„Jak śpią Polacy” – zwyczaje i problemy związane ze snem Polaków

jak spia polacy

Połowa Polaków po 30. roku życia ma problemy ze snem, a tylko co dziesiąty uważa, że sen wpływa na zdrowie. Wyniki badania firmy Lama Gold, zaprezentowane na konferencji 23 kwietnia w Warszawie potwierdzają niską świadomość naszych rodaków na temat leczniczej roli snu. Raport „Jak śpią Polacy” podkreśla, że bezsenność może być traktowana jako choroba cywilizacyjna, a 1/4 ludzi nie dosypia.

 

Z kłopotami ze snem Polacy walczą farmakologicznie – aż co piąty z pytanych przynajmniej raz w miesiącu korzysta ze środków i leków ułatwiających zasypianie. Badanie na reprezentatywnej próbie Polaków po 30. roku życia na zlecenie Lama Gold przeprowadził Instytut Badawczy SMG/KRC.

„Badania potwierdzają nasze obawy, że śpimy coraz mniej i choć zauważamy, że ma to wpływ na nasze codzienne życie, rzadko łączymy sen ze zdrowiem. Nadal myśląc o poprawie stanu zdrowia wskazujemy na sport czy dietę. Celem raportu, który zdecydowaliśmy się przygotować jest zwiększenie świadomości Polaków na temat zdrowego snu i czynników, które mogą wpływać na jakość coraz krótszego i gorszego snu. Chcemy zwrócić uwagę rodaków, że skoro już nie możemy lub nie chcemy spać tyle ile powinniśmy, zadbajmy o to by nasz sen był zdrowy.” – uważa Ewa Smuszkiewicz Prezes Zarządu Lama Gold – producenta pościeli wełnianej.

Coraz więcej Polaków skarży się na problemy ze snem. W 1996 r. na kłopoty ze snem narzekało 29% Polaków, a cztery lata później już 39%. Obecnie wśród osób po 30. na problemy ze snem uskarża się już 50% pytanych. Z badań przeprowadzonych przez Lama Gold wynika także, że problemy ze snem znacznie częściej występują wśród kobiet i narastają wraz z wiekiem. Aż 2/3 Polaków po 70. roku życia miewa tego rodzaju problemy. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja materialna – ludzie w gorszej sytuacji finansowej, choć sypiają dłużej, częściej skarżą się na kłopoty ze snem. Na taką sytuację wpływ mają stres i trudności życiowe, najczęściej wymieniane przez badanych. Z kolei dobra sytuacja materialna i wiek wiążą się z mniejszą ilością godzin poświęcanych na sen.

1/4 Polaków regularnie nie dosypia, przy czym wśród badanych przed 40. rokiem życia odsetek ten wynosi 30%. Jak wynika z badań przeciętny Polak po 30. śpi około siedmiu godzin na dobę. Co trzeci Polak po 30. roku życia zauważa, że zła jakość snu może być przyczyną pogorszonego funkcjonowania w ciągu dnia i złego humoru. Dla porównania Amerykanie sypiają przeciętnie ponad godzinę dłużej.

Aż co piąty Polak po 30. roku życia przynajmniej raz w miesiącu korzysta ze środków i leków ułatwiających zasypianie. Procent osób po 70. korzystających z medykamentów na sen niemal się podwaja. Liczba ta wydaje się być szczególnie duża, gdy porówna się ją z danymi podawanymi przez CBOS, które mówią o tym, że zaledwie 1/3 ludzi zasięga porady lekarskiej. Stosowaniu leków nasennych powinny towarzyszyć rozwiązania niefarmakologiczne, wśród nich higiena snu. Wśród dobrych zwyczajów wspomagających fizjologiczny sen Polacy najczęściej wymieniają regularne godziny snu, choć zdaniem specjalisty zajmującego się tematyką zdrowego snu – dr Michała Skalskiego chodzenie spać o stałej porze może utrwalać bezsenność. Inne czynniki wpływające na jakość naszego snu wymieniane przez badanych to w kolejności: regularne wietrzenie sypialni i korzystanie z pościeli produkowanych z naturalnych materiałów. Co trzeci Polak po 30. roku życia zauważa, że rodzaj pościeli ma wpływ na jakość snu.

Wednesday, 23 April 2008