Jak i gdzie uczyć się fotografii – porady dla początkujących

Aparaty cyfrowe są już na tyle inteligentne, że wystarczy wcisnąć jeden przycisk, żeby zrobić odpowiednio doświetlone i ostre zdjęcie.

nauka-fotografowania
Jak i gdzie uczyć się fotografii – porady dla początkujących

Choć zaawansowana technologia modelów fotograficznych uchwyci najlepszy moment na wyzwolenie migawki, nie poprawi kompozycji zdjęcia. Ustawienie obiektów i osób na fotografii należy więc do osoby trzymającej aparat w ręku. Jak skomponować zdjęcie, żeby przyjemnie się je później oglądało i gdzie się uczyć fotografii.

Podstawowe zasady dobrego zdjęcia – jak wykonać profesjonalną fotografię?

Zwracaj uwagę na wszystko, co dzieje się dokoła, wykorzystuj dobre światło, które nie trwa wiecznie i przyglądaj się szczegółom. Twórz obrazy dokładne, dbając o właściwą kompozycję. Tak mógłby brzmieć wstęp podręcznika dla początkującego fotografa, który hobbystycznie cyka zdjęcia. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak rozplanować zdjęcie, ustawić pozujących i stworzyć uporządkowany, a zarazem ciekawy obraz. Jak się uczyć fotografii? Ćwicząc całymi dniami, aż się dojdzie do perfekcji.

Zbyt szeroki kadr, który powoduje, że na zdjęciu znajdują się przedmioty lub obiekty nic niewnoszące do kompozycji (np. szeroki pas piasku lub trawy na dole zdjęcia, duży fragment nieba na górze lub krzaki czy drzewa z boku) to częsty błąd popełniany przez nowicjuszy fotografii. Żeby oglądanie zdjęć było przyjemnością, główny obiekt musi wypełniać kadr. Oglądający wie wtedy, co osoba fotografująca chciała uwiecznić na zdjęciu, co jest na fotografii najistotniejsze. Jeśli chcesz sfotografować swoją żonę, rodzinę lub chłopaka na tle zabytku, zbliż się do fotografowanej osoby i stwórz kompozycję, na której zabytkowy obiekt będzie znajdował się z tyłu. Na pierwszy plan wysunie się pozujący, a to przecież jego chcesz pokazać, ustawiając go przy zabytku.

Dla uzyskania bliskości możesz wykorzystać też zoom, czyli dłuższą ogniskową obiektywu. Wykonaj 2 wersje tego samego zdjęcia – ze zbliżeniem i bez niego, żeby wybrać lepszy obraz. Fotografowana osoba powinna znaleźć się nie w centralnym punkcie zdjęcia, ale delikatnie z boku (mniej więcej w 1/3 szerokości zdjęcia). Dzięki temu fotografia nabierze dynamiki, a zdjęcie stanie się ciekawsze. Oprócz osoby będzie też widoczne tło (zabytek lub krajobraz), które chciałeś uwiecznić. Żeby więc fotografia nie była nudna, przesuń fotografowany obiekt z centrum kompozycji na bok, pamiętając o tym, żeby nie umieszczać go zbyt blisko bocznej krawędzi. Kadrowanie centralne z uwzględnieniem głównego obiektu i obcinaniem niepotrzebnej przestrzeni, wprowadza do zdjęcia ład i porządek.

Orientacja aparatu i odpowiednia perspektywa – jak zmienia obraz?

Wykonując fotografie, zmieniaj też orientację aparatu. Pionowa pozycja sprzętu pozwoli na wykonanie portretu, gdzie na pierwszym planie znajdzie się pozujący. Taka orientacja sprawdzi się również przy fotografowaniu wysokich budynków, wież lub drzew bez konieczności zadzierania obiektywu do góry. Robienie zdjęć wymaga czasami zmiany perspektywy, odsunięcia się od fotografowanego obiektu lub zbliżenia do niego. Wystarczy kilka kroków dalej lub bliżej, żeby zmieniło się padające światło i ożywiło kompozycję. Dzieci, niższe od dorosłych, można fotografować z tzw. pozycji żaby, czyli przykucając lub z ptasiej perspektywy, czyli z góry. Spojrzenie na obiekt z kilku różnych pozycji, pozwoli Ci wykonać ciekawe i dynamiczne zdjęcie. Więcej porad na https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie.

Podstawy fotografowania – gdzie się uczyć fotografii?

Jeśli chcesz zostać dobrym fotografem, musisz robić jak najwięcej zdjęć w różnych sytuacjach. Musisz poznać swój aparat, mieć oczy szeroko otwarte i gotowy do użycia sprzęt. Bez względu na to, czy wykonujesz zdjęcia przez kilka dni, czy tylko w ciągu jednej sesji zdjęciowej (np. udajesz się z aparatem na miasto), najlepsze rezultaty osiągniesz wtedy, kiedy zrobisz wiele fotografii. Samemu trudno zmobilizować się do ciągłego chodzenia z aparatem, wyszukiwania intrygujących osób, sytuacji czy przedmiotów i cykania im zdjęć.

Specjalne warsztaty i kursy fotograficzne, na których spotyka się grupa fotografów-amatorów, to doskonała okazja do nauczenia się czegoś nowego lub podszkolenia zdobytych umiejętności. Wspólne fotografowanie daje wiele frajdy, a komentarz prowadzącego o zdjęciach, które wykonasz, pozwoli Ci stawać się coraz lepszym fotograficznym hobbystą. Nawet jeśli Twoje obrazy trafiają tylko do rodzinnego albumu, warto, żeby ich kompozycja była porywająca. Po latach z przyjemnością usiądziesz na kanapie i powspominasz stare czasy, oglądając dobrze skadrowane i przemyślane fotografie.

Jak się uczyć fotografii? Jeśli masz już dobry aparat, poćwicz komponowanie obrazów. Naucz się, gdzie umieszczać obiekty na zdjęciu, z jakiej perspektywy patrzeć na osoby lub przedmioty i jak wykorzystywać światło. W stawianiu pierwszych fotograficznych kroków pomogą Ci kilkugodzinne warsztaty dla początkujących.

Artykuł sponsorowany