Gdy świat traci kolory – zaćma!

Świat wokół Ciebie staje się niewyraźny, traci barwy i wydaje się niczym przesłonięty mgłą? Przebieg choroby, jej objawy, konsekwencje i metody leczenia...

Color Explosion series. Background design of vibrant paint and rich texture on the subject of imagination, creativity and art
Gdy świat traci kolory – zaćma!

Niestety mogą to być pierwsze objawy zaćmy – choroby, która według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) należy do najczęstszych przyczyn utraty wzroku. By w porę skutecznie ją zdiagnozować i podjąć leczenie, warto poznać jej przyczyny oraz przebieg.
Zaćma, inaczej katarakta, to jedno z najczęstszych schorzeń okulistycznych na świecie. W większości przypadków jest to „choroba starcza” i dotyka ludzi po 60-tym roku życia. W dzisiejszych czasach bywa ona niestety równie często diagnozowana u pacjentów około 40-tego roku życia.

Katarakta jest częściowym lub całkowitym zmętnieniem soczewki oka. Schorzenie to nie powoduje dolegliwości bólowych, a często przez wiele lat „skrada się”, nie dając żadnych chorobowych oznak. Chorzy na początku mają wrażenie, że widzą świat niczym przez brudną szybę- zupełnie jakby ktoś „wyłączył” im tryb ostrości w oku. Zdarza się, że osoby z zaćmą mają problem z zauważeniem otaczających ich przedmiotów, czy kształtów.
Zaćmę rozpoznać możemy na podstawie pewnych symptomów, do których czasami zupełnie nie przywiązujemy wagi.

Do najważniejszych sygnałów ostrzegawczych należą:

  • pogorszenie ostrości wzroku
  • zamglenie obrazu i jego rozmazanie
  • łzawienie
  • oślepianie przez mocne światło w nocy
  • słaby kontrast barw
  • podwójne widzenie
  • szybkie męczenie się oczuGeneza powstania zaćmy jest różna. Może to być schorzenie wrodzone, którego przyczyną często są choroby i infekcje wirusowe matki w czasie trwania ciąży, tj. różyczka, czy grypa lub po prostu uwarunkowania genetyczne. Jej korekta następuje bardzo szybko po urodzeniu za pomocą operacji.

    Wyróżniamy również zaćmę nabytą, którą podzielić możemy na kilka rodzajów:

  • Zaćma starcza- najbardziej popularna odmiana. Zmętnienie soczewki spowodowane jest w tym przypadku naturalnym starzeniem się organizmu ludzkiego.
  • Zaćma urazowa- jej przyczyną bywają urazy gałki ocznej, a także ciało obce.
  • Zaćma toksyczna – to przede wszystkim wynik dużej ilości toksyn w organizmie.
  • Zaćma wikłająca- jest ona konsekwencją min. stanów zapalnych oka.
  • Zaćma metaboliczna- z tym rodzajem mamy do czynienia u osób chorych na cukrzycę.W okulistyce istnieje również podział ze względu na miejsce uszkodzenia soczewki:
  • Zaćma korowa- zmętnienie obejmuje obwód soczewki. Zaćma korowa prowadzi do bardzo słabego widzenia w ciemnościach.
  • Zaćma jądrowa – zmętnienie obejmuje centralną część soczewki. Zaćma jądrowa powoduje krótkowzroczność i słabe widzenie w mocno jasnym świetle.
  • Zaćma podtorebkowa tylna- zmętnienie obejmuje tylną torebkę soczewki.Ta postać zaćmy najbardziej utrudnia życie, a pacjenci słabiej widzą z bliska. Częściej niż pozostałe odmiany, diagnozowana jest u ludzi młodych.Nie ważne z jakim rodzajem zaćmy mamy do czynienia. Każda postać tej choroby jest w pełni uleczalna niezależnie od wieku. Oczywiście jedynym wskazanym rozwiązaniem w przypadku zaćmy jest operacja, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej. Jak mówi profesor Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka LASER, soczewka wprowadzana jest w postaci samo rozwijającego się rulonika.
    Operacja zaćmy przeprowadzana może być za pomocą ultradźwięków lub laserów. Użycie lasera femtosekundowego to nowość w dziedzinie mikrochirurgii oka.Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na skuteczną diagnozę i podjęcie odpowiedniej metody leczenia zaćmy. Nasz wzrok jest bowiem jednym z kluczowych zmysłów i należy dbać o niego, niezależnie od wieku. Zaćmę można zoperować w każdym wieku. Nie zapominajmy, że nieleczona zaćma doprowadzić może nawet do ślepoty.