Indywidualna aranżacja kuchni


aranzacja_kuchni2Kuchnia stanowi jedno z najbardziej osobistych wnętrz. Często jest nazywana sercem domu. Przy aranżacji tego pomieszczenia powinniśmy więc zadbać nie tylko o jego funkcjonalność, ale i o indywidualny charakter. W jaki sposób uzyskać ten efekt biorąc pod uwagę różne gusta i różne zasoby portfela?


Ciasna, ale własna … i funkcjonalna
Mieszkania w blokach zwykle charakteryzują się małą kuchnią, która wymaga zaplanowania w najdrobniejszym szczególe. Niewielka przestrzeń w połączeniu z ciekawym pomysłem na aranżację przestrzeni pozwala podkreślić indywidualny klimat naszej kuchni. W tym celu, oprócz mebli możemy wykorzystać każdy centymetr ścian.

aranzacja_kuchni
Wolna przestrzeń nad blatem przy właściwym zabezpieczeniu przed wilgocią, temperaturą i tłuszczem będzie doskonałym tłem dla zabudowy kuchennej. Dla bardziej tradycyjnych, rustykalnych wnętrz doskonale sprawdzą się płytki ceramiczne. Łatwo się czyszczą, są tanie i bardzo trwałe. Wybierając wielkoformatowe płyty łączone bezfugowo w układzie poziomym powiększymy optycznie całe wnętrze. Można też zastosować grafikę na szkle , która doskonale prezentować się będzie w designerskim wnętrzu. Łączenie barw pozwoli na indywidualne dostosowanie kuchni do naszej wizji. Nowoczesne rozwiązania chemii budowlanej pozwalają na zastosowanie w kuchni odpornych na wilgoć i ścieranie farb. Wybierając dowolne barwy musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, ponieważ jasne kolory mogą uwypuklić wszelkie nierówności.

aranzacja_kuchn6

Zabudowa przestrzeni kuchennej powinna być nie tylko dostosowana do rozmiaru pomieszczenia, ale również do naszych potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych zestawów do zabudowy kuchni, które powinny charakteryzować się przede wszystkim pojemnością i funkcjonalnością. Najważniejszą strefą w takiej kuchni będzie strefa przechowywania. W małej kuchni, gdzie posiłki szykowane są dla dwóch-trzech osób, warto wybrać wysoką zabudowę szafek górnych. Warto też zadbać o pojemne szafki dolne. Praktycznym rozwiązaniem są szuflady, które ułatwiają dostęp do ich zawartości. Ponadto funkcjonalność i ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni zapewni zastosowanie obrotowych półek do szafek narożnych i kosze typu cargo. Przykładem funkcjonalnego zestawu gotowej zabudowy są meble z linii Simply. Nowoczesne wzornictwo, duży wybór frontów i kolorów oraz blisko 70 rodzajów szafek pozwala nie tylko wygodnie zagospodarować przestrzeń kuchenną, ale również umożliwia indywidualną aranżację w rozsądnej cenie.

aranzacja_kuchni5

Nietypowa i ekonomiczna

W domach i apartamentach, gdzie pomieszczenie kuchenne jest większe i często ma nietypowy kształt , nie zawsze trzeba decydować się na tzw. zabudowę na wymiar. Na rynku dostępne są rozwiązania łączące wygodę indywidualnego rozplanowania półek, szafek, zabudowy AGD i blatów z nisko budżetowym zestawem gotowych elementów i krótszym czasem oczekiwania na meble . Chodzi o tak zwane systemy kuchenne, które można samodzielnie montować. Zestawiamy ze sobą modułowe elementy dostępne w zróżnicowanych wymiarach, a wybrany blat docinamy na wymiar. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają środków na całościową aranżację kuchni na wymiar, a chcą osiągnąć dobry efekt. W przypadku, gdy stawiamy na nowoczesne wnętrza warto wybrać fronty , również lakierowane, w jasnych, pastelowych kolorach łączonych z kompozycją bieli lub kontrastującym drewnem. Dla bardziej tradycyjnej, ciepłej kuchni lepiej sprawdzą się kuchnie z frontami w kolorach drewna dębu lub śliwy.

aranzacja_kuchni2

Indywidualizm w takiej kuchni przy wykorzystaniu elementów do samodzielnego montażu np. z oferty Kuchni Simply, realizuje się nie tylko poprzez szeroki wybór w kolorystyce frontów i blatów, ale również dzięki możliwości indywidualnej konfiguracji szafek czy szuflad. W efekcie meblujemy estetyczną i praktyczną kuchnię. Wygoda użytkowania tego rozwiązania wymaga zastosowania materiałów wysokiej jakości. Warto więc sprawdzić sposób lakierowania frontów, okucia czy prowadnice szuflad oraz pojemność szafek.

 

aranzacja_kuchn3

Dopięta na ostatni guzik
Nie można jednak odmówić indywidualizmu charakteryzującego kuchnie na wymiar. Duże, nietypowe lub po prostu niepowtarzalne wnętrza muszą posiadać elementy dopasowane do naszego gustu, potrzeb i aranżacji całego domu. Wysoka cena tego najdroższego z dostępnych na rynku rozwiązań w zabudowie przestrzeni użytkowej rekompensowana jest niezwykłą funkcjonalnością, dzięki czemu kuchnia zawsze wygląda na niezwykle uporządkowaną. Meble na wymiar pozwalają precyzyjnie zaplanować dostępną przestrzeń wykorzystując ją co do milimetra. Montaż szafki, zestawu szuflad czy półki pod indywidualny wymiar umożliwia zabudowę nietypowej wnęki czy zagospodarowanie rogu w kuchni. Dowolny rodzaj zmywarki, zlewu czy lodówki, które nie współgrają ze standardowymi zestawami mebli kuchennych mogą być ukryte w dobranym przez nas wzornictwie i stylizacji zabudowy kuchennej. W przeciwieństwie do większości gotowych zestawów do zabudowy, w kuchni na wymiar możemy precyzyjnie zaprojektować poszczególne meble.

aranzacja_kuchni4
Kontrastujące ze sobą fronty matowe czy lakierowane na wysoki połysk oraz blaty mogą być uzupełnione nietypowymi okuciami, uchwytami , a także oświetleniem zamontowanym w zabudowie. Kuchnie na wymiar pozwalają też na znacznie większy dobór materiałów. W przypadku kuchni z linii Za nią oprócz szeroko dostępnych frontów lakierowanych i foliowanych , dostępne są również włoskie fronty dekoracyjne, forniry naturalne i modyfikowane oraz fronty z naturalnego drewna. Większe możliwości zagospodarowania przestrzeni pozwalają też na wykorzystanie nietypowych systemów otwierania szafek opartych na systemach elektrycznego lub mechanicznego wspomagania ruchu, wykorzystywane do frontów bez uchwytów . Jest to sposób na łatwe otwieranie dowolnej szafki nawet w przypadku zajętych rąk. Również ma tu zastosowanie cały system organizacji wewnętrznej szafek i szuflad, dzięki któremu zachowujemy nienaganny porządek przechowywanych produktów. W kuchni na wymiar łatwiej jest wydzielić dodatkową strefę jadalną, np. na uwzględnionej w projekcie wyspie. Dzięki temu standardowy ciąg technologiczny- przechowywanie, zmywanie, gotowanie – wydłuża się o ten najważniejszy element samodzielnego czy rodzinnego szykowania posiłku, jakim jest jedzenie.