Jak ukryć kable w mieszkaniu?

„Co się stanie, jeśli odłączę ten kabel?”, „Od czego był ten przewód?” – nieraz zdarza się, że pośród splątanych kabli trzeba znaleźć ten, który akurat w danej chwili jest potrzebny. Nieodzownie wiąże się to z obecnością technologii w naszym życiu. Za pomocą kilku prostych trików można jednak wyeliminować ten kłopot.

jak poradzic sobie z kablami

W dzisiejszych czasach większość osób nie wyobraża sobie życia bez komputera, tabletu, smartfona czy też innych urządzeń elektronicznych.

Tak duża liczba tego typu sprzętów wiąże się również z coraz większą liczbą przewodów, które plączą się w nieładzie po podłodze. Za pomocą dobrej organizacji można jednak uporać się z tym problemem.

Wyeliminuj niepotrzebne

Porządki należy bez wątpienia zacząć od przeglądu splątanych kabli. Może okazać się, że część z nich nie jest wcale potrzebna, niektóre z nich nie będą nawet podłączone. Zdarza się, że wymieniając sprzęt elektroniczny, zapominamy odłączyć i schować przewody przeznaczone do jego ładowania. Dlatego właśnie chwila poświęcona na przegląd i selekcję kabli może okazać się bardzo przydatna i usunąć sporą część przeszkadzających przewodów.

Podwieś przewody

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, należy podwiesić leżące na ziemi przewody. W miejscach z plątaniną kabli na podłodze zbiera się kurz i są one bardzo kłopotliwe do czyszczenia. Na rynku istnieją specjalne gadżety pozwalające na podwieszenie niechcianych przewodów na przykład do biurka. Możemy jednak opracować również domowe rozwiązanie np. przymocować kable za pomocą szerokich spinaczy do dokumentów. Warto sprawić, aby wszelkie przewody były niewidoczne gołym okiem. W zależności od miejsca, gdzie się znajdują możemy np. schować je za kanapę, przykleić do ściany lub wykorzystać konstrukcję biurka do przymocowania ich.

Zyskaj czas, oznaczając

Zdarza się, że nie zawsze pamiętamy przeznaczenie przewodów, które są rzadziej używane. Dlatego też warto je oznaczać, aby nie tracić czasu na ich wyszukiwanie w razie potrzeby. Można je oznakować poprzez podpisane etykiety, wstążki lub pomalowanie kolorowymi lakierami do paznokci czy markerami. Ważne, aby występowały one na obu końcach kabla – będziemy mieli wtedy gwarancję, że w razie potrzeby odepniemy właściwy przewód.

Dobierz odpowiednią długość

O kwestiach praktycznych warto również pamiętać przy zakupie wszelkiego rodzaju przewodów. Jeśli wiemy, gdzie dany kabel będzie się znajdował w naszym mieszkaniu, warto dostosować jego długość do naszych potrzeb. Producenci często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują różne wersje produktów. – Klienci mają możliwość wyboru dwóch długości przewodów USB: 1 i 2 metry. Krótsza eliminuje problem z plączącymi się przewodami, dłuższa natomiast jest warta rozważenia, gdy gniazdka umieszczone są blisko ziemi – mówi Agnieszka Medoń z GP Battery. Niektóre kable jednak ciężko wymienić, można jednak zredukować ich długość – wystarczy zwinąć nadmiar wokół kabla, a następnie podkleić taśmą klejącą. Długość kabla wtedy znacząco się skróci, a w razie potrzeby będziemy mogli go ponownie rozwinąć.

Czasem warto mieć więcej

Nie jest to oczywista rada dla osób biorących się za porządek w kablach, jednak może bez wątpienia ułatwić życie. Jeśli często korzystamy z jednego urządzenia np. smartfona i ładujemy go w różnych miejscach, warto zadbać, aby w każdym z  nich znajdowała się ładowarka.  Oszczędzi nam to czasu na codzienne odpinanie przewodu i stresu, gdy zapomnimy go. Na przykład, jeśli korzystamy z tego samego komputera w pracy i w domu, warto posiadać dwa zasilacze zamiast codziennego wożenia ładowarki.