Jak cieszyć się seksem mając cukrzycę?

Seks jest podstawą budowania relacji w związku. Sprawia, że między partnerami wytwarza się silna więź. Jak cukrzyca wpływa na taką relację?

Jak cieszyć się seksem mając cukrzycę?

Problemy seksualne diabetyków mają niejedno podłoże. Dla wielu z nich jest to jednak temat tabu – delikatny, frustrujący i wywołujący poczucie wstydu.

Cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową. Ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, dlatego może być przyczyną wielu trudności w życiu seksualnym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto mówić o tych problemach, ponieważ łatwiej jest im wtedy zapobiec lub poradzić sobie z nimi, gdy już występują.

Życie intymne oddziałuje zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, dlatego diabetycy powinni być świadomi, że dużo zależy od właściwego leczenia i kontroli choroby. Wahania glikemii to nieodłączny element życia z cukrzycą. Niewłaściwy poziom cukru może być powodem złego samopoczucia diabetyków – wywoływać senność, bóle głowy, uczucie zmęczenia oraz apatię, która bezpośrednio wpływa na zmniejszenie popędu seksualnego.

Męski problem diabetyków

Wyżej wymienione objawy dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, jednak każde z nich odczuwa je inaczej.

– Rozpowszechnienie problemów seksualnych u osób z cukrzycą jest zdecydowanie wyższe niż w populacji ogólnej. Szacuje się, że różnego rodzaju zaburzenia dotyczą 20-35 proc. kobiet i 35-60 proc. mężczyzn. W swojej praktyce mam pod opieką wielu pacjentów z rozpoznaniem cukrzycy. Szczególnie często zgłaszają się mężczyźni z powodu zaburzeń erekcji, które są w tej grupie 3-4 razy częstsze – mówi dr hab. Michał Lew-Starowicz.

Powodem tych problemów jest zbyt niski lub za wysoki poziom glikemii, który prowadzi do uszkodzenia nerwów, tętnic czy nerek. Czynniki te uniemożliwiają mężczyznom osiągnięcie i utrzymanie erekcji oraz powodują dolegliwości bólowe w trakcie stosunku. Początkowo diabetykom dokuczają jedynie epizody impotencji, jednak objawy te postępują wraz z rozwojem choroby.

Kobiecość z cukrzycą

U kobiet niezwykle ważną rolę w życiu intymnym odgrywają czynniki psychiczne. Brak akceptacji choroby i swojego ciała prowadzi do lęku i stresu, co wpływa na pojawienie się niechęci do seksu. U diabetyczek, częściej niż u kobiet zdrowych, występują stany bakteryjne pochwy, cewki i pęcherza moczowego. Dochodzi do zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, pieczenia oraz bólu. W całym organizmie następuje niedokrwienie narządów płciowych, w tym zmniejsza się wrażliwość łechtaczki na bodźce seksualne.
Kobiety mają zatem problem z osiągnięciem orgazmu i maleje ich satysfakcja z intymnej sfery życia. Warto również zauważyć, że diabetyczki w wielu przypadkach unikają zbliżeń z powodu strachu przed ciążą. Stan ten u kobiety z cukrzycą jest bardziej ryzykowny, niż u kobiety zdrowej.

Naznaczeni chorobą

Znaczący wpływ na funkcje seksualne diabetyków mają stosowane przez nich leki, które łagodzą objawy chorób towarzyszących cukrzycy. Należą do nich te obniżające ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, moczopędne czy przeciwdepresyjne.

– W różnym stopniu mogą przyczyniać się do obniżenia pożądania, reakcji podniecenia i zaburzeń orgazmu. Należy jednak pamiętać, że współistniejące choroby, takie jak nadciśnienie, hipercholesterolemia czy depresja same w sobie są częstą przyczyną zaburzeń seksualnych. Powstaje więc swoisty mechanizm błędnego koła – mówi dr hab. Michał Lew-Starowicz.

Cukrzycy może towarzyszyć otyłość, przypięte wkłucia do osobistych pomp insulinowych i ślady po nakłuciach. Są to czynniki, przez które diabetycy czują się naznaczeni, skrzywdzeni przez chorobę, a w efekcie nieatrakcyjni dla swoich partnerów. Utrudnia im to prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, a niekiedy wręcz uniemożliwia funkcjonowanie w związku.

Dbaj o siebie i kochaj się!

Chcąc zapobiec negatywnemu wpływowi cukrzycy na życie seksualne, należy pamiętać o kilku elementach. Przede wszystkim o kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Aktywność seksualna nie powinna być podejmowana w stanie hipoglikemii, ponieważ podobnie jak aktywność fizyczna, może skutkować niedocukrzeniem. Można temu zapobiec sprawdzając poziom cukru przed i po stosunku, jedząc coś małego po oraz w przypadku odłączenia od pompy insulinowej pamiętać, aby przerwa w podawaniu insuliny nie była dłuższa niż 2 godziny.

Osoby dla których sam pomiar cukru za pomocą glukometru kilka lub nawet kilkanaście razy na dobę stanowi konieczną uciążliwość, wpływając negatywnie na ich życie osobiste, mają teraz możliwość korzystania z innowacyjnego i dyskretnego w użyciu systemu do pomiaru glikemii bez konieczności nakłuwania palców* – FreeStyle Libre.

System składa się z dwóch części, niewielkiego sensora, noszonego na tylnej stronie ramienia, który automatycznie mierzy poziom glukozy oraz niewielkiego czytnika. Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora, nawet przez ubranie (o grubości do 4 mm), aby zobaczyć aktualny wynik oraz wykres poziomu cukru z ostatnich 8 godzin, automatycznie zapisany przez sensor. Na czytniku wyświetli się również strzałka trendu, która określa, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne. Sensor FreeStyle Libre jest bardzo wytrzymały, wodoodporny (w wodzie o głębokości do 1 metra przez maksymalnie 30 minut), założony na tylną część ramienia, działa przez 2 tygodnie. Po tym czasie należy go wymienić na nowy.

Istotne znaczenie dla kondycji diabetyków ma aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej wagi oraz dieta. Korzystnie na potencję u obu płci wpływa unikanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, fast-foodów oraz alkoholu. Zaleca się również niepalenie papierosów, ponieważ zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń seksualnych.

– Co więcej, prowadzeniu normalnego życia płciowego sprzyja właściwa kontrola ciśnienia tętniczego i zaburzeń gospodarki lipidowej, codzienna higiena oraz szybkie i skuteczne leczenie infekcji narządów moczowo-płciowych – mówi dr n. med. Beata Sztangierska, specjalista pediatrii i diabetologii.

Wartościowe dla cukrzyków z problemami w sferze seksualnej okazać się mogą terapie seksualne i treningi relaksacyjne. Pomagają one odzyskać stabilność psychiczną, wiarę w siebie, sprawność seksualną oraz prowadzą do zaakceptowania choroby i czerpania radości z życia. Konsultacja z lekarzem pomaga podjąć odpowiednie kroki w zwalczaniu dolegliwości, a przede wszystkim uspokaja i daje nadzieję na normalne funkcjonowanie pomimo choroby.
*Test z opuszki palca za pomocą glukometru jest konieczny w okresach szybkich zmian stężenia glukozy we krwi, kiedy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym może nie odzwierciedlać dokładnie stężenia glukozy we krwi lub w przypadku, kiedy system informuje o hipoglikemii lub zbliżającej się hipoglikemii, lub kiedy objawy są niezgodne z odczytem systemu.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- cukrzyca

- seks

- rady