IPF – nieznana choroba płuc, która zbiera coraz większe żniwa

Palisz nałogowo lub jesteś w podeszłym wieku? Uporczywy kaszel może być objawem groźnej choroby, o której mówi się niewiele!

IPF – nieznana choroba płuc, która zbiera coraz większe żniwa

IPF, czyli idiopatyczne włóknienie płuc to przewlekła i nieuleczalna choroba. Dotyka zazwyczaj osoby starsze. Rozwija się poprzez proces włóknienia pęcherzyków płucnych. Chory może mieć trudności z oddychaniem oraz towarzyszy mu częsty kaszel.

Najważniejsze jest jak najszybsze postawienie diagnozy. Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF angażuje się w podnoszenie świadomości o chorobie. Niedawno obchodziliśmy Światowy Tydzień IPF.

Polak choruje na IPF

Mimo że to wciąż nieznana choroba, cierpi na nią blisko 2 tysiące osób rocznie, a nieświadomych schorzenia może być znacznie więcej. Często mamy do czynienia z nietrafną diagnozą, która jest spowodowana myleniem lub niejednoznacznością objawów. W społeczeństwie panuje bardzo niski stan świadomości o tej przypadłości.

Na IPF narażeni są głównie seniorzy, a także długoletni palacze czy osoby z przebytym zakażeniem wirusowym. W inicjatywy Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF   angażują się lekarze i eksperci medyczni, którzy zachęcają do badań.

Naszym głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat idiopatycznego włóknienia płuc. Szacuje się, że w Polsce chorych może być nawet dwukrotnie więcej, niż tych zdiagnozowanych. W ramach podejmowanych przez nas działań edukacyjnych, kolejny raz organizujemy obchody Światowego Tygodnia IPF, dzięki czemu pacjenci mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i otrzymać dodatkowe wsparcie i konsultacje specjalistów podczas Pikniku IPF — komentuje dr hab. n. med. Katarzyna Lewandowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF, ekspert Kampanii Płuca Polski.

Kampania Płuca Polski

Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą ze sobą te choroby. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Objawy nierzadko są mylone z chwilowym spadkiem kondycji.

Wczesne rozpoznanie chorób jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces ich rozwoju, poprawić jakość życia pacjentów i zapobiec przedwczesnym zgonom. W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie akcje angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych.