzam 200zł m-cznie

    Jeżli chodzi II filar to też można wybierać, termin jest do 10 stycznia 🙂
    Jeżli przywiązujecie do uwagę do wyboru III filaru to tym bardziej do II 🙂

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    dobrze że znalazłam ten temacik bo ja się chyba za te filary muszę zabrać chyba bo nie wiem czy zaczynając pracę w tym roku muszę już być losowana tzn. wolałabym sama wybrać 😕 po jakim czasie trzeba się zapisać do OFE?

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    Urodzeni:
    ➡ przed 1949 r. “ emerytura bez zmian, tylko z ZUS
    ➡ w latach 1949-1968 “ podlegający w 1999 r. ubezpieczeniu musieli wybrać, czy decydują się na przystąpienie do OFE. Osoby, które w 1999 r. nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia społecznego mogą przystąpić do OFE w ciągu 6 miesięcy od powstania takiego obowiązku o ile nie ukończą 50 lat
    ➡ po 31.12.1968 r. – mają obowiązek przystąpić do OFE w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia społecznego, jeżli tego nie zrobią zostają wezwani przez ZUS, a następnie dolosowywani do jednego z OFE (2 losowania w styczniu i lipcu)

    Taką informację znalazłam…
    Więc my, młode, w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia…
    Jestem w podobnej sytuacji… Teraz też muszę wybrać fundusz…
    I masz rację Mirabelko – jeżli się myżli o III filarze to tym bardziej o II… Bo niby czemu ktoż ma za mnie decydować, gdzie trafią moje pieniądze 😕 A to włażnie się dzieje gdy Cię „losują”… Masakra ❗

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    patunia dzięki za informacje:)
    myżlę że większożć z nasz będzie musiała wybrać dla siebie OFE więc możemy o tym podyskutować każdy wasz post na pewno pomoże mi w decyzji ja też troszkę pogrzebałam w internecie i póki co stawiam na silne firmy które zawsze był w czołówce jak CU nad nim się zastanawiam ma największą ilożć klientów a to o czymż żwiadczy
    jakie jeszcze informacje są dla was ważne wybierając OFE?

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    Wydaje mi się, że trzeba patrzeć zarówno na wyniki finansowe – czyli rozeznać się we wszystkich statystykach rynkowych 🙂 – jak i na całokształt działalnożci firmy 🙂
    Jeżli OFE cieszy się zaufaniem klientów, ma długi staż i może się pochwalic doskonałymi wynikami finansowymi to warto do tego OFE iżć 🙂
    Cenię rzetelne marki 🙂 Dlatego wybór pozostaje w trójce liderów. Jednak pierwsze wrażenie też jest ważne 🙂 Mnie się podoba, gdy dane Towarzystwo Emerytalne angażuje się społecznie 🙂 Dlatego stawiam na CU. Wedlu mnie spełniają wszystkie kryteria 🙂

    hostessa
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 653
    • Zasłużony

    angażuje się społecznie?? a mogłabyż napisać coż więcej??
    ja też jestem za tym żeby wybierać solidne firmy wtedy czuję że moje oszczędnożci są bezpieczne i nie stracę za kilka lat 🙂 boję się sytuacji kiedy będę musiała zmienić fundusz bo ten który wybrałam za pierwszym razem nawalił dlatego chyba od razu wybiorę duży solidny fundusz

    patunia28
    Member
    • Tematów: 5
    • Odp.: 986
    • Zasłużony

    jasne 🙂
    jedyny Fundusz, na którego stronie – powstałej specjalnie z okazji losowania 10 stycznia ➡ [usunięto_link] można sprawdzić, czy Ciebie to losowanie dotyczy 🙂
    i masz bardzo słuszne podejżcie 🙂 w końcu to powinna być decyzja na całe życie 🙂

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " chyba sie starzeje….."

Przewiń na górę