Hydrolaty – czym są i dlaczego warto je stosować?

Hydrolaty to jedne z najbardziej przydatnych specyfików, o których wie niewiele kobiet. Dlaczego warto je stosować i jakie istnieją rodzaje?

Hydrolaty – czym są i dlaczego warto je stosować?

Obecnie mamy coraz większą wiedzę o naturalnej pielęgnacji, co jest dobrą wiadomością. To skutek nie tylko propagowania w mediach zdrowego stylu życia, ale też trendu na tzw. model skin, czyli świetlistą i nieskazitelną cerę, przypominającą twarz modelki. Hydrolat to produkt, który może okazać się pomocny przy każdym rodzaju cery. Warto poznać kilka jego rodzajów i dowiedzieć się, jak go stosować.

Czym są hydrolaty?

Woda kwiatowa  pochodzi od olejków eterycznych. Powstaje podczas destylacji roślin z parą wodną. Kiedyś bezwartościowe, obecnie cenione za właściwości. Są łagodniejsze niż produkowane olejki, dlatego mogą być stosowne na skórę twarzy lub głowy. Ich zaletą jest fakt, że można znaleźć odpowiednik dla każdego rodzaju cery. Hydrolaty nie mają w sobie też składników, które mogą powodować podrażnienie lub uczulenie.

Rodzaje hydrolatów

Ze względu na potrzeby cery, możesz dostosować produkt odpowiedni dla siebie. Wybraliśmy kilka spośród licznych odmian hydrolatów:

  • różany – znany głównie modelkom, zapewnia świeżą, rumianą i rozświetloną cerę, jest odpwoiedni dla cery normalnej lub suchej
  • oczarowy – wspomoże regenerację skóry ze skłonnościami do wyprysków i zmian trądzikowych, ma działanie przeciwzapalne
  • lawendowy – jest uniwersalny i sprawdzi się przy każdym typie cery, nadaje się jako płyn tonizujący po opalaniu lub depilacji
  • kwiat lipy – ten rodzaj hydrolatu przyda się właścicielom skóry atopowej, skłonnej do podrażnień, ponieważ zmniejsza zaczerwienienie skóry i łagodzi objawy
  • kwiat pomarańczy – sprawdzi się w przypadku cery dojrzałej – rozświetli i nawilży skórę oraz zapewni jędrność i młody wygląd

Stosowanie

Warto zastąpić ciężki, nasączony alkoholem tonik hydrolatem, który doskonale sprawdzi się w nowej funkcji. Jak stosować produkt? Wystarczy wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy nanieść płatek kosmetyczny nasączony płynem i przetrzeć twarz. Można także rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1. Warto poczekać, aż hydrolat wyschnie i nałożyć serum lub krem nawilżający.

Hydrolaty – czym są i dlaczego warto je stosować?

Jak przechowywać hydrolat?

Hydrolaty mają krótszy termin przydatności niż olejki eteryczne, dlatego powinny być przechowywane w miejscu suchym i chłodnym oraz zaciemnionym. Jedna z teorii sugeruje też, że odpowiednim miejscem dla specyfiku jest lodówka. Warto także wykorzystać ciemne butelki, które nie przepuszczają światła.

Marcelina Bednarska