Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Kiedy druga połówka postanawia odejść, przez długi czas nie możemy się pozbierać. Wciąż zastanawiamy się, co zrobiliśmy źle i czy nie jest to przypadkiem nasza wina. A gdyby tak popatrzeć na to z innej strony?

Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Czasami bolesne rozstanie może uchronić cię przed spędzeniem reszty życia z niewłaściwa osobą. Jeżeli ten argument cię nie przekonuje i dalej rozpaczasz, to zobacz jak się z tego wyleczyć w pięciu krokach.

Krok 1 – Pogódź się z losem

Historie kobiet desperatek znane są nie tylko z ekranów telewizora. Mamy z nimi do czynienia także na co dzień. To, co możesz dla siebie zrobić po rozstaniu, to pogodzenie się z nim. Nie pozbawiaj się szacunku i godności, bombardując telefonami i wiadomościami osobę, która zachowała się nieuczciwie. Opłakiwanie i rozżalanie są naturalną reakcją po odejściu ukochanego. Jednak ten etap nie powinien trwać w nieskończoność, bo inaczej wykończy cię psychicznie.

Krok 2 – Nie bój się prosić o pomoc

Porzucona osoba czuje się zupełnie inaczej niż ta, która podjęła decyzję o rozstaniu. Odnosisz wrażenie, że została społecznie wykluczona? Mimo, że masz wokół siebie grono znajomych, którzy próbują poprawić ci nastrój i tak ciągle obwiniasz się za zaistniałą sytuację, a twoje poczucie wartości maleje. Zawiedzione zaufanie może powodować blokadę na nawiązywanie znajomości nawet na neutralnym gruncie. W tej sytuacji powinnaś przezwyciężyć czarną chmurę myśli, krążącą nad głową i zwrócić się do najbliższych. To oni pomogą zapełnić czas, spędzany dotąd z dziewczyną/chłopakiem oraz otoczą właściwą opieką.

Krok 3 – Postaw na rozwój

Osoby, które cierpią z powodu nadmiernego przywiązania do byłego partnera, w przeszłości często wyrzekały się wielu zajęć na rzecz spędzania z nim czasu. To spowodowało, że utraciły to, co najcenniejsze – siebie. Powrócenie do pasji, lub jej odnalezienie pomoże stanąć na nogi nawet najbardziej opornej osobie. Warto spróbować skupić uwagę na czymś innym. Przebywanie na łonie natury, uprawianie sportu czy inne aktywności potrafią zdziałać cuda! Oderwanie od myślenia o rozstaniu przywraca równowagę, pomaga powrócić do dawnych nawyków. Pochłonięta czasem nie będziesz obsesyjnie sprawdzać, czy otrzymałaś wiadomość lub telefon.

Krok 4 – Odwyk od nowoczesnych technologii

Kiedy codzienne rozmowy, smsowanie i obnoszenie się z uczuciem na portalach społecznościowych nagle zostają przerwane, popadasz w panikę. Wydaje ci się, że cały twój świat się zatrzymał. Jak sobie z tym poradzić?

Odłóż telefon! Żadnego śledzenia byłego partnera na Facebooku, żadnego czytania starych e-maili, żadnego oglądania na Instagramie zdjęć ze wspólnie spędzonych chwil. Nie wolno ci zadręczać się przeszłością ani oglądać „lepszego” życia innych ludzi. W tej chwili jesteś zbyt bezbronna, a zazdrość sprawi, że poczujesz się jeszcze gorzej. Odłóż więc telefon, tablet i komputer (chyba że służą ci do pracy lub czegoś konstruktywnego) na pełne dwa tygodnie. Zaręczam ci, że poczujesz ogromną różnicę – radzi Siggy Flicker, ekspertka w dziedzinie związków uczuciowych, w książce „Dlaczego kobiety kochają drani”.

Krok 5 – Bądź wdzięczna

Przestań nadmiernie analizować. Zacznij myśleć aktywnie o wszystkim, co dobre w twoim życiu. Po rozstaniu zwykle wydaje się, że świat to okropne i niesprawiedliwe miejsce, w którym nic dobrego już ci się nie przydarzy. Jeżeli chcesz zwalczyć przemawiające przez ciebie żal i cierpienie, musisz zacząć czerpać radość z każdego dnia i cieszyć się z małych rzeczy! To one czynią świat wyjątkowym.