cytologia a posiew

Jak dbamy o własne zdrowie. Profilaktyka zdrowia. Porozmawiajmy o zdrowiu, naszych piersiach, antykoncepcji i leczeniu schorzeń.

Wypowiedz z dnia 2007 / 01 / 13

czy moze mi ktoś dokładnie wyjasnić różnicę między cytologią a posiewem?... wiem tylko ,że jedno to cytologia to ma związek z rakowymi sprawami a drugie to stan czystości pochwy?... ale oba mają wynki w grupach?.... o co chodzi?.... tak dokąłdnie i łopatologicznie...

Będę wdzięczna za wyjaśnienia...
Avatar użytkownika
Angela123
Klapeczka
Klapeczka
 
Posty: 77
Dołączył(a): 2007 / 01 / 05

Wypowiedz z dnia 2007 / 01 / 16

No to tak:

CYTOLOGIA:
Ma szczególne znaczenie w zapobieganiu nowotworów, gdyż umożliwia wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy i tzw. stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór. Raz w roku podczas kontrolnej wizyty u ginekologa powinny ją wykonywać kobiety, które rozpoczęły życie płciowe bez względu na wiek lub wszystkie od 18.-20. roku życia.

Przed badaniem pacjentka przez trzy dni nie może stosować żadnych leków dopochwowych, płukania pochwy ani odbywać stosunków płciowych.

Badanie to wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Rozmaz pobiera się z tarczy części pochwowej i z kanału szyjki macicy. W zależności od cech komórek ocenianych w rozmazie zalicza się je do pięciu grup cytologicznych.

Grupa I - w rozmazie występują prawidłowe (nie podejrzane) komórki nabłonka i zależnie od fazy cyklu płciowego niewielka liczba krwinek białych. Gdy otrzymamy taki wynik cytologii, następne badanie przeprowadzamy za rok.

Grupa II - obraz komórek nabłonkowych typowy dla stanów zapalnych i zmian wstecznych (tzn. zanikowych - występujących u starszych kobiet). Występuje duża liczba krwinek białych, limfocytów, histiocytów (komórek układu odpornościowego). Taki rozmaz uznaje się również za "nie podejrzany", ale wymaga kontroli po ewentualnym leczeniu przeciwzapalnym lub - w przypadku zmian wstecznych - po leczeniu estrogenami.

Grupa III - to wynik dodatni (podejrzany). W rozmazie stwierdza się tzw. komórki dysplastyczne (nieprawidłowe). W zależności od nasilenia zmian i liczby tych komórek wyróżnia się dysplazję małego, średniego i dużego stopnia. Taki wynik wymaga kontrolnego ponownego badania w krótkim czasie, ewentualnie po leczeniu. Jeżeli zmiany utrzymują się nadal, należy pobrać wybrane odpowiednio (celowane) wycinki z tarczy części pochwowej. Do tej grupy cytologicznej zalicza się również ciężkie zmiany zapalne. Również niektóre zakażenia wirusowe (np. wirusem brodawczaka - infekcja najczęściej spotykana u młodych, współżyjących kobiet) mogą przyczynić się do powstania obrazu charakterystycznego dla tej grupy.

Grupa IV - w rozmazie znajdujemy pojedyncze komórki tzw. atypowe, znacznie różniące się od prawidłowych komórek, sugerujące zmianę złośliwą ograniczoną do nabłonka (tzw. rak in situ).

Grupa V - stwierdzamy tu liczne komórki atypowe. Taki obraz przemawia za zmianą złośliwą inwazyjną. Należy podkreślić, że na podstawie tego badania nie można ostatecznie rozpoznać nowotworu. Jest to badanie jedynie sugerujące możliwość takiej zmiany. Cytologia grupy IV i V wymaga natychmiastowej dalszej diagnostyki. Ostateczne rozpoznanie można ustalić na podstawie badania histopatologicznego materiału pobranego z szyjki macicy.

CZYSTOść POCHWY
W pochwie w prawidłowych warunkach występują bakterie - pałeczki kwasotwórcze wytwarzające środowisko kwaśne, które stanowi ochronę przed zakażeniami drobnoustrojami patologicznymi. Prawidłowa biocenoza pochwy może ulec zachwianiu np. podczas stosowania antybiotyków, w przypadku zmian hormonalnych (starość, połóg). Nawet zbyt intensywna higiena niszczy pożyteczne bakterie. Skutkiem mogą być zapalenia i inne powikłania. Badanie biocenozy pochwy pomaga rozpoznać te stany. Celem badania jest wykrycie lub nie drobnoustrojów chorobotwórczych i komórek odczynu zapalnego w wydzielinie z pochwy.

Stopień I - w rozmazie stwierdza się liczne pałeczki kwasotwórcze. Jest to obraz prawidłowy.

Stopień II - oprócz licznych pałeczek kwasotwórczych znajdują się pojedyncze inne bakterie i krwinki białe.

Stopień III - pożyteczne bakterie są pojedyncze lub ich nie znajdujemy, występują liczne inne bakterie i dużo krwinek białych.

Stopień IV - nie ma pałeczek kwasotwórczych, a oprócz licznych bakterii i krwinek białych wykrywamy grzyby (np. drożdżaki) lub rzęsistek pochwowy.

źródło: www.resmedica.pl

dosyć przystepnie wytłumaczone, dlatego pozwoliłam sobie po prostu wkleić ;)
ja dodam jeszcze od siebie, że w przypadku badania cytologicznego grupe II posiadają czesto kobiety aktywne seksualnie i nie ma w tym nic złego. róznica jest w tych dwóch badaniach przede wszystkim taka, że w cytologi bada się komórki nowotworowe, rakowe, nie ma informacji natomiast co do obecnosci i ilości mikroflory pochwy. o tym informuje czystośc. w przypadku gdy jest mało bakterii kwasotwórczch (lactobacilusów - paleczek kwasu mlekowego), organizm jest bardziej narażony na ataki patogenów (grzyów, bakterii chorobotwórczych) i nalezy koniecznie uzupełnić niedobór pozytecznych lactobacillusów za pomoca preparatow probiotycznych (takich jak np. lacibios femina itp). no i gdy wykryta jest obecnosc patogenów konieczne jest leczenie, ale przy tym oczywiscie ciągłe uzupełnianie flory baktetyjnej :)

trochę zakręciłam, ale mam nadzieje, ze w miare zrozumiałe to :D
Avatar użytkownika
asiek
Szpileczka
Szpileczka
 
Posty: 463
Dołączył(a): 2006 / 07 / 12

Wypowiedz z dnia 2007 / 01 / 16

Super, bardzo dziękuję, wreszcie kawa na ławę w jednym miejscu... :D

Czyli jesli mam problem z upławami to cytologii raczej nie nalezy robić, jeśli 3 miesiące temu było wszystko ok w badaniu?

jak często robić posiew, cytologia raz w roku a posiew jak tylko coś się robi?....
Avatar użytkownika
Angela123
Klapeczka
Klapeczka
 
Posty: 77
Dołączył(a): 2007 / 01 / 05

Wypowiedz z dnia 2007 / 01 / 17

Już doczytałam o co z tym chodzi - jeśli jest problem z upławami czy swędzeniem to posiew jest głównym badaniem... okreslamy w ten sposób przyczynę infekcji, potem leczenie lekarza - oczywiście i można także stosować inne takie profilaktyczne rzeczy na przyszłosć lae takze już podczas tego leczenia... np. odpowiedni płyn do higieny intymnej, oddzialny ręcznik do intymnych okolic i zażywanie doustnego Lacibiosu femina.... probiotyk z bakteriami kwasu mlekowego - wspomaga leczenie i utrzymuje i odbudowuje prawidłową florę bakteryjną pochwy....

i wszystko jasne
Avatar użytkownika
Angela123
Klapeczka
Klapeczka
 
Posty: 77
Dołączył(a): 2007 / 01 / 05

Wypowiedz z dnia 2008 / 07 / 23

wow,. sporo się dowiedziałam..
Katie
Obcasik
Obcasik
 
Posty: 593
Dołączył(a): 2008 / 06 / 04

Wypowiedz z dnia 2009 / 01 / 14

Podłączę się pod topic.

Zdarza się, że miewam infekcje pochwy. Ginekolog zlecił badanie czystości pochwy, jednak ja w tej chwili nie mam żadnej infekcji. Czy takie badanie powinno się wykonywać podczas 'choroby'? Czy ma to sens jeśli pójdę na badanie nie mając objawów infekcji?
Nie doczytałam się na necie jakiś szczególnych przeciwwskazań co do terminu takiego badania (oczywiście oprócz dni wystąpienia krwawienia). Czy są co do tego jakieś zalecenia?
Avatar użytkownika
Mi
Szpileczka
Szpileczka
 
Posty: 441
Dołączył(a): 2008 / 07 / 18
Lokalizacja: z Polski

Wypowiedz z dnia 2009 / 01 / 15

Mi, zalecenia są takie, żeby nie przyjmować przez tydzień wstecz leków na grzybice pochwy czy inne infekcje pochwy, bo wtedy wynik jest niewiarygodny.
wydaje mi się, że jest sens zrobienia czystości tak w celach po prostu sprawdzenia, jak się przedstawia mikroflora. na takim wyniku też powinno być podane pH wydzieliny, więc od razu też wiesz czy nie jest za wysokie, masz podany stan Twoich lactobacillusów, czyli wiesz, czy masz odpowiednią ochronę naturalną przed patogenami lub czy np. powinnaś sobie sieknąc kuracje lacibios femina, bo masz ich za mało i jesteś bardziej narażona na infekcje.
no i czy np. są obecne w za duzej ilości jakieś bakterie patogenne lub grzyby, to wtedy warto potem zrobić posiew, zeby dokładnie określić jeszcze rodzaj i gatunek.
ja sobie od czasu do czasu "czystość" robię. tak kontrolnie ;)
Avatar użytkownika
asiek
Szpileczka
Szpileczka
 
Posty: 463
Dołączył(a): 2006 / 07 / 12


Powrót do Kobieta i zdrowie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Grupa Obcasy


Portal dla kobiet. Jesteśmy z wami już 11 latMedia, TV, Kino, Kultura, Imprezy, Wydarzenia

Zostań fanką/fanem