Zarabianie na kryptowalutach – Jaki podatek? Potrzebna DG?

  • Autor
    Odp.
  • MartuniaBit
    Participant
    • Tematów: 1
    • Odp.: 0
    • Początkujący

    Witam,
    Szukam informacji na temat sposobu opodatkowania zarobku (osoba fizyczna) uzyskanej ze skupu i sprzedaży kryptowalut. Postaram się możliwie najdokładniej wszystko opisać ponieważ jest to mój pierwszy „własny” zarobek, w dodatku przez internet i nie chciałabym czegoś pokręcić.

    Otóż na początku stycznia natrafiłam na forum w którym użytkownicy wymieniali się informacjami na temat sposobów zarabiania na kryptowalutach. Sama osobiście nie miałam o tym zielonego pojęcia, ale w końcu z ich polecenia natrafiłam na stronę projektinwestycyjny.pl która to przekierowała mnie na giełdę oferującą inwestowanie w akcje Bitcoina. Dokonałam wpłaty 900zł i ku mojemu zdziwieniu, w krótkim czasie z pomocą przydzielonego do mojego konta opiekuna zarobiłam na czysto 9,5 tysiąca złotych w około 23 dni.

    Z tej całej ekscytacji wypłaciłam zarobione pieniądze (w dwóch przelewach po 4,5 i 5 tysięcy) na swoje prywatne konto nie zastanawiając się nawet czy nie powinnam przypadkiem mieć jakiejś działalności gospodarczej. Do tej pory pracowałam na umowę o dzieło dlatego jest to dla mnie ciemna magia.

    Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Za zarobione już pieniążki mam odprowadzić jakiś PIT czy od razu założyć DG i z tego tytułu rozliczyć ten przychód? Jeżeli tak to jaką formę opodatkowania mam wybrać? Dodam jeszcze że oczywiście będę starać się kontynuować zarabianie w ten sposób.
    Z góry dziekuję za pomoc,
    Pozdrawiam

    dluga192
    Participant
    • Tematów: 0
    • Odp.: 30
    • Bywalec

    nie musisz miec działanlości tylko musisz odprowadzić podatek od zysku czyli 9500 – 900

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " Zarabianie na kryptowalutach – Jaki podatek? Potrzebna DG?"

Przewiń na górę