• Autor
    Odp.
  • Angela123
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 71
    • Stały bywalec

    czy moze mi ktoż dokładnie wyjasnić różnicę między cytologią a posiewem?… wiem tylko ,że jedno to cytologia to ma związek z rakowymi sprawami a drugie to stan czystożci pochwy?… ale oba mają wynki w grupach?…. o co chodzi?…. tak dokąłdnie i łopatologicznie…

    Będę wdzięczna za wyjażnienia…

    asiek
    Member
    • Tematów: 26
    • Odp.: 443
    • Pasjonat

    No to tak:

    CYTOLOGIA:
    Ma szczególne znaczenie w zapobieganiu nowotworów, gdyż umożliwia wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy i tzw. stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór. Raz w roku podczas kontrolnej wizyty u ginekologa powinny ją wykonywać kobiety, które rozpoczęły życie płciowe bez względu na wiek lub wszystkie od 18.-20. roku życia.

    Przed badaniem pacjentka przez trzy dni nie może stosować żadnych leków dopochwowych, płukania pochwy ani odbywać stosunków płciowych.

    Badanie to wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Rozmaz pobiera się z tarczy czężci pochwowej i z kanału szyjki macicy. W zależnożci od cech komórek ocenianych w rozmazie zalicza się je do pięciu grup cytologicznych.

    Grupa I – w rozmazie występują prawidłowe (nie podejrzane) komórki nabłonka i zależnie od fazy cyklu płciowego niewielka liczba krwinek białych. Gdy otrzymamy taki wynik cytologii, następne badanie przeprowadzamy za rok.

    Grupa II – obraz komórek nabłonkowych typowy dla stanów zapalnych i zmian wstecznych (tzn. zanikowych – występujących u starszych kobiet). Występuje duża liczba krwinek białych, limfocytów, histiocytów (komórek układu odpornożciowego). Taki rozmaz uznaje się również za „nie podejrzany”, ale wymaga kontroli po ewentualnym leczeniu przeciwzapalnym lub – w przypadku zmian wstecznych – po leczeniu estrogenami.

    Grupa III – to wynik dodatni (podejrzany). W rozmazie stwierdza się tzw. komórki dysplastyczne (nieprawidłowe). W zależnożci od nasilenia zmian i liczby tych komórek wyróżnia się dysplazję małego, żredniego i dużego stopnia. Taki wynik wymaga kontrolnego ponownego badania w krótkim czasie, ewentualnie po leczeniu. Jeżeli zmiany utrzymują się nadal, należy pobrać wybrane odpowiednio (celowane) wycinki z tarczy czężci pochwowej. Do tej grupy cytologicznej zalicza się również ciężkie zmiany zapalne. Również niektóre zakażenia wirusowe (np. wirusem brodawczaka – infekcja najczężciej spotykana u młodych, współżyjących kobiet) mogą przyczynić się do powstania obrazu charakterystycznego dla tej grupy.

    Grupa IV – w rozmazie znajdujemy pojedyncze komórki tzw. atypowe, znacznie różniące się od prawidłowych komórek, sugerujące zmianę złożliwą ograniczoną do nabłonka (tzw. rak in situ).

    Grupa V – stwierdzamy tu liczne komórki atypowe. Taki obraz przemawia za zmianą złożliwą inwazyjną. Należy podkreżlić, że na podstawie tego badania nie można ostatecznie rozpoznać nowotworu. Jest to badanie jedynie sugerujące możliwożć takiej zmiany. Cytologia grupy IV i V wymaga natychmiastowej dalszej diagnostyki. Ostateczne rozpoznanie można ustalić na podstawie badania histopatologicznego materiału pobranego z szyjki macicy.

    CZYSTOżć POCHWY
    W pochwie w prawidłowych warunkach występują bakterie – pałeczki kwasotwórcze wytwarzające żrodowisko kważne, które stanowi ochronę przed zakażeniami drobnoustrojami patologicznymi. Prawidłowa biocenoza pochwy może ulec zachwianiu np. podczas stosowania antybiotyków, w przypadku zmian hormonalnych (starożć, połóg). Nawet zbyt intensywna higiena niszczy pożyteczne bakterie. Skutkiem mogą być zapalenia i inne powikłania. Badanie biocenozy pochwy pomaga rozpoznać te stany. Celem badania jest wykrycie lub nie drobnoustrojów chorobotwórczych i komórek odczynu zapalnego w wydzielinie z pochwy.

    Stopień I – w rozmazie stwierdza się liczne pałeczki kwasotwórcze. Jest to obraz prawidłowy.

    Stopień II – oprócz licznych pałeczek kwasotwórczych znajdują się pojedyncze inne bakterie i krwinki białe.

    Stopień III – pożyteczne bakterie są pojedyncze lub ich nie znajdujemy, występują liczne inne bakterie i dużo krwinek białych.

    Stopień IV – nie ma pałeczek kwasotwórczych, a oprócz licznych bakterii i krwinek białych wykrywamy grzyby (np. drożdżaki) lub rzęsistek pochwowy.

    źródło: [usunięto_link]

    dosyć przystepnie wytłumaczone, dlatego pozwoliłam sobie po prostu wkleić 😉
    ja dodam jeszcze od siebie, że w przypadku badania cytologicznego grupe II posiadają czesto kobiety aktywne seksualnie i nie ma w tym nic złego. róznica jest w tych dwóch badaniach przede wszystkim taka, że w cytologi bada się komórki nowotworowe, rakowe, nie ma informacji natomiast co do obecnosci i ilożci mikroflory pochwy. o tym informuje czystożc. w przypadku gdy jest mało bakterii kwasotwórczch (lactobacilusów – paleczek kwasu mlekowego), organizm jest bardziej narażony na ataki patogenów (grzyów, bakterii chorobotwórczych) i nalezy koniecznie uzupełnić niedobór pozytecznych lactobacillusów za pomoca preparatow probiotycznych (takich jak np. lacibios femina itp). no i gdy wykryta jest obecnosc patogenów konieczne jest leczenie, ale przy tym oczywiscie ciągłe uzupełnianie flory baktetyjnej 🙂

    trochę zakręciłam, ale mam nadzieje, ze w miare zrozumiałe to 😀

    Angela123
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 71
    • Stały bywalec

    Super, bardzo dziękuję, wreszcie kawa na ławę w jednym miejscu… 😀

    Czyli jesli mam problem z upławami to cytologii raczej nie nalezy robić, jeżli 3 miesiące temu było wszystko ok w badaniu?

    jak często robić posiew, cytologia raz w roku a posiew jak tylko coż się robi?….

    Angela123
    Member
    • Tematów: 9
    • Odp.: 71
    • Stały bywalec

    Już doczytałam o co z tym chodzi – jeżli jest problem z upławami czy swędzeniem to posiew jest głównym badaniem… okreslamy w ten sposób przyczynę infekcji, potem leczenie lekarza – oczywiżcie i można także stosować inne takie profilaktyczne rzeczy na przyszłosć lae takze już podczas tego leczenia… np. odpowiedni płyn do higieny intymnej, oddzialny ręcznik do intymnych okolic i zażywanie doustnego Lacibiosu femina…. probiotyk z bakteriami kwasu mlekowego – wspomaga leczenie i utrzymuje i odbudowuje prawidłową florę bakteryjną pochwy….

    i wszystko jasne

    Katie
    Member
    • Tematów: 1
    • Odp.: 591
    • Zasłużony

    wow,. sporo się dowiedziałam..

    Mi
    Member
    • Tematów: 18
    • Odp.: 424
    • Pasjonat

    Podłączę się pod topic.

    Zdarza się, że miewam infekcje pochwy. Ginekolog zlecił badanie czystożci pochwy, jednak ja w tej chwili nie mam żadnej infekcji. Czy takie badanie powinno się wykonywać podczas 'choroby’? Czy ma to sens jeżli pójdę na badanie nie mając objawów infekcji?
    Nie doczytałam się na necie jakiż szczególnych przeciwwskazań co do terminu takiego badania (oczywiżcie oprócz dni wystąpienia krwawienia). Czy są co do tego jakież zalecenia?

    asiek
    Member
    • Tematów: 26
    • Odp.: 443
    • Pasjonat

    Mi, zalecenia są takie, żeby nie przyjmować przez tydzień wstecz leków na grzybice pochwy czy inne infekcje pochwy, bo wtedy wynik jest niewiarygodny.
    wydaje mi się, że jest sens zrobienia czystożci tak w celach po prostu sprawdzenia, jak się przedstawia mikroflora. na takim wyniku też powinno być podane pH wydzieliny, więc od razu też wiesz czy nie jest za wysokie, masz podany stan Twoich lactobacillusów, czyli wiesz, czy masz odpowiednią ochronę naturalną przed patogenami lub czy np. powinnaż sobie sieknąc kuracje lacibios femina, bo masz ich za mało i jesteż bardziej narażona na infekcje.
    no i czy np. są obecne w za duzej ilożci jakież bakterie patogenne lub grzyby, to wtedy warto potem zrobić posiew, zeby dokładnie okreżlić jeszcze rodzaj i gatunek.
    ja sobie od czasu do czasu „czystożć” robię. tak kontrolnie 😉

Musisz się zalogować by napisać odp. w temacie: " cytologia a posiew"

Przewiń na górę