Jak skutecznie poradzić sobie z bólem?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem, samopoczuciem i energią do działania. Niestety, rzeczywistość nie zawsze wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli.

Jak skutecznie poradzić sobie z bólem?

Często ból wywołany infekcją, chorobą, z którą się zmagamy, a nawet przemęczeniem, wyklucza nas z codziennej aktywności. Nie musi tak jednak być – istnieją bowiem skuteczne sposoby na to, by poczuć się lepiej.

Ból, czyli sygnał ostrzegawczy

Nikt nie lubi bólu. Osłabienie, brak energii oraz złe samopoczucie sprawiają, że jak najszybciej chcemy pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Warto jednak mieć świadomość, że ból jest naszym sprzymierzeńcem. To sygnał ostrzegawczy wysyłany przez nasz organizm, który chce przekazać nam, że dzieje się coś niepokojącego. Dzięki temu jesteśmy w stanie w porę zareagować na zagrożenia oraz wdrożyć leczenie. Dlatego też warto być uważnym i wsłuchiwać się w swój organizm. Jakiekolwiek symptomy bólowe powinny być dla nas sygnałem, że czas udać się do lekarza.

Gdy boli za długo

Niestety, istnieją stany, w których dolegliwości bólowe nie są jedynie sygnałem do działania, a przedłużają się lub cyklicznie powracają – nawet w przypadku podjęcia leczenia, zmiany nawyków lub trybu życia. Mówimy wtedy o chronicznym bólu, który potrafi odebrać nam chęć do działania. W takim przypadku warto wiedzieć jak skutecznie sobie z nim poradzić. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy go uśmierzać zarówno naturalnymi metodami, jak i wykorzystując skutecznie działające, ale bezpieczne środki farmakologiczne.

Choroby i urazy stawów

Bardzo często przyczyną dolegliwości bólowych są problemy ze stawami. O ile w przypadku urazu wystarczy skorzystać z pomocy lekarza, a w późniejszym czasie łagodzić objawy poprzez odpoczynek, stosowanie środków przeciwbólowych i chłodne okłady, o tyle w przypadkach chorób wywołanych zwyrodnieniami lub niedostateczną ilością substancji maziowej nie można pozwolić do utraty sprawności. W tym przypadku łagodzenie bólu to również delikatna gimnastyka oraz rehabilitacja.

Reumatyzm

To jedna z najczęstszych przyczyn chronicznego bólu. Zmiany w tkance łącznej naszego organizmu powodują liczne dolegliwości bólowe, odczuwane zwłaszcza w kończynach. W tym przypadku konieczne jest zarówno leczenie pod okiem specjalisty, jak i dbanie o to, by stawy zostały ruchome. Warto więc nie rezygnować z aktywności. Pomocne w łagodzeniu dolegliwości będą różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne, takie jak np. masaż wodny lub klasyczny czy termoterapia. Doraźnie, w chwilach ostrzejszego bólu, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe, które skutecznie go złagodzą.

Bóle mięśniowe – napięcie, przesilenie, infekcja

Kolejnym rodzajem bólu, który często daje się nam we znaki, są bóle mięśniowe. Spowodowane mogą być nadmiernym wysiłkiem fizycznym, rozwijającą się infekcją wirusową, a nawet nadmiarem stresu, który powoduje bolesne napięcia mięśni. Jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Przede wszystkim, w przypadku bólów mięśni pomóc może nam odpoczynek. Przy przemęczeniu pozwoli zregenerować się obolałym mięśniom, zaś w stanach przeziębienia i grypy nie dopuści do rozwoju infekcji. Pomocne jest również stosowanie ciepłych okładów oraz masaży. Te ostatnie szczególnie sprawdzają się w przypadku bólów mięśni związanych z ich napięciem. Dbajmy również o to, by w czasie pracy przyjmować prawidłową pozycję. Dzięki temu unikniemy nienaturalnego ułożenia kręgosłupa, które jest jedną z najczęstszych przyczyn bóli napięciowych.

Tabletki? Tak, ale mądrze!

Gdy naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych nie pomagają, warto sięgnąć po nowoczesne leki, które działają skutecznie, a przy tym nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm. Do takich leków możemy z całą pewnością zaliczyć produkty Bayer, które powstają pod okiem najlepszych specjalistów. Optymalnie ustalony skład substancji czynnych sprawia, że są one w stanie poradzić sobie z każdym bólem. Wśród leków firmy Bayer, na które warto zwrócić szczególną uwagę, warto wymienić chociażby Aleve. To środek działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie, który sprawdza się zwłaszcza w leczeniu chronicznego bólu wywołanego chorobą stawów, reumatyzmem czy przewlekłymi bólami mięśniowymi. Aleve to lek, w którego składzie znajdziemy naproksen sodowy. Dzięki temu działa zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Pomóc może nam zarówno w bólach stawów i mięśni, jak i sporadycznych dolegliwościach, które przydarzają się każdemu z nas – bólach miesiączkowych, bólach zębów czy podczas przeziębienia. Słowem – jest lekiem, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Więcej informacji o Aleve możesz znaleźć tu: https://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/aleve/.
Podsumowując, ból to sygnał organizmu, którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Nie oznacza to jednak, że musimy znosić go z pokorą i pozwolić się wykluczyć z codziennej aktywności. Wprost przeciwnie – mając do wyboru wiele metod leczenia i uśmierzania bólu, warto walczyć z każdą nieprzyjemną dolegliwością. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach jest to całkowicie bezpieczne i nie musi wiązać się obciążeniem dla naszego organizmu.

Uwaga!

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

 

 

Artykuł sponsorowany