Jak w tym roku obchodzimy 11 listopada?

11 listopada przypada święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. Przez 123 lata nasz kraj był pod zaborami. Jak obchodzone będzie to święto w stolicy i innych miastach Polski?

Jak w tym roku będziemy obchodzić 11 listopada? Foto Twitter @JacekzKalisza
Jak w tym roku będziemy obchodzić 11 listopada? Foto Twitter @JacekzKalisza

Święto Niepodległości upłynie w Warszawie tradycyjnie pod znakiem państwowych uroczystości, biegu oraz trzech dużych marszów i kilkunastu demonstracji.

Obchody Święta Niepodległości rozpocznie bieg. W godz. 11-14 odbędzie się XXVIII „Bieg Niepodległości” na trasie: al. Jana Pawła II (start przy ul. Stawki – jezdnią wschodnią i wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi) – T. Chałubińskiego (jezdnią wschodnią) – al. Niepodległości (jezdnią wschodnią) – zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką – al. Niepodległości (jezdnią zachodnią) – T. Chałubińskiego (jezdnią zachodnią) – al. Jana Pawła II (wiaduktem na Al. Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią – meta przy ul. Stawki).
Główne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, jak co roku odbędą się w stolicy na placu Piłsudskiego.

O godz. 11.15 odbędzie się tam koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej. O godz. 12 nastąpi uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców m.in. przez prezydenta.

O godz. 13.00 Traktem Królewskim przejdzie defilada rekonstruktorów w historycznych mundurach. Możemy spodziewać się licznych utrudnień w ruchu drogowym.

Ten dzień nie obejdzie się również bez marszów i demonstracji. Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości. Organizatorzy deklarują udział 50 tys. osób. Ponadto na błoniach stadionu już od godz. 8 zaplanowane jest inne zgromadzenie z udziałem ok. tysiąca osób, zarejestrowane przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości”.

Zmiany tras obejmą kilkadziesiąt linii autobusowych i tramwajowych – kierowane będą na najbliższe przejezdne ciągi komunikacyjne. Najlepszym środkiem komunikacji w tym dniu będzie metro, które będzie kursowało przez cały dzień wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty.

Co tego dnia będzie się działo w innych miastach Polski?

Kraków
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem wiązanek przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. O godz. 10.00 w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz ze wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożone zostaną wieńce. Później uczestnicy przejdą ul. Grodzką, przez Rynek Główny i ul. Floriańską na pl. Matejki. Od godz. 14.00 do 16.00 będzie się odbywał dzień otwarty Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wrocław
Radosna Parada Niepodległości przejdzie przez centrum Wrocławia – marszałek Piłsudski zasiądzie w bryczce, a uczniowie wrocławskich szkół będą za nim maszerować w przebraniach i z transparentami. W Hali Stulecia zaplanowano Koncertowy Dzień Niepodległości – wystąpią polskie wokalistki:  Halinka Młynkowa, Ania Rusowicz, Marcelina, Ania Brachaczek, Ania Witczak, Kasia Malejonek i Gonix oraz zespół Maleo Reggae Rockers i Arka Noego.

Gdańsk
Gdańszczanie spotykają się w piątek o godz. 9 przy ul. Podwale Staromiejskie.  Przemarsz nastąpi od ul. Rajskiej, przez Heweliusza, Korzenną, Kowalską na Targ Drzewny. Tam mieszkańcy odśpiewają hymn i pieśni patriotyczne. Następnie na Targu Węglowym będzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy. Dodatkowo w Gdańsku odbędzie się Wieczór Niepodległości, a nawet dwa wieczory. W czwartek i piątek w wybranych restauracjach będzie można spróbować menu inspirowanego naszą historią i tradycją.