Higiena jamy ustnej — jak skutecznie zadbać o zęby?

Zadbane zęby potrafią rozpromienić każdą twarz i dodać nam elegancji. Warto dbać o nie nie tylko po to, by dobrze wyglądać, ale również, by być zdrowym.

Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na dbanie o higienę jamy ustnej.

Naturalne pasty do zębów

By jak najlepiej zadbać o higienę jamy ustnej, sztuczne, naszprycowane chemikaliami pasty do zębów powinniśmy zastąpić tymi o naturalnym składzie. Do naturalnych składników zalicza się przede wszystkim: kwas krzemowy, kwas mineralny, sproszkowany bambus, kreda, hydrolaty z mięty pieprzowej czy melisy, ekstrakty z kopru włoskiego, buraka, nagietków, rumianku, olejki eteryczne, roślinna gliceryna, propolis czy alganiny. W naturalnych pastach do zębów nie znajdziemy parabenów, fluoru, aluminium, SLS, SLES ani formaldehydu. Jeśli nie do końca ufamy producentom lub trudno nam zapamiętać, co powinny, a czego nie powinny zawierać naturalne pasty do zębów, możemy przygotować je samodzielnie z dostępnych w sklepach zielarskich i aptekach składników.

Nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej

Przestrzenie między zębami warto dodatkowo czyścić za pomocą nici dentystycznej. Przydatna jest przede wszystkim, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów. Dzięki niej możemy w szybki i nieinwazyjny sposób usunąć resztki pokarmów, które przed chwilą używaliśmy. Do higieny jamy ustnej doskonale sprawdzają się również płyny do płukania, przygotowane na bazie specjalistycznej formuły, która pozwala dotrzeć tam, gdzie nie dociera szczoteczka, zabić bakterie i zniwelować powstawanie płytki nazębnej. W dodatku skutecznie odświeża oddech, dlatego — poza płynem o większej pojemności, który mamy w domu — warto też posiadać małą wersję, mieszczącą się w torebce. Najlepiej wybierajmy płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu, ponieważ nie będą wysuszały śluzówki.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że potrafią oczyścić o wiele głębsze partie jamy ustnej i dotrzeć w miejsca, w których trudno jest utrzymać higienę jamy ustnej, jeśli korzystamy ze zwykłej szczoteczki. Wykonują szybkie, koliste ruchy, dzięki czemu nie narażają naszego szkliwa na zbędne zarysowania i pozwalają poświęcić o wiele mniej czasu na wyszczotkowanie zębów. Zdecydowaną zaletą szczoteczek elektrycznych, o której często się zapomina, jest fakt, że poza myciem zębów, masują również dziąsła, mając tym samym korzystny wpływ na nasze przyzębie. Poza tym, są bardzo proste w obsłudze, a wymienne końcówki nie są wcale drogie.

Szczoteczki soniczne

Jeśli jednak sama szczoteczka elektryczna nam nie wystarcza, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się tematem szczoteczek sonicznych. Do pracy wykorzystują one pulsacyjnego ruchu drgającego, a niektóre modele nawet ultradźwięków. Wytwarzane podczas drgań mikrobąbelki, wnikają w trudnodostępne przestrzenie między zębami, skutecznie usuwając osad, płytkę nazębną i resztki jedzenia. Te rozbudowane wersje szczoteczek elektrycznych, poza funkcją mycia zębów, mają wbudowane programy do czyszczenia jamy ustnej, pozwalające na czyszczenie języka, masowanie dziąseł, a nawet wybielanie zębów i polerowanie szkliwa.

Irygatory do zębów

Jednak żadne nici dentystyczne, płyny do płukania jamy ustnej, szczoteczki elektryczne ani soniczne, nie oczyszcza przestrzeni międzyzębowych tak skutecznie, jak irygator do zębów. Jest to urządzenie pozwalające niezwykle dokładnie usunąć osady i resztki jedzenia z trudnodostępnych miejsc. Ogromną zaletą irygatora do jamy ustnej jest fakt, że jego używanie pozwala zapobiegać zmianom próchniczym i jest idealny dla osób borykających się z problemem krwawiących dziąseł. Irygowanie pod niskim ciśnieniem masuje dziąsła, znacznie je wzmacniając, dzięki czemu krwawienie się zmniejsza, a z czasem nawet całkowicie ustaje. W dodatku, irygator do zębów jest niezastąpionym sprzętem do higieny jamy ustnej dla osób z aparatami ortodontycznymi, mostami, implantami, a nawet z bardzo ciasnymi przestrzeniami między zębami, z dotarciem do których ma problem nawet nić dentystyczna. Na rynku dostępne są irygatory stacjonarne oraz o wiele wygodniejsze w użytkowaniu – modele bezprzewodowe. Często można również zakupić zestawy składające się ze szczoteczki elektrycznej i irygatora. Zbiornik irygatora do zębów należy napełniać — w zależności od potrzeby, problemów i zaleceń stomatologa — specjalnym płynem do płukania jamy ustnej lub zwykłą wodą. By móc jak najdłużej cieszyć się sprzętem, należy regularnie czyścić go z kamienia i osadów, używając specjalnych środków bakteriobójczych i odkamieniających. Szeroki wybór irygatorów do zębów w atrakcyjnych cenach znajdziemy na stronie https://allegro.pl/kategoria/higiena-jamy-ustnej-irygatory-257760.

Regularne wizyty u dentysty i unikanie słodkości

Poza używaniem odpowiednich kosmetyków i sprzętu do czyszczenia zębów i jamy ustnej, powinniśmy ograniczyć spożywanie słodyczy oraz regularnie pojawiać się u stomatologa. Jeśli raz na jakiś czas skusimy się na ciasto, batonik czy cukierka, oczywiście nic nam nie będzie, ale dodawanie słodkości do swojej codziennej diety, może mocno i negatywnie odbić się na stanie naszego uzębienia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się na przegląd dentystyczny, podczas którego stomatolog oceni stan naszych zębów i poinformuje nas, czy konieczne jest wykonanie jakichś zabiegów. Bez zastanowienia powinniśmy zgłosić się do gabinetu w sytuacjach, gdy odczuwamy jakikolwiek dyskomfort w jamie ustnej, zauważymy u siebie krwawienie dziąseł czy ból zębów.

 

Artykuł partnera