Fritz Bauer kontra Państwo – kinowy obraz Laursa Kraume

Oparta na faktach historia bohaterstwa i zdrady. "Fritz Bauer kontra Państwo" w kinach od 20 stycznia 2017r.

film2
Fritz Bauer kontra Państwo – kinowy obraz Laursa Kraume

Szeroko nagradzany na festiwalach filmowych, laureat Nagrody Publiczności w Locarno, a także triumfator ubiegłorocznych Niemieckich Nagród Filmowych gdzie zdobył aż 6 statuetek.

Obraz Laursa Kraume z doskonałym Burghartem Klaußnerem („Most szpiegów”), opowiada prawdziwą historię słynnego sędziego i prokuratora Fritza Bauera, który odegrał decydującą rolę w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie.

Wspaniały film. Burghart Klaußner w mistrzowskiej formie! – Cinecure

O fabule:

Lata 50. XX w. Prokurator żydowskiego pochodzenia, Fritz Bauer, prowadzi liczne śledztwa w sprawach ukrywających się zbrodniarzy nazistowskich. Były więzień obozu koncentracyjnego uparcie walczy o sprawiedliwość. Chciałby przed niemieckim sądem postawić zwłaszcza Adolfa Eichmanna, „architekta Holocaustu”, oficera SS odpowiedzialnego za organizację transportów Żydów do obozów zagłady.

Jednak niejasne powiązania niemieckiego wymiaru sprawiedliwości z byłymi nazistami sprawiają, że większość śledztw tkwi w martwym punkcie. Pewnego dnia Bauer dostaje list od człowieka, który odkrył, że Eichmann ukrywa się w Buenos Aires.

Ryzykując oskarżenie o zdradę kraju, prokurator kontaktuje się z izraelskim wywiadem, Mosadem.

Fritz Bauer kontra Państwo - kinowy obraz Laursa Kraume
Fritz Bauer kontra Państwo – kinowy obraz Laursa Kraume

Nagrody i festiwale:

2016 – Niemieckie Nagrody Filmowe – 6 nagród w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsze Kostiumy oraz Najlepsza Scenografia
2016 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW
2016 – Bawarskie Nagrody Filmowe 2016 – najlepszy aktor
2016 – Jupiter Award 2016 – najlepszy aktor niemiecki (nominacja)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale
2015 – Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Niemieckich 2015 – najlepszy film
2015 – Hessian Film Award 2015 – najlepszy film
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, Nagroda Publiczności

O reżyserze:

Lars Kraume – urodził się 24 lutego 1973 roku we włoskim Chieti, ale dorastał we Frankfurcie nad Menem. Po maturze nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy „3:21”, który stał się jego przepustką do Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Berlinie. Za studencką etiudę „Life Is Too Short to Dance with Ugly Women” (1996) otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Torino. Branżowe laury zdobył także za pełnometrażowy debiut telewizyjny, kryminał „Dunckel” (1998). W 2001 roku zrealizował dobrze przyjętą komedię „Viktor Vogel – karierowicz”, pokazywaną również w polskich kinach. Od tamtej pory z powodzeniem dzieli swój czas między ekran duży („Bez piosenek o miłości”, „Moje siostry”) i mały (popularny serial „Miejsce zbrodni”).

Fritz Bauer kontra Państwo - kinowy obraz Laursa Kraume
Fritz Bauer kontra Państwo – kinowy obraz Laursa Kraume

Wpis znaleziono dzięki:

- Fritz Bauer kontra Państwo

- Premiera filmowa

- Lars Kraume