Jak taniej nabywać książki?

Posiadanie domowej biblioteki, pełnej ulubionych książek to marzenie praktycznie każdego zapalonego czytelnika.

Jak taniej nabywać książki?

Niestety jest to marzenie, które często bardzo trudno spełnić, ponieważ książki potrafią kosztować naprawdę dużo.

Dlaczego książki tyle kosztują?

Generalnie rzecz biorąc, w Polsce wszystko jest drogie, a w szczególności przy zestawieniu cen z zarobkami i porównaniu tego do krajów Europy Zachodniej. Między innymi z tego powodu w kraju nad Wisłą taką popularnością cieszą się szybkie pożyczki online, które można przeznaczyć na dowolny cel np. zakup ulubionych książek. Ranking tego typu pożyczek znajdziesz na Matchbanker.

Wysoka cena książek jest zaś wynikiem wielu składowych, takich jak:

  • Wynagrodzenie dla autora, które zwykle jednak stanowi tylko mały ułamek łącznej ceny
  • Koszty druku
  • Marże uzyskiwane przez hurtowników, pośredników, czy księgarnie oraz zysk wydawnictwa
  • Koszty transportu i magazynowania
  • Inwestycji na reklamę książki
  • Koszty związane z korektami tekstu i oprawą graficzną książką
  • Podatki i pozostałe koszty

Wydanie książki na rynek wiąże się więc z licznymi i często dużymi kosztami. W dodatku wydawca ponosi spore ryzyko, ponieważ inwestycja może przynieść spore straty, kiedy czytelnicy nie będą zainteresowani kupnem danej książki. W Polsce zaś mało ludzi czyta, a jeszcze mniej kupuje książki, dlatego też rzadko kiedy udaje się sprzedać książkę na masową skalę. Książki poniekąd kosztują więc tyle, bo taki mamy rynek w naszym kraju. Warto przy tym pamiętać, że zwykle ani autor, ani wydawca nie osiągają ogromnych zysków ze swojej pracy.

Jak korzystnie kupować książki?

Choć ceny książek często są naprawdę wysokie, to jednak istnieje przynajmniej kilka sposobów, aby można było je nabyć po nieco bardziej atrakcyjnych cenach. Najprostszym sposobem jest odczekanie trochę czasu, aż do momentu, w którym dana książka będzie sprzedawana po cenie promocyjnej, albo też wyprzedażowej. W ten sposób cena zwykle jest niższa nawet o kilkadziesiąt procent od ceny początkowej, choć trudno zwykle nabyć książkę w promocyjnej cenie tuż po jej premierze.

Nowych książek warto zaś szukać na kilka sposobów:

  • Tradycyjnie, czyli w księgarniach, gdzie wybór tytułów jest bardzo szeroki, a często także można natknąć się na interesujące propozycje cenowe.
  • W Internecie, gdzie wybór tytułów jest wręcz nieskończony, a ceny często bardzo atrakcyjne. Z drugiej strony do ceny internetowej trzeba zwykle doliczyć jeszcze koszt transportu i trochę zaczekać, zanim otrzyma się książkę. Dobrym pomysłem może okazać się także np. zapisanie do newsletter-a danego wydawnictwa, by w ten sposób mieć szanse na otrzymanie informacji o zniżkach i promocjach.
  • W marketach, czy nawet placówkach pocztowych, gdzie wybór zwykle nie jest zbyt obszerny, ale za to ceny często bardzo atrakcyjne.

Warto także rozważyć nabycie książek używanych, które są przecież równie dobre co nowe, a przy tym znacznie tańsze. Zwykle można je nabyć już nawet po kilku tygodniach od daty premiery danego tytułu. W tym celu wystarczy tylko przegląd aukcje internetowe.

Zainteresować się można także mniej typowymi sposobami na nabycie książek takimi jak np. wymiany książkowe, które stają się coraz popularniejsze w wielu polskich miastach. Niektórzy zaś starają się otrzymać książki za darmo od autorów i wydawnictw poprzez uczestnictwo w często organizowanych konkursach w mediach społecznościowych. Wygranie książki jest zwykle trudne, ale jeśli się uda, to przynosi ogromną satysfakcję.