Jak urządzić małą łazienkę?

Mała przestrzeń w łazience to mankament bardzo wielu mieszkań, nie tylko w tzw. starym budownictwie. Ciasnota, że można potknąć się o własne nogi i mało miejsca na kosmetyki nie nastrajają pozytywnie do kąpieli. Jednak zamiast narzekać polecamy wprowadzić pewne mniejsze lub bardziej gruntowne zmiany, które nawet małą łazienkę doprowadzą do takiego stanu, że korzystanie z niej będzie przyjemnością.

Nieważne, czy łazienka ma 6m2, czy 20m2, muszą się w niej znaleźć mniej więcej te same rzeczy. Przecież nie można zrezygnować z umywalki, szafki na kosmetyki, prysznica lub wanny. Można natomiast zaaranżować przestrzeń tak, aby te rzeczy wpasowały się w nią nie zabierając zbędnej przestrzeni. Z niektórych elementów można zrezygnować na rzecz rozwiązań, które zaoszczędzą nam cenne miejsce. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak można uzyskać więcej przestrzeni w łazience przy zachowaniu równowagi wnętrza i dobrego stylu.

Prysznic czy wanna?

To podstawowa i najważniejsza kwestia przy urządzaniu małej łazienki. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy mieć obu tych rzeczy, choćby jak w łazience ze zdjęcia tytułowego. Jednak w takim przypadku tracimy cenne miejsce na coś, co nie jest już koniecznością, a łazienka robi się przez to jeszcze ciaśniejsza. Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna, szczególnie gdy wybierzemy taką, która jest niewielka i dopasowana do łazienki. Dodatkową przestrzeń można jeszcze zaoszczędzić poprzez zastosowanie odpływu podłogowego liniowego lub kratkowego zamiast brodzika. Jeśli chodzi o wannę, to polecamy klasyczne zabudowane wanny, ponieważ zajmują najmniej miejsca, a dobrze spełniają swoją rolę.

Barwy powiększające przestrzeń

Pomieszczenie, które z natury jest jasne, a ponadto jest w nim dużo światła, wydaje się nam dużo większe niż w rzeczywistości. Dlatego polecamy używać jasnych barw do malowania ścian; jako, że jest to łazienka, najlepiej sprawdza się kolor biały i błękitny. Ponadto pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone. Najlepsza jest oświetlenie naturalne, ale jeśli nie mamy dużego okna w łazience, to musimy zastosować sztuczne oświetlenie. Kolejną sztuczką, optycznie powiększającą wnętrze, jest zacieranie granic pomiędzy ścianami oraz pomiędzy ścianami, a sufitem. Wystarczy zastosować ten sam kolor ścian i sufitu lub barwy o zbliżonych odcieniach.

Postaw na minimalizm

Niby oczywiste, bo przecież nie mamy dużo miejsca, ale chodzi o minimalizm totalny – czyli jaki? Mówiąc krótko, chodzi o to, aby na wierzchu nie było nic, co tam się nie musi znajdować. A więc wszelkie kosmetyki, kubki i szczoteczki, zabawki dla dzieci, suche ręczniki itp. powinny być pochowane w szafkach; rzecz jasna w przemyślany sposób, aby mieć do tego wszystkiego łatwy dostęp.

Integracja różnych elementów

Każdą przestrzeń da się wykorzystać efektywniej. To stwierdzenie powinno nam przyświecać przy urządzaniu łazienki. Są elementy, które muszą się w łazience znaleźć jak np. pralka lub szafka na kosmetyki, ale niekoniecznie muszą być zmarnowaną przestrzenią. Pralkę proponujemy wbudować w blat, szafkę umiejscowić pod zlewem, a wieszaki na ręczniki na ścianie, która jest nieprzechodnia.

Sedes podwieszany

Taki sedes zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż stojący, a poza tym lepiej wygląda ze względu na schowany zbiornik na wodę oraz spłuczkę. Skoro już jesteśmy w temacie sedesu, to zahaczmy od razu o szczotkę toaletową. Ze względu na walory estetyczne, zapachowe oraz ergonomiczne, polecamy szczotki toaletowe zabudowane, montowane na ścianie.

Małgorzata Sanke

Ole.pl