Jak oszczędzać systematycznie?

Masz już za sobą kilka prób oszczędzania, jednak zakończyły się one niepowodzeniem? Poznaj kilka sprawdzonych metod, dzięki którym nauczysz się systematycznego gromadzenia środków.

W ten sposób nie stracisz motywacji do odkładania środków, a oszczędzanie wejdzie Ci w nawyk.

Nawet 69% Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Z roku na roku sytuacja rodaków w tym zakresie poprawia się – coraz więcej osób ma świadomość, jak ważne jest odkładanie środków, m.in. z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości. Problem w tym, że nie każdy potrafi systematycznie oszczędzać, co jest wynikiem kiepskiej edukacji finansowej w przeszłości. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć gromadzić pieniądze – od teraz.

Oszczędzać każdy może…

Wśród wielu Polaków panuje przekonanie, że oszczędzanie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób majętnych. To mit – każdy może zacząć gromadzić środki, niezależnie od tego jak wysokie są jego zarobki. Nie trzeba bowiem od razu odkładać po kilkaset złotych – nawet niewielkimi kwotami można dojść do pokaźnych oszczędności.

  • Załóż konto oszczędnościowe

Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby pieniądze odkładać do skarbonki, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe. Specjalny rachunek nie tylko pozwoli na dokonywanie systematycznych wpłat, ale przyczyni się do zwiększenia zysków – zgodnie z naliczonymi odsetkami.

  • Małe kwoty wpłacaj z większą częstotliwością

Możesz zacząć oszczędzać już od 1 złotówki. Jeżeli jednak decydujesz się na odkładanie mniejszych kwot, dokonuj tego z większą częstotliwością. Przykładowo, raz w tygodniu wpłacaj 20 zł.

  • Utwórz zlecenie przelewu stałego

W systematycznym gromadzeniu środków pomoże zdefiniowanie przelewu stałego na wskazany rachunek bankowy, np. konto oszczędnościowe. Dzięki temu pieniądze będą wpływać bez zaangażowania z Twojej strony.

Przelew na konto oszczędnościowe potraktuj przy tym jak jeden z rachunków do opłacenia. Dobrze, jeśli zlecenie przelewu stałego ustalisz na dzień zaraz po wpłynięciu pensji.

  • Potraktuj oszczędności jako środki „zamrożone”

Stały dostęp do środków może przyczynić się do osłabienia motywacji, skutkując ciągłym „podbieraniem” pieniędzy. Jeżeli masz z tym problem i chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, potraktuj oszczędności jako „zamrożone” – takie, z których nie możesz korzystać.

Systematyczne oszczędzanie może na początku sprawiać trudność. Jeżeli jednak wejdziesz w rytm regularnego odkładania środków, stanie się to Twoim nawykiem. Zacznij więc gromadzić pieniądze – stale zwiększająca się kwota będzie wystarczającą motywacją do dalszego oszczędzania.

Artykuł partnera