Jak bezpiecznie spędzić wakacje na Kubie?

Piękne piaszczyste plaże, lazur wody i niepowtarzalny klimat lat 50, który ciągle jest tam żywy, sprawia, że z roku na rok coraz więcej Polaków odwiedza Kubę.

Fot. Fotolia

Najpopularniejsze kubańskie kurorty to Varadero, Trinidad i oczywiście stolica wyspy – Hawana. Słoneczna wyspa jest idealnym kierunkiem dla turystów, którzy chcą uciec od niskich temperatur panujących w okresie jesienno-zimowym.

Bezpieczeństwo na Kubie

Turystyka na Kubie, zwłaszcza w ostatnich latach mocno się rozwinęła. W 2015 r. wyspę odwiedziło 3,5 miliona turystów. Kubańczycy są niezwykle gościnni i życzliwi, a w lokalnych kurortach jest bezpiecznie. Zdarzają się jednak kradzieże, dlatego warto mieć oczy do okoła głowy i w szczególności zadbać o bezpieczeństwo dokumentów podróży, czy kart kredytowych. Przezornie lepiej także unikać wycieczek po zmroku.

Warto przestrzegać zaleceń związanych z używaniem wody butelkowanej. Woda płynąca w kubańskich kranach nie nadaje się ani do picia, ani do mycia zębów. Butelkowaną wodę lepiej zakupić w hotelach, sklepach, czy na stacjach benzynowych.

Zdrowie na Kubie

Przygotowując się do urlopu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zdrowia i bezpieczeństwa podczas wakacji. Może się bowiem okazać, że będziemy potrzebowali pomocy medycznej w trakcie zagranicznego wypoczynku. Opieka medyczna, zwłaszcza w nieco bardziej oddalonych od kurortów miejscach, znacznie odbiega od europejskich standardów. W sytuacji wypadku czas oczekiwania na pomoc medyczną, lub służby ratunkowe może być bardzo długi.

Opieka medyczna dla cudzoziemców jest prowadzona na Kubie w specjalnych szpitalach lub oddziałach i o ile w sytuacjach pogorszonego samopoczucia bądź bólu zęba, klienci mogą sami udać się do lekarza, o tyle w sytuacjach nagłego wypadku, utraty przytomności lub złamania kończyny, niezbędny jest transport medyczny. Koszty leczenia wówczas powiększone są o koszty transportu medycznego. W tym przypadku cena zależy od rodzaju transportu (karetka, helikopter czy ambulans lotniczy), dystansu oraz rodzaju pomocy udzielonej podczas transportu.

Również lekarstwa dostępne są na Kubie w ograniczonym zakresie, a ich ceny są wysokie, dlatego warto zabrać je ze sobą z kraju.

Ubezpieczenie na Kubę

Turyści podróżujący na Kubę muszą posiadać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne honorowanych przez Rząd kubański. Wybierając się na Kubę, trzeba pamiętać, że obowiązkowe jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia NNW i od kosztów leczenia. Brak polisy może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę.

Niedługo rozpoczyna się sezon na karaibskie podróże. Kuba jest największą i najpopularniejszą wyspą tego regionu. Wakacje będą niezapomniane jeśli zapewnimy sobie i bliskim profesjonalną opiekę.

Wpis znaleziono dzięki:

- Wyjazd

- Kuba

- Urlop